728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

5 Mayıs 2017 Cuma

TURİZMDEN EN ÇOK PARA KAZANAN ÜLKELER
15. HİNDİSTAN
 21.113 Milyar $

Taj Mahal 
Hindistan yavaştan kendini gösterir , alır beni senden bana getirir. Binlerce din'in bulunduğu 1 milyar 200 milyonluk nüfusu ile içinde birçok farklı gezi rotasyonları bulunduran ülke turizm gelirleri bakımından 15. sırada yer alıyor.
Başlıca Gezi Noktaları ise: Delhi, Varanasi, Taj Mahal , Ganj, Amritsar ve Mumbai
Hindistan ayrıca Dünyanın en kirli şehirlerinin %34'ünü bünyesinde burunduran bir ülke.

Dünyanın En Kirli Şehirleri İçin Tıklayınız


14. JAPONYA 
24.983 Milyar $


Osaka
Pahalı turizm koşulları ve atraksiyonlarıyla ünlü olan Japonya çok turist almamasına rağmen turizm pastasından büyük bir dilim alan ülkelerden biri. Kendine has kapalı kültürü ile gelenekle teknolojinin birleştiği bu ülke de başlıca gezi rotasyonları Tokyo, Osaka ve Kyoto

Kapalı bir kültür olmasıyla ünlü Japonya'da kendine has ilginç olaylar yaşanmaktadır. Bunların başlıcalarından biri ise Aum Şinrikyodur. Bununla birlikte diğer ilginç inanışlar için tıklayınız.

13. TÜRKİYE
 26.616 Milyar $


Kapadokya
Dünyanın en çok Turist Çeken 6. ülkesi olan Türkiye maalesef turizm geliri bakımından oldukça arka sıralarda yer alıyor. Bunda şüphesiz ki en büyük etmen düşük gelirli Slav turistlerin ülkenin turizm içindeki payı. İstanbul'un yanı sıra deniz turizminin oldukça etkili olduğu Türkiye'de Kapadokya, Efes Antik Kenti ve Pamukkale başlıca turizm destinasyonları arasında.

Türkiye en çok turist çeken 6. ülke peki diğer ülkelerin sırası ne?

12. KANADA 
29.4 Milyar $


Quebec
Yılda milyonlarca Amerikalı ve Fransız turistin akın ettiği Kanada turizm gelirleri açısından 12. sırada. En ünlü turistik alanları ise Niagara Şelalesi, Toronto, Montreal ve Quebec.

Oldukça büyük bir toprak alanına sahip olan Kanada Dünyanın en ıssız ülkelerinden biridir. Diğer ıssız ülkeler için tıklayınız.

11. AVUSTRALYA
 29.413 Milyar $


Sidney
Dünyanın en güney doğusunda bulunan Avustralya, coğrafik konumunun dezavantajını gelişmişlik, göçmen alımları ve yakın olduğu komşularına nazaran değişik bir kültür sunmakla avantaja çeviriyor. En çok turistin Uzak Doğu Asya ülkelerinden geldiği ülkenin eğitim ve akraba ziyaretleri açısından turizm geliri ilk 10'a giremese de liste de iyi bir yerde olmasını sağlıyor.
En Çok Turistin Geldiği Yerler ise: Sidney, Montreal, Ayers Rock ve Gold Coast.

Avustralya Turizmde lider ülke olmayabilir. Ancak lider olduğu başka bir alan var. Merakınızı gidermek için buraya bakın.

10. MAKAO 
31.3 Milyar $


Makau
Eski Portekiz kolonisi (Asyadaki 2 Portekiz kolonisinden biriydi) şimdinin Çin'e ait özel bölgesi şehir devlet Makau turistlerinin bir çoğunu Çinden çekiyor. Daha çok Uzakdoğunun eğlence merkezi olan şehir devlet Çinlilerden sonra, Japon, Kore ve Tayvanlı gezginlerin odak noktası. Makao ünlü kumarhanelerinden dolayı uzakdoğunun Monakosu olarakta anılır.

9. HONG KONG
 36.2 Milyar $


Hong Kong
Geçtiğimiz yıl 27 milyon kişinin ziyaret ettiği Hong Kong turistlerin tamamına yakını nı iş turizminden çekiyor. Çin'in birçok büyük firmasının merkez olarak belirlediği bu şehir devletinde (Çine bağlı bir yapıdadır) turistler için oldukça renkli atraksiyonlar bulunuyor.

8. ALMANYA 
36.9 Milyar $


Rotenburg
Dünyanın en çok turist çeken 7. ülkesi Almanya 8. sırada yer almakta. Eğitim, expact ve akraba gezileri sayesinde ve bulunduğu konum itibariyle transitlerin merkezi olmasıyla yılda 35 milyon turist ağırlıyor.
Başlıca gezi rotaları ise; Berlin, Hamburg ve Çevresi, Münih, Romantik Yol

Ülke'nin doğası ve estetiği güzel olsa da tarihi bir o kadar güzel olmayabilir. Almanyanın kara yüzü soykırımları için buraya bakabilirsiniz.

