728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

16 Ekim 2018 Salı

AVRUPANIN EN BÜYÜK 5 MAFYASIDünyanın en refah ve gelişmiş kıtası Avrupa da suç örgütleri diğer kıtalardaki gibi çeteler üzerinden yürümüyor. Daha profesyonel ve sistematik örgütler şeklinde mafyalar üzerinden yürütülüyor.

İncelemeden önce Diğer kıtalardaki durumları incelemek için aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz.
1. Latin Amerikanın En Büyük 10 Çetesi
2. ABD'nin En Büyük 10 Çetesi
3. Asyanın En Büyük 5 Mafyası

5.ARNAVUT MAFYASI


Etkin Olduğu Yerler: Balkanlar, İtalya, Orta ve Batı İtalya, ABD, ÇİN
Başlangıç Yılları: 1950

    Arnavut mafyasının aile temelli tam 15 adet klanı vardır. Uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı konusunda profosyonel olmuşlardır. Dünya uyuşturucu trafiğinin %40'ını elinde bulundurdukları tahmin edilir. Bu alanda Meksika ve Rusyadan sonra 3. sıraya gelen bu çetenin sayıları azda olsa tüm dünyada üyeleri bulunmaktadır.


4. SIRP MAFYASI


Etkin Olduğu Yerler: Sırbistan, Balkanlar, Batı Avrupa, ABD, Güney Afrika, Avustralya


Başlangıç Yılları: 1970

   Yaklaşık 30 ülke de üyesi bulunan örgüt Yugoslavyanın dağılmasından sonra ortaya çıkmıştır. Uyuşturucudan daha çok kadın ticaretinde oldukça büyük eylemleri vardır. Vozdovac, Surcin ve Zemun adında 3 büyük aileden oluşur.

3.  CAMORRA- İTALYA


Etkin Olduğu Yerler: İtalya, Batı Avrupa, Romanya, Fas, Honduras, Arjantin, Uruguay, ABD


Başlangıç Yılları: 1710

Son 30 sene içerisinde 5.000'den fazla kişiyi öldüren Camorra aslen Napoli mafyası olarakta geçer. Kendi dili, mahkemeleri vardır. Rütbe piramiti  aday,çırak, usta olarak 3 basamaklıdır.  Napolinin yanı sıra Campania bölgesinde güçlü olan bu mafya 111 küçük çeteden meydana gelir. Sicilya mafyasından ayrı olarak liderlik yoktur ancak işleyen bir sistem vardır. 
İnşaat, uyuşturucu ve haraç işlemleri yaparlar.

2. LA COSA NOSTRA- İTALYA


Etkin Olduğu Yerler: Sicilya, İtalya, Almanya, ABD, Kanada
Başlangıç Yılları: 1870

ABD'deki eylemleri neticesinde şüphesiz ki dünyadaki en popüler mafyadır. 1900'lu yılların başında ABD'de düzenledikleri eylemlerle altın yıllarını yaşamışlardır.  Ancak son dönemde AB üyesi İtalya'nın organize düzenlediğide baskınlarla güçleri azalmıştır. ABD ve Latin Amerikadaki suç örgütleri gibi gösteriş yapmaması adeta kapalı kutu olduklarından dolayı güçleri tam olarak ölçülememektedir.

 Aslaen Sicilya mafyası olarak bilinir.1. SOLNTSEVSKAYA BRATVA  - RUSYA


Etkin Olduğu Yerler: Rusya, Ukrayna, Avrupa, Güney Afrika, İsrail, ABD, Kanada, Avustralya


Başlangıç Yılları: 1985

Rus mafyaları arasındaki en güçlü yapıdır. Sergei Mikhailov tarafından Moskova da kurulan mafya içerisinde Rus, Ukraynalı ve Yahudiler vardır. 

   Oldukça profosyonel bir yapıda olan örgüt kısa sürede çok güçlenmiş ve yüksek mevkiilere baskı kurabilecek duruma gelmiştir. Rusya da bulunan birçok federe devlette yasal olarak işlemlerini yapabilen bu mafyanın 9.000'Den fazla üyesi bulunmakta. Kara para aklama, kadın ticareti ve uyuşturucu ticaretiyle ilgilenmekteler.
AVRUPANIN EN BÜYÜK 5  MAFYASI
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: AVRUPANIN EN BÜYÜK 5 MAFYASI Rating: 5 Reviewed By: Mert Koca
Top