728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

16 Ekim 2018 Salı

LATİN AMERİKANIN EN BÜYÜK 10 ÇETESİ

Dünyanın en büyük olmasa da en güçlü ve vahşi çetelerini içerisinde barındıran Latin Amerika bölümüne hoş geldiniz. Daha önce DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 ÇETESİ ni incelemiştik. Ünü sadece kıta da kalmayan çetelerin diğer kıta çetelerinden farkı sadece etkileri kendi ülkelerinde kalmaması. Uyuşturucu ve insan kaçakçılığının oldukça yüksek olduğu dünyanın en tehlikeli kıtası Latin Amerikanın çetelerini aşağıda inceleyebilirsiniz. Latinlerin belki de tek etkisinin olmadığı kıta ise ASYA. 

ASYNAIN EN BÜYÜK 5 MAFYASI İÇİN TIKLAYINIZ.

10. CARACAS GANGS- VENEZUELA


Sokak çetelerinden oluşan Caracas Gangs dünyadaki çete ve mafya yapılaşmalarından biraz farklı. Kendilerinden çok daha büyük karteller ve suç örgütleri olsa da neden oldukları düzensizlikle adlarını son dönemde daha fazla duyurdular. Krizin içerisindeki Venezuela da düzenledikleri hırsızlık, adam öldürme, gasp ve adam kaçırma suçlarıyla yapılaşmamış suç örgütüne göre çok büyük suçlara imza atmışlardır.


9. TİJUANA KARTELİ -MEKSİKA

Pablo Escobar ile birlikte Cali ve Medellin kartellerinin bitirilmesi sonucu esrar kaçakçılığının merkezi Meksika oldu. Sayıları onları bulan büyük kartellerden biri olan Tijuana karteli Meksinanın en tehlikeli 4. karteli olarak biliniyor. Ülkenin Tijuana bölgesini kontrol altına alan Kartel, Meksika- Kaliforniya arası esrar ticaretini yapmakta.

8. JUAREZ KARTELİ- MEKSİKA

Teksas, Arizona ve New Mexico ile Meksika arasında esrar ticaretini gerçekleştiren Juarez karteli bu suçlarının yanı sıra insan kaçakçılığı da yapmakta. 1970'de kurulan Kartel'in günümüzdeki lideri Juan Pablo Ledesma. 

7. FARC- KOLOMBİYAKolombiya uyuşturucu kaçakçılığından çektiği kadar hiçbir şeyden çekmedi. Medellin ve Cali kartellerinin yıkılmasından sonra FARC daha da güçlü bir şekilde varlığını hissettirdi. Adı Türkçede Kolombiya Devrimci Silahlı güçler olan terorist grup ülkemizdeki PKK gibi Kadın ve çocukları da bünyesine kattı.

Kolombiya hükümeti ile olan 52 yıllık savaşı geçtiğimiz sene çift taraflı barış anlaşması ile bitirildi. AB ve Batı ülkeler tarafından adı terorist gruptan çıkarılmış olup üyeleri meclise girebilecek kadar ileri gitse de örgütün milyar dolarlık esrar kaçakçılığından vazgeçeceği öngörülmüyor.


6 .SHOWER POSSE- JAMAİKAKarayiplerin ortasında bulunan Jamaika, dünyadaki kriminal yapılaşmayı bilmeyen insanlar tarafından ilk bakışta oldukça temiz bir ülke olarak görülebilir. Kaldı ki mükemmel plajları, beyaz kumları ve kulağa oldukça hoş gelen Reggeaton ve Bob Marley düşünülürse doğrudur.

Ancak ne yazık ki bunlar Jamaikanın oldukça tehlikeli bir ülke olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
1980'de ortaya çıkan Shower Posse Jamaikanın en vahşi 2. suç örgütü. 2010 Kingston çatışmasında sergiledikleri duruşla olsun esrar ve silah kaçakçılığıyla olsun kötü şöhretlerini gün geçtikçe daha da çok duyurmaktalar. 

5. SİNALOA KARTELİ- MEKSİKA
  Joachin Guzman diğer adıyla El Chapo başında olan Sinaloa Karteli Meksika merkezli 2007 yılında HSCB'nin amerikadaki merkezine 7 milyar dolar aktardığı bilinir. Büyük profosyonel bir iş ağı olan kartelin gücü oldukça büyük olmasına rağmen El Chapo'nun yakalanmasıyla birlikte azalmış ve yerini kendinden binlerce kat vahşi  Los Zetas'a bırakmıştır.

4. JAMAICA POSSE - JAMAİKA

   Saldırı tüfekleriyle özleşmiş Jamaikalı çetenin adada bilinen adam öldürme teknikleri arasında ütü, kasap bıçağı ve elektrik süpürgesiyle adam boğma gibi ilginç yöntemleri vardır.

Jamaikanın yanı sıra ABD, Kanada ve İngiltere de üyeleri bulunmaktadır.
ABD'NİN EN BÜYÜK ÇETELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

3. PCC - BREZİLYA
 Primeiro Comando da Capital adlı Brezilyalı bu örgüt Sao Paulodaki favelalarda ortaya çıkmıştır. Gecekondu da doğan ateş tüm şehre yayılmış ve 2006 yılında 1 hafta boyunca ülkenin en büyük şehrini kuşatmışlardır. Vahşi polis kıyımları ve saldıkları korkuyla ünlülerdir.

22 ülkede etkin olan grubun suçları ise deftere sığmayacak şekilde. Uyuşturucu kaçakçılığı, terör eylemleri, dolandırıcılık, fuhuş, gasp, silah ticareti, cinayet, kaçakçılık, kara para aklama, adam kaçırma, hırsızlık, rüşvet, kumar ve insan ticareti. 

2. LOS ZETAS  -MEKSİKA

     Dünyanın en büyük uyuşturucu karteli Los Zetas Meksika merkezli. Ancak büyüklüğü diğer çeteler gibi ölçülemiyor. Tüm Amerika kıtasına yayıldığı kesinleşse de Amerika dışı ülkelerde üyeleri oldukları biliniyor. Muhbirlere ve karşı çetelere karşı yaptıkları katliamlarla ünlüler.


1. MS-13 (MARA SALVATRUCHA - ELSALVADORLULAR) - ABD- ORTA AMERİKA
ABD'DE 10.000 - El Salvador, Honduras, Guatemala, Nikaragua ve Meksika da 40.000 olmak üzere toplam 50.000 üyesi olan dünyanın en kötü şöhretli örgütü MS-13 namı diğer El salvadorlular listenin 1. sırasındalar.

Adam kaçırma, cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı ile yılda 10.000 den fazla ölüme neden oldukları düşünülür. Tam bir suç maknesi olan bu çetenin en güçlü tesir ettiği ülkeler Orta Amerika ülkeleri ve ABD.  Az tesir ettiği ülkeler arasında İspanya yer alır.

AVRUPANIN EN BÜYÜK MAFYALARI İÇİN TIKLAYINIZ
LATİN AMERİKANIN EN BÜYÜK 10 ÇETESİ
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: LATİN AMERİKANIN EN BÜYÜK 10 ÇETESİ Rating: 5 Reviewed By: Mert Koca
Top