728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

22 Nisan 2017 Cumartesi

KİMSENİN BİLMEDİĞİ AVRUPADAKİ 9 ÜLKE


   Dünyamızda her geçen gün savaşlar, çatışmalar, siyasi entrikalar gün geçtikçe artıyor. Bunun arkasında bazı insanlar başlarım ülkenize ben bu ülke de yaşamak istemiyorum deyip başını çekip gidebiliyor. Ancak daha gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlar ben bu ülkenin vergi sistemine dayanmak istemiyorum, bana ne ortadoğudan bana ne Amerikanın uçaklarından dediği gibi bazıları da ben ot içmek istiyorum, hippi gibi yaşamak istiyorum deyip ülke kurup yönetibiliyor. İçinde bulunduğumuz dönem de bunun gibi ülke sayısı son senelerde oldukça arttı, uzay ülkesi kurandan başlayın ki gay ve lezbiyen ada ülkeleri kuranlara kadar. Avrupa da hem bu niyetle kurulmuş hem de tarihsel olarak belirli derebeylerin çocuklarının yaşayıp kendi krallıklarını çok önceden kurup yönettiği mikro uluslar bulunuyor.


Vatandaş sayısı 4 ila 1000 arasında değişen bu mikro ulusları Türkiye ve birçok BM ülkesi tanımasa da bazