728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

16 Ekim 2018 Salı

ASYANIN EN BÜYÜK 5 MAFYASI

   Kendine has bir kültürü olan Asya da her bölgenin de kendine has bir yaşam biçimi var. Orta doğuda savaşlar kan gölünü götürürken Orta Asya kendi halinde yaşam sürüyor. Uzak doğu da ise halk daha dingin yaşarken çete ve mafya yapılaşmaları bu bölgede daha çok gözüküyor. 


   Bu bölümü incelemeden önce isterseniz aşağıdaki linklerden diğer kıtalarda neler olduklarını görmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.


5. LASKAR BALİ - ENDONEZYA  Endenozyanın bali adasında yerleşik olarak uyuşturucu ve fuhuş ticaretini koordine eden çete ülke için büyük problem. Adalardan oluşan ülke de her bir adaya organize polis örgütü götürmek çok kolay olmuyor. Fuhuş, uyuşturucu ve hırsızlık gibi suçlardan oluşan portföyünde diğer suç örgütleri kadar vahşi katliamlar yapmıyorlar. 5 çetenin en başında bulunan Laskar bali tüm eğlence merkezlerini haraç ve güvenlik adı altında kendine bağlamış durumda. 
   Yaklaşık 25.000 üyesi bulunmakta.

4. WAH CHING- ÇİN   Merkezi Hong Kong- Shanghai- Los Angeles olan Çin merkezli çete uluslararası boyutta esrar ve kara para aklama işlemleri yapıyor. Çinde 4.000'Den fazla üyesi olduğu bilinen örgütün ABD'deki sayısı tam olarak bilinmiyor.

3. İSRAİL MAFYASIİsrail mafyası kurulduklarında 5'i büyük olmak üzere 16 adet aileden meydana gelmekteydi. Günümüzde 9 aile aktif olarak suç örgütünün içerisinde yer almaktadır. 6'sı Yahudi 3'ü Arap olan bu aileler birçok silah ve uyuşturucu kaçakçılığı işlerinin yanı sıra kara para aklama ve hapishane ölümlerinden sorumludur. İsrail dışında olan tek aile ise Fasta bulunan Yahudi Abergil ailesidir. 


2. YAKUZA - JAPONYA  Yakuza ailesine giriş için üyelerinin aileleriyle tüm bağlarını kesmesi ve çete patronlarına tam bağlı olmaları gerekir. Biraz samuray yaşam tarzına benzeyen ritüellere sahip Yakuzaların para kaynakları haraç, seks ticareti, şantaj ve borsa manipülasyonudur.
 Tahmini üyesi 80.000 ile 150.000 arasındadır. 

1. TRİADS - ÇİN

Flickr (Edwin Lee)

2.5 Milyondan fazla üyesi olan Çin Mafyası Triads, tüm dünyadaki insan ticareti, cinayet ve gelişmemiş ülkelerdeki siyasilerin cinayetlerinde başrol oynuyor. Asıl merkezleri Çin olan örgütün, ABD ve Tayland'da büyük şubeleri vardır.
     Her şubesindeki eylemleri farklı olsa da asli olarak üçlü bir bütün yapısı, yoğun ve kanlı ritüelleriyle bilinirler
ASYANIN EN BÜYÜK 5 MAFYASI
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: ASYANIN EN BÜYÜK 5 MAFYASI Rating: 5 Reviewed By: Mert Koca
Top