7. İTALYA 
39.4 Milyar $


Napoli
Kültür ve Tarihin sokaklarında halen yaşadığı İtalya potansiyeline rağmen oldukça düşük bir turizm geliri kazanıyor. Bu açıdan ülkemize benzeyen İtalya; Roma, Pisa, Toskana, Napoli, Pompeii ve Sicilya gibi seçenekleri gezginlere sunmakta.

İtalya'nın bir diğer özelliği ise içerisinde birçok küçük ülke bulundurmasıdır.
Çok az insanın bildiği mikro ülkeler için tıklayınız.

6. TAYLAND 
44.6 Milyar $


Pi Pi Adası
Son yılların turistik ülkesi Tayland 11. en çok turist çeken ülke olsa da önündeki ülkelerin birçoğundan fazla miktarda para kazanıyor. Güvenlik dolayısıyla Güney doğu da egzotizm ile tatilin yaşanabileceği en uygun yerlerden biri olan ülke en çok turisti Avrupa ve Avustralya'nın yüksek gelir grubuna sahip gezginlerinden alıyor. Başlıca turistik yerleri ise; Pi-Pi Adası, Bangkok, Pattaya, Phuket


5. BİRLEŞİK KRALLIK 
45.5 Milyar $


Chester
Dünyanın en çok Turist gelen 8. ülkesi İngiltere; gelen turist sayısına göre oldukça iyi miktarda para kazanmakta. En çok turist İngiltere içerisinde bulunan Londra, Chester ve York'a gelirken, İskoçya da Edinburg ve Glasgow'a gelmekte.


4. FRANSA 
 45.9 Milyar $


Strasburg
Dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa turizm gelirlerinde 4. sırada yer alıyor. En çok ziyaret edilen yerleriyse Paris, Cote D'azur, Lyon ve Strasburg çevresi.
Üst düzey gelir grubuna ait insanların daha çok ziyaret ettiği Cote d'azur bölgesinin yanı sıra Paris ve diğer alternatif gezi rotaları, ülkenin pahalı bir ülke olmasından dolayı gezginlerin daha kısıtlı bir gezi bütçesi hazırlamasına neden oluyor.
Ülkenin en çok turist çeken ülke olmasına rağmen neden 4. sırada yer aldığına bakarsak; gelen turistlerin hatırı sayılabilecek bir sayısının akraba gezisi yapan düşük gelirli Afrikalı ve Arap turistlerden gelmesi başlıca sebepi olarak görülebilir.

Dünyanın en Turistik ülkesi olan Fransayla birlikte en çok Turist çeken ülkeler için tıklayınız.

3. İSPANYA 
56.5 Milyar $


Benidorm
Dünyanın en çok Turist çeken 3. ülkesi olan İspanya ise en çok para kazanan ülkelerde de aynı sırada. Ülkenin Madrid, Barcelona ve Endülüs çevresine gelen turistlerin yanı sıra birçok üst gelirli turistin geldiği sahilleri bulunmakta. Sahillerin birçoğu doğu kıyısında bulunurken İbiza adasıyla ünlü Mallorca adaları da oldukça yoğun turist çekmekte.

2. ÇİN 
114.1 Milyar $


Giulin
En çok turist çeken 4. ülke olmasına rağmen Çin turizmden en çok para kazanan 2. ülke. Çindeki başlıca gezi rotaları ise Pekin, Şangay ve Guanzou üçlüsü. Guanzou'nun daha çok işadamları tarafından ziyaret edildiği öngörülürse ve büyük şehirlerde yaşayan birçok expat'in varlığıyla yılda milyonlarca akraba turist ülkeye gelmekte. Üst gelir grubuna dair kişilerin akraba ve iş gezisi yapmasından kaynaklı Çin turizmden oldukça para kazanmakta.


1. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 
204.5 Milyar $


New Orleans
En çok turist çeken 2. ülke olan ABD, bu sektörden en çok para kazanan ülke. Gelirlerinin bu denli yüksek olmasının birçok nedeni bulunmakta. Üst gelir durumuna sahip yabancıların eğitimlerinin yanı sıra ülkeye gelen en çok turistin bulunduğu Avrupa kıtasının refahlık seviyesi.
Ülkenin gezi rotaları ise; New York, Boston, Washington, Phidelphia Kuzey Doğu Rotası. Miami, Orlanda New Orleans'tan oluşan Güney Doğu Rotası ve San Francisco, San Diego, Los Angeles, Las Vegas'tan oluşan Güney Batı Rotası.

Turizmden en çok Para kazanan ülke ABD , en büyük ekonomiye sahip  ülke de ABD. Turizm sektöründeki liderleri gördünüz peki Dünya ekonomisinin liderlerine bakmak istemez misiniz? 


TURİZMDEN EN ÇOK PARA KAZANAN ÜLKELER
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: TURİZMDEN EN ÇOK PARA KAZANAN ÜLKELER Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top