728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

12 Aralık 2018 Çarşamba

DÜNYANIN EN SICAK 10 ŞEHRİ


  Aralık ayına girdiğimiz bu günlerde yavaş yavaş kışı hissetmeye başladık. Hal böyle olunca henüz giremediğimiz kışın soğuğundan yazın sıcağına çıkma hayallerine başladık. 
    Bu yazımızda dışarısı buz gibiyken sıcak evimizde bir kahve eşliğinde sıcağı hissedebileceğiniz bir liste hazırlamaya çalıştık.

   Dünyanın en sıcak 10 şehri. Her ne kadar listeye sansasyonel olsun diye şehir dediysek te listedekilerin çoğu bir kasaba hatta köy olabilecek kapasitede yerleşim yerleri. Ancak hepsi birbirinden daha sıcak.

  10. CİDDE
 SUUDİ ARABİSTAN
52 SANTİGRAT


    Kızıldeniz'in kenarında bulunan 3.5 Milyon nüfuslu bir şehir olan Cidde listenin 10.sırasında yer alıyor. 23 Temmuz 2010'da şehir tarihinin (bu ülke tarihinin de oluyor) görmüş olduğu en yüksek sıcaklık olan 52 dereceyi görmüştür. 

9. LARKANA 
PAKİSTAN 
53 SANTİGRAT


Pakistanın uçsuz bucaksız çöllerinden birinde yer alan Larkana 500.000 nüfusa sahip orta büyüklükte bir şehir. Tüm erkeklerin beyaz veya açık gri çarşaflar giyerek sıcaklığı uzaklaştırmaya çalıştığı bu şehir sıcaklığından daha çok 2014 Larkana Hindu tapınağı saldırısıyla bilinmektedir. 

8. TURBAT
PAKİSTAN
53,5 SANTİGRAT


El Kaide ve uzantılarından Afganistandan sonra en büyük yarayı alan Pakistanın Turbatta şehri hiçbir zaman huzurlu olmadı. Aslen belucistan eyaletinde yer almasıyla Belucilerle Pakistan hükümeti arasındaki gerilimden de nasibini alan şehir birçok Pakistan şehri gibi oldukça sıcak.   7. KUVEYT 
KUVEYT 
53,7 SANTİGRAT


Kuveytin başkenti olan kuveyt şehri 1.5 milyon nüfusa sahiptir. Aslına bakılırsa komşu banliyölerinde birlikte tek bir şehir sayılabilecek ve nüfusu 4 milyona yakındır. 2010 yılının temmuz ayında gölgelik alanda görmüş olduğu 53,7 santigrat ile en yüksek sıcaklığa sahip 7. şehri olmaktadır. Sonsuz zenginlik insanları bu sıcakta içi klimalarla soğutulmuş evlerine ve alışveriş merkezlerine mahkum etmektedir.

6.BASRA
IRAK
53,9 SANTİGRAT
Güney doğu komşumuz olan Irak'ın en büyük 4. şehri olan Basra ülkenin en güney ucunda bulunmaktadır. 2 milyon 150 bin nüfusa sahip şehir İran ve Arap yarımadasından gelen sıcak havaların tam ortasında kalmakta. Basra körfezindeki alçak basınç ise daha da bunaltıcı sıcaklara yer açmakta ve Irak'ın yıl içinde aldığı yağışları bölgeden kaçırmaktadır.  

5. TİRAT ZVİ 
İSRAİL 
54 SANTİGRAT


800 nüfuslu bir köy olan Tirat Zvi Ürdün ve Filistin den önceki son Yahudi yerleşkesi. 20 km2 yakınında bulunan diğer 15 yerleşim yeri gibi geçimini çiftlik balıkçılığından geçinen köy 1942'de ülkenin en büyük dünyanın en yüksek 5. sıcaklığına şahit olmuştur. 

4. ASWAN
MISIR 
54 SANTİGRAT


Mısırın güneyinde Nil'in hayat verdiği son şehir olarak bilinen Aswan görünürde turizmiyle oldukça ünlü bir şehirdir. Nil'in sunmuş olduğu nimetle yeşillenen Şehrin hemen doğu ve batı tarafı uçsuz bucaksız sahra çölüdür. Güneyde Sudan çölünün doğu ve batıda Sahra çölünün hapsettiği bu güzel şehir Philae Tapınağı ile her yıl turistleri kendine çekse de 1964 yılında görmüş olduğu 54 santigrat sıcaklık turistleri pek mutlu edecek cinsten değildi.


3. AHWAZ
İRAN
54 SANTİGRAT1.200.000 nüfusa sahip, dünyanın en pis havasına sahip şehri olan Ahvaz gördüğü 54 santigrat ile en yüksek sıcaklığa sahip olan 4. şehir olarak yer alıyor. Bu kirli havaya sahip temiz insanların yaşadığı şehirde hava 29.07.2017 tarihinde 54 dereceye kadar ulaşmıştır.

Dünyanın Diğer Havası En Kirli Şehirlerini Görmek İçin Tıklayınız

2. KEBİLİ
TUNUS
55 SANTİGRAT
Tunusun güney ucunda denizden bir hayli uzakta develerin cirit attığı Kebili eyaletine bağlı Kebili kasabası 7 Temmuz 1931 de 55 santigrat sıcaklığı görerek limitleri zorlamıştır. 

1. FURNACE CREEK 
ABD
56,7 SANTİGRAT
Kaliforniya ile Nevadanın paylaştığı Ölüm vadisinde  (Death Valley) bulunan Furnace creek geçmişte yerleşim yeri olan bir köydü. Ancak günümüzde yükselen sıcaklarla birlikte yerleşim yerinden insanlar kaçarak komşu kasabalara yerleşti. Alan çöldeki bir vaha olarak Abd hükümeti tarafından sit alanı sayılmaktadır.
İçerisinde sadece 24 kişi yaşamakta ve kamp alanı bulunmaktadır. Yerleşim yerinin diğer bir özelliği ise tarihte ölçülmüş en yüksek toprak sıcaklığı olan 93,9 dereceyi 1979 yılında görmüş olmasıdır.


PEKİ TÜRKİYE ?
Türkiyedeki en yüksek sıcaklık dünya için her ne kadar rekor seviyelere ulaşmasa da bizim için oldukça yüksek sıcaklık olan 48,8 ile 1993 yılında Mardin Kızıltepe de görülmüştür.

.
.SICAKLIK LİSTESİ İÇİNİ ISITTIYSA 
TÜRKİYENİN EN SICAK ŞEHİRLERİ İÇİN TIKLAYIN

BU LİSTE SİZİ PİŞİRDİYSE
DÜNYANIN EN SOĞUK ŞEHİRLERİNE GÖZ GEZDİRİNDÜNYANIN EN SICAK 10 ŞEHRİ
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: DÜNYANIN EN SICAK 10 ŞEHRİ Rating: 5 Reviewed By: Mert Koca
Top