728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

15 Ekim 2018 Pazartesi

TÜRKLERİN BEĞENMEDİĞİ DÜNYANIN KAPTIĞI TÜRKLER1. GLASSOUSE 

MEHMET TÜRKER
 2015
   Yakın bir arkadaşının geçirdiği bir kaza sonucu boynunun zedelenip felç kalması sonucu, arkadaşına bilgisayar kullanmasını isteyen girişimci Mehmet Türker önemli bir buluşa imza atar. Kendi geliştirdiği gözlükle; kafa hareketleri sonucu kumanda edilebilen Glassouse elleri olmayan insanlar için bilgisayar kullanımını sağlıyor.
 Geliştirdiği proje ile TUBİTAK'a başvuran Türker reddedilir ve İngiltere'de düzenlenen buluşlar zirvesine gider. 

20 ülkeden 100'lerce projenin yer aldığı zirvede birinci olan projeyi Türker seri üretime dökmek ister. Bunun üzerine Çinli Teknoloji firmalarından teklif alan Türker Glassouse projesini Türk patenti ve Çin menşeili olarak üretmeye başlar.


 9 noktadan baş hareketlerini algılayan Gözlüğü ve ağızda bulunan silikon ağızlıkla Glassouse felçli hastaların Smart uygulamalara bağlanabilen tüm cihazları kullanabilmesini sağlıyor.

 The Verge ve Digital Trends gibi saygın teknoloji yayınlarında haber verilen proje, dünya devlerinin ilgisini de bu sene içerisinde çekti. Apple ve Google'ın numune aldıkları projenin kimin eline geçeceği soru işareti arasında. 2017 yılı sonunda Apple marketlerde yer alacağı düşünülen Proje belki de Türk patentli Çin Menşeili Apple ürünü olarak marketlerdeki yerini alacak.2. DİYABET HASTALARI İÇİN ÖZEL YARA BANDI 
MEHMET CAN DURSUN VE İRFAN EFE BOZTEPE
2016


    Tübitak'ın beğenmediği başka bir proje de bu sefer Antalya daki bir kolejde öğrenim gören 2 gençten geliyor. Atık yengeç ve karides kabuklarından iyileştirmeyi hızlandıran bir nanolifle, şeker hastalarının geç kapanan yaralarının mikrop kapmadan daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlayan bir yara bandı yapıldı.''Projemiz yatalak ve diyabetik hastalara yönelik olduğu için halkımız adına da önemli olduğunu düşünüyorum. Elimizdeki verilere göre, yaptığımız ürün yaraları diğer ürünlere göre yüzde 30 daha hızlı iyileştiriyor. Aynı zamanda bunu vücudunuza koyduğunuzda geri çıkartmanıza gerek kalmıyor, orada yok olup gidiyor. Yaranız da hava alıyor, yapay deriden daha pratik." ifadelierini kullanan12. Sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe projelerinin neden Tubitak tarafından kabul edilmediğini ise bilmiyor.


   TUBİTAK'ın beğenmediği projeyi ABD'de gerçekleşen Genius olimpiyatlarına gönderdiğinde ise 2450 proje arasından 1. seçilerek bizlere bir gurur yaşattı. Ayrıca OSWEGO New York Eyalet Üniversitesinden yıllık 10.000 dolar burs teklifi de geldi.

3. SU ORANINI ÖLÇEN UCUZ VE HIZLI SİSTEM
İLAYDA ŞAMİLGİL
2014 
     Özel bir kolejde öğrenim gören İlayda Şamilgil 2014 yılında TUBİTAK'ın yarışmasına projesini gönderir ve dereceye giremediğini öğrenir. Bunun üzerinde Polonyada 22. düzenlenen dünyanın en prestijli Fizik yarışması olarak kabul edilen 'First  Step to Nobel Prize In Physics' yarışmasından tam not alarak dünya birincisi olur.


Şamlığil ''  Bu projede suyun manyetik özelliğinden yararlandım. Suyunu içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşur. Ne kadar 
deformasyon varsa o kadar su olur tezinden yola çıkarak yaptığım deneylerde sonuca ulaştım.'' dedi. 

      Buluşunun tarım ve gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabileceğini düşünen İlayda, buluşu sayesinde günlük hayatta tükettiğimiz süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını da belirtti.

TARİHTEKİ EN UZUN 10 ROMAN İÇİN TIKLAYIN

TÜRKLERİN BEĞENMEDİĞİ DÜNYANIN KAPTIĞI TÜRKLER
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: TÜRKLERİN BEĞENMEDİĞİ DÜNYANIN KAPTIĞI TÜRKLER Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top