728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

10 Ekim 2018 Çarşamba

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ 10 HAPİSHANESİ

  

 İçinde bulunduğumuz dünyada her geçen gün suç kavramını daha çok duymaya başlıyoruz. cinayetin işlenmediği günün geçmediği ülkeleri görüyoruz.

Suç oranı en yüksek ülkelerden biri olan Meksika da günde 70 kişi cinayete giderken El salvador da yaşayan her 10.000 kişiden 1'i cinayete kurban gidiyor. Öyle ki 2015 yılının Ağustos ayında  El Salvador hükümeti son 10 yılda ilk kez cinayetin işlenmediği bir gün olduğunu beyan etti.

Hal böyle olunca hapishanelerde gün geçtikçe taşıyor ve yaşam koşulları oldukça kötüye gidiyor. 

   Bugünkü listemizde bırakın içine girmeyi yanından dahi geçmeye korkacağınız en tedirgin edici 10 hapishaneyi sizlere sunuyoruz. 10. LA MODELO - KOLOMBİYA

 
      Cali ve Medellin kartelleriyle ünlü  Kolombiya da çeteler ile sağcı paramiliterlerin bir arada yaşadığı hapishane La Modelo başkent Bogota da bulunuyor. Hapishanenin içerisinde ayrı bir devlet ve hukukun bulunduğu yer de 2000 yılında 25 kişinin öldüğü bir olay yaşandı. 
  

Her sene ise belirli kayıplar vermeye devam ediyor. 2017 yılında ise drenaj kuyusunda 100'den fazla mahkumun ve ziyaretçinin et parçaları bulundu. 


9. GİTARAMA- RUANDA 

    
500 kişilik hapishaneye 6.000 kişi doldurulursa ne olur?
 Hiçbir mahkumun özel bir alanı bulunmadığı gibi koğuşlarda 500 kişi kalınan yerde, mahkumlar yerde yatıyor, yemek yiyemediklerinden ölümler meydana geliyor. 

 

2017 senesinde 4 mahkumun yastık kavgasından kaynaklı öldüğü söyleniyor. 

8.  RIKERS ISLAND - ABD

    Amerika da henüz hüküm giymemiş suçluların alındığı Rikers island hapishanesi 10 yıl içinde kapatılacak. Ülkenin en sorunlu mahkumlarının getirildiği hapishanede 2010 yılı içerisinde 2 ölüm, 14 yaralama ve sayısız tecavüz olayı yaşandı. 


 

Yüksek güvenlikli bir hapishane olmasına rağmen bu denli olayların yaşanmasının bir nedeni mahkumların ruhsal problemlere sahip olmasına dayandırılıyor. Mahkumların %28'inin ruhsal sorunları var. 

7. LA SANTE - FRANSA


    1867'de açılan La Sante hapishanesi dünyanın en yüksek güvenlikli hapishanelerinden biri. Şuana kadar firarın olmadığı hapishanede Afrikalı mültecilerin çoğunlukta olduğu Fransız esrar kaçakçıları, tecavüzcüler ve katiller bulunuyor. 

 
     Mahkumlar günde sadece 4 saat gün ışığı görebiliyor.6. BANG KWANG - TAYLAND  


    Listedeki tek uzak doğu hapishanesi olan Bang Kwang'a mahkumlar bir nevi öldürülmek için gönderiliyor. 2008'den beri 700 mahkum hapishaneden ayrılamadan diğer dünya ya yolculuğa çıktı. 

 
Giren mahkumlar ilk 3 ay sadece pirinç çorbası içebiliyor. 

5. CAMP 22 - KUZEY KORE
  
    Listedeki hapishanelerden farklı olarak Camp 22 hapishanesinin tehlikesi tecrit bir hapishane olmasından kaynaklanıyor. İçerisinde 50.000'den fazla mahkumun bulunduğu hapishanede çoğunluk siyasi suçlu. Hiçbir şekilde dışardan insan sokulamayan hapishanenin etrafı mayınlarla dolu. 

    Dışarıdan bir gazeteci girmediği için hakkında bilinenler sadece eski gardiyanların itirafları. Gardiyanın itirafına göre içeride tutulanlar hiçbir zaman serbest bırakılmıyor, iskelet gibi yaşayacak şekilde aç bırakılıyor.

4. SİYAH YUNUS - RUSYA
 
   İçerisinde yamyam, seri katil ve casusların bulunduğu dünyanın en azılı 700 suçlusunun bulunduğu hapishane Kazakistan sınırına yakın bir yerde bulunuyor. Buradaki mahkumların 3.500 ölüme neden olduğu bir bakıma mahkum başına 5 cinayet olduğu biliniyor.
Vladimir Nikolayev= Eski politikacı ve yamyam

     Her 15 dakika da bir ziyaret edilen mahkumlar günde sadece 90 dakika bahçeye çıkarılıyor. Bahçe olarak adlandırılan bölge ise üstü gün ışığı almayacak şekilde tasarlanmış bir avlu.

3.ADX- FLORENCE SUPERMAX - ABD
 Dünyanın en yüksek güvenlikli hapishanesi ADX'de mahkumlar haftada sadece 9 saat hücresinin dışına çıkabiliyor. 

Odada ki herşey sabit olduğundan mahkumlar hiçbirşeyi hareket ettiremiyor, bir sorun karşısında direk sulama tesisatları ve elektrik kapatılıyor.

2. CARANDİRU - BREZİLYA

102 mahkumun dehşet verici şekilde öldürüldüğü dünya tarihinin en kanlı isyanı olarak tarihe geçen Carandirude mahkumlar ya rakip çete üyeleri ya da salgınlardan ötürü ölüyor. Her 5 mahkumdan 1'i 6 ay içinde AİDS'ten ölüyor. 
 
     Tuvaletler kullaıma kapalı olduğundan pet şişeler kullanılıyor. 2016 senesinde yaşam koşullarını protesto için 10 mahkum ağzını iğne iplikle dikti.1. LA SABANETA- VENEZUELA
  

    25.000 hükümlünün bulunduğu hapishanede zengin mahkumla fakir mahkumun durumu farklı çünkü burada gardiyanlar oldukça cepçi. Hapishanede 150 mahkuma 1 gardiyan düşüyor, her türlü silah hapishane içerisinde. 
 
1994 yılındaki çete kavgasında 105, 2005 yılındaki çete savaşında ise 196 mahkum öldürüldü. 

Dünyanın En Yüksek Cinayet İşlenen Ülkelerine Bakmak için
Burayı,
Dünyanın En Vahşi Seri Katilleri için
Burayı Tıklayın.


DÜNYANIN EN TEHLİKELİ 10 HAPİSHANESİ
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: DÜNYANIN EN TEHLİKELİ 10 HAPİSHANESİ Rating: 5 Reviewed By: Mert Koca
Top