728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

18 Ekim 2018 Perşembe

Dünyanın En Çok İzlenen Ligleri

 
   Dünyanın en çok izlenen ligleri denildiğinde aynı en çok takip edilen sporlar sorusunda olduğu gibi ilk akla futbol gelir. Gerçekten de futbol ligleri Dünyanın En Popüler Sporları listesinde en üst sıralarda yer alır. Ancak Türkiye de amatörce yapılan bir çok spor dalına ait ligler dünyanın belirli yerlerinde çok büyük bir kesim tarafından izlenmektedir.      Listemiz ülkelerin liglerine ait olan resmi rakamlara dayalı olarak tribün kapasiteleri ve Televizyon reytingleri ele alınarak oluşturulmuştur. Bu nedenle bazı Amerikan liglerinin sıralaması sizi şaşırtabilir. Ancak unutulmamalı ki, ABD Hollywood ile Dünya sinemasına sahip olduğu gibi, spor kendi ligleriyle de  Dünya spor müsabakalarına hükmediyor. Futbol ve Kriket gibi İngiliz menşeili sporlar hariç tüm sporlarda ilk lig olma özelliğini taşıyan Amerikan spor ligleri Açık alan ve kapalı alan sporlarında da en üst sıralarda yer alıyor.
 
      En popüler lig kıyaslamaları için 2 etmene bakabileceğiz. TV kıyaslamaları için büyük bir database'e sahip olamadığımız için; Maç başına izleyici ve Facebook beğeni sayılarıyla bir karşılaştırma yapıyoruz.

   Önce Tribün verilerine bakalım.
   Soldaki tablo açık alanda oynanan spor liglerine ait listedir. Buna stadyumda oynanan sporlarda diyebiliriz. Listede 4 Futbol ligi, 2 Beyzbol ligi, 2 Kriket ligi bulunuyor. Yerel sporlar olan Amerikan futbolu ve Avustralya Futbolu ligi bulunmakta.
   2. tablo da ise kapalı alanlarda oynanan spor ligleri gösterilmekte. Buna da salonlarda oynanan sporlar diyebiliriz. Stadyumlara nazaran sahaların çok daha küçük olması ve buna paralel tribünlerin düşük kapasiteli olmasından kaynaklı salon sporlarının ortalama seyirci sayısı açık alan sporlara göre oldukça düşüktür. 5 Basketbol ligi, 3 Buz Hokeyi liginin bulunduğu listede 1'er Basketbol ve Lakros ligleri bulunmakta.
Araştırmanın 2. bölümüne geçersek; liglerin Facebook beğenilerine bakabiliriz.


Facebook beğenme sayılarına baktığımızda ise ilk sırada İngiliz Futbol ligi Premier Ligi görüyor ardından da basketbol ligi NBA'i görüyoruz. İlk 5 ligin 15 milyonun üzerinde beğeni alırken, 6. sıradan itibaren liglerin 6 milyondan 3.5 milyon kadar indiği görülüyor. Alman Bundesliga ise sıralamaya 2.500.000 takipçisiyle giremiyor. Ortalamaları Aldığımızda aşağıdaki gibi bir sonuç çıkıyor. 

10. NPB (Nippon Professional Baseball )

Ortalama 30.000 seyircili maçlara şahit olan Japon Beyzbol ligi bu oranla Japon Futbol liginin önünde yer alıyor. Japonlar için son 20 sene de daha da popüler olan bu lig, Kore ve Tayvan da da oldukça yakından takip ediliyor.9. NHL (National Hockey League)

 Ulusal Hokey Ligi, 7 Kanada 23 ABD şehrinden oluşan takımlardan oluşan bir lig. Uluslararası çapta en çok takip edilen Hokey ligi olma özelliğini taşıyor. En yakın takipçileri kendi dalında Kontinental Hokey Ligi ve İsveç Ligi geliyor. 


8. PBA (Philippine Basketball Association)

1975'te kurulan Filipinler Basketbol ligi, ülkenin en popüler ligidir. Futbol dan önce Basketbolla yatıp kalkan Filipinlilerin liginde 12 takım yer almaktadır.Lig Filipinler harici Asya da izleyici toplamakta.


7. LİGA MX

Meksika Futbol ligi Kuzey Amerikan kıtasında yer alan en etkili ligtir. America ve Atlas gibi Kuzey Amerikanın en etkili takımları yer almaktadır.

En İyi Kadın Futbolu Ligleri İçin Tıklayınız 
6.MLB (MAJOR LEAGUE BASEBALL)
29 Birleşik Devletler, 1 Kanada takımının yer aldığı Major Beyzbol ligi, ABD harici, Kanada, Karayiple ve Uzak Doğu Asya da da en çok izlenen liglerden biri olarak yer alıyor.

Beyzbol En Tehlikeli Sporlar arasında yer almaktadır.
En Tehlikeli Sporlar Listesi İçin Tıklayınız


    
               5.NFL (NATIONAL FOOTBALL LEAGUE)

32 Amerikan takımının yer aldığı Amerikan Futbolu ligi 68.400 ortalamalı tribün desteğiyle en yüksek orana sahip ancak. ABD hariç popülaritesi oldukça düşük olduğundan karma da 5. sırada yer almaktadır.4. LA LİGA

İngiltere liginden sonra en çok takip edilen lig olan La Liga, Facebook beğenisin de de en çok beğeni alan 2. futbol ligi konumunda. Real Madrid ve Barcelona marka değer olarak liderliği çektiği ligte Premier league kadar şampiyonluk rekabeti olmadığından 2. sırada olduğu düşünülebilir. 

3. İPL (INDIA PREMIER LEAGUE)

Listedeki tek kriket ligi olan India Premier Ligi; en çok izlenen ligler sıralamasına 3. sıradan oturmakta. Hindistanın ata sporu olan Kriket komşu ülkelerde de oldukça popüler.  Dünyanın en iyi kriket oyuncularının buluştuğu India Premier Lig Hindistan ve çevresi olduğu kadar Commonwealt ülkeleri olarak bilinen İngiltere , Afrika sömürgeleri, Avustralya ve Kanada da çok yakından takip edilen bir lig. 
2. NBA (NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION)

Dünyanın en iyi basketbol ligi olduğu tartışmasız gerçek olan NBA; popülaritesi Michael Jordan'dan sonra bir nebze düşse de halen listenin tepesini Premier League ile paylaşıyor. Dünyadaki en popüler 2. spor olan Basketbolun yıldızlar ligi lmasından mütevellit  80'den fazla ülke de canlı yayın maçları yayınlanmakta. 

1. PREMIER LEAGUE

              Dünyanın en çok maç başı izleyici sayısına ve Facebook beğeni sayısına sahip Premier League'in  NBA gibi 80'den fazla ülke de canlı yayın maçları yayınlanmakta. Hali hazırda en değerli futbol ligi olan Premier Lig, Ada futbolunu global bir düzene çeviriyor.Dünyanın En Çok İzlenen Ligleri
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyanın En Çok İzlenen Ligleri Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top