728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

18 Ekim 2018 Perşembe

Dünyadaki Türk Nüfusu 4.Bölüm (Ana Yurdu Dışında Yaşayan Türk Halkları)


1.İRAN 
Kaşkaylar

İran nüfusunun %20'sine yakınını 3 etnik gruptan oluşan Türkler oluşturmaktadır. Azerilerin rakamı %15 ila %25 arasında yer alırken, Kuzey doğuda Türkmen, Güneyde ise Kaşkay Türkleri yer almaktadır.


 Soldaki İran Haritasına baktığımızda Kuzey Batı da mavi işaretli olan yerler Azerilerin, Kuzey Doğuda Mavi işaretli olan yerler Türkmenlerin, Güneyde Mavi işaretli olan yerlerse Kaşkayların çoğunlukta olduğu bölgeleri göstermektedir. Kahverengi yerler Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerler olurken, Turuncu yerler İrani halk olan Lurların, Mor yerler Balocilerin Pembe yerse Arapların yerleri dir.
2. AFGANİSTAN 

Yoğun Türk Popülasyonunun yaşadığı başka bir ülke de Afganistandır. Özbeklerin nüfusa %8,60'ına hakim olduğu topraklarda, toplam Türk halkların nüfusu genel nüfusun %10,5'unu karşılamaktadır.

Sol taraftaki harita da Afganistan şehirlerinin dağılımı görünmektedir. Kırmızı bölgeler Özbek nüfusun, Turuncu bölgelerse Türkmen nüfusunun ağırlıkta olduğu bölgelerdir. Bir bakıma Afganistanın Kuzey Batısı Türk nüfusunun etkin olduğu yerlerdir. Yeşil yerler Taciklerin olduğu yerlerken, Kahverengi yerler Afganistanın ana unsurunu oluşturan Peştunlardır.3. TACİKİSTAN
Tacikistan nüfusunun %14,74'ünü Özbekler oluşturmaktadır. Tacikler İrani bir halktır. 
4. MOĞOLİSTAN 


2 milyon nüfuslu Moğolistan'ın %14,12'sini 201.526 nüfuslu Kazaklar oluşturmaktadır. 


ÖZET OLARAK 

13 milyon ve 4.5 milyon Özbek nüfusu ile birlikte Türkiye Türkleri hariç diğer Türki halklar anavatanları dışında yaşamaktadır. 


Dünyadaki Türk Nüfusu 4.Bölüm (Ana Yurdu Dışında Yaşayan Türk Halkları)
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyadaki Türk Nüfusu 4.Bölüm (Ana Yurdu Dışında Yaşayan Türk Halkları) Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top