728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

25 Nisan 2017 Salı

ORDUSU OLMAYAN ÜLKELER

 Ortadoğu cofyası bulunduğu konum itibariyle büyük güçlerin ve güçlü devletlerin ilgisi haline gelmiş bir yer. Çıkan petrollerin oranı ve dünya ekonomisine katkısı bakıldığı zaman büyük devletlerin bu coğrafya dan elini çekmesi pek beklenebilecek bir şey değil. Bununla birlikte bu coğrafya da sayılan ülkemizin yukarıdan gelen tarihsel sıcak denizlere inme politikasına sahip Rusya ve batıda oluşan Türk düşmanlığı ile birlikte (bkz: Avrupada İslamofobi) oldukça güçlü bir orduya sahip olmamız gerekebilir. Ülkemiz bu nedenle dünyanın en güçlü 10 ordusundan birine sahip teşkilatlanmaya da sahip. Bunun yanı sıra büyük bir popülasyonun oluştuğu Asya, ekonomik olarak batıya rakip olarak görülebilecek Uzak Doğu ve Elmas yataklarına sahip Afrika her daim güçlü bir orduya sahip olmak zorundalar.
   Ancak her devletin konumu veya dost duşman oranı bizler veya Asya, Afrika kıtasındaki ülkelerle bir değil. Bazıları da çoktan fethedildikleri için (neo emperyalizm) anayasalarında ordu bulundurulamaz maddelerine bağlı olarak ülkelerinde ordu dahil bulundurmuyorlar.  1. AVRUPADA ORDUSU OLMAYAN ÜLKELER

1.1. İZLANDA

Rejykvaik


Ülkede 1869 yılından beri bir ordu yok. İngiltere ile askeri güvenlik antlaşması olduğundan Natoya bağlı. Ordusu olmasa da küçük bir askeri birliği Barış Gücü için hazır ve polis, hava ve sahil güvenlik timleri mevcut. Ülke ordusu olmayan tek NATO üyesi olma özelliğini taşımakta.

Koruyan Devlet veya Birlik: Birleşik Krallık ve  NATO

1.2. SAN MARİNO 
San Marino

İtalyanın İçerisindeki bu küçük devletin bir polis gücü var ancak ordusu bulunmuyor. Sadece temsili olarak sınırda beklemek üzere simgesel bir ordusu var.

Koruyan Devlet: İtalya

1.3. LİHTENŞTAYN36.000 nüfuslu mikro devlet Lihtenştayn bütçeye büyük bir yük getirdiğinden ordusunu 1868 yılında kaldırdı. 

Koruyan Devlet: İsviçre


1.4. ANDORRA 
Andorra La Vella 

85.000 Nüfuslu bu küçük mikro devletin ordusu 1993 yılından beri bulunmamakta. 

Koruyan Devletler: İspanya ve Fransa (Gerekli Görüldüğü Taktirde)

1.5. MONAKO Fransa sınırları içerisinde bulunan şehir devlet Monako 17.yy'da silah sanayiisindeki teknolojik gelişimlerden ötürü ordusunu feshetti. 

Koruyan Devlet: Fransa 2. AMERİKADAKİ ORDUSU BULUNMAYAN ÜLKELER

2.1. KOSTA RİKA 

Capital


5 milyonluk bir ülke olarak askeri gücü olmayan en büyük 2. ülke konumundaki Kosta Rika, ülkenin anayasasına göre 1949 yılından beri ordusunu bulundurmuyor. 

Koruyan Devlet: YOK


2.2. PANAMA 

Panama City

Orta Amerikadaki bir diğer devlet Panama 4 milyonluk nüfusa sahip. Ülke 1994 yılında orduyu feshetti. Ayrıca aynı yıl polis ve sahil güvenliklerin yetkilerine sınırlamalar getirildi. 

Koruyan Devlet: YOK

2.3. HAİTİ

Port-au- Prince

Amerika Kıtasının en fakir ülkesi olan, Haiti ilk köle devlet olan ülke. Bunun acısını yıllardır çıkaran Başta Amerika ve Fransa olmak üzere batılı devletler, getirdikleri kukla yönetimle 1995 yılında ülkenin ordusunu lav etti. Çıkan ayaklanmalar sonucu ulusal polis gücü halka karşı etkili olmak için küçük bir ordu bulundurdu.

Koruyan Devlet: YOK


2.4. DİĞER KARAYİP ADA DEVLETLERİ

72.000 nüfuslu Dominika: 1981 yılında ordunun darbe girişiminden sonra ordu feshedildi. 
103.000 nüfuslu Grenada: 1983 yılındaki ABD işgalinden sonra ordu feshedildi. (ABD'nin saldırmaması için)
51.000 nüfuslu St. Kitts ve Nevis: Hiçbir zaman ordusu olmadı sadece iç güvenlik için küçük bir teşkilat var.
183.000 nüfuslu St. Lucia: Ordusu hiçbir zaman olmadı, küçük bir özel birim var. 

3. AVUSTRALYA KITASI 

Samoa


Kıtadaki Avustralya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Fiji ve Tonga hariç diğer ada devletlerinin askeri gücü bulunmuyor. 
Toplam 2 milyon nüfusa sahip Kiribati, Marşall Adaları, Samoa, Nauru, Tuvalu, Vanuatu, Mikronezya Federal Devleti, Palau, Amerikan Samoası, Yeni Kaledonya ülkelerinin askeri gücü bulunmamakta. 

Koruyan Devletler: Nauru ve Solomon Adaları; Avustralya 
Samoa; Yeni Zelanda 
Marşall Adaları, Mikronezya Federal Devleti ve Palau; ABD


4. AFRİKANIN TEK ORDUSU OLMAYAN ÜLKE MAURİTİUS

Port Louis

Afrika, Hindistan ve Asya kökenlerine sahip insanların yaşadığı 1 milyon 300 bin nüfuslu ada devlet Mauritiusta 1968 yılından beridir bir ordu bulunmamakta. 

Koruyan Devlet: Gayriresmi olarak HindistanORDUSU OLMAYAN ÜLKELER
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

2 yorum:

  1. Bu ülkelerden sadece bazılarını biliyordum. Sayenizde fazlasını öğrendim. Teşekkürler...

    YanıtlaSil
  2. öğrenmek güzeldir, teşekkür ederim :)

    YanıtlaSil

Item Reviewed: ORDUSU OLMAYAN ÜLKELER Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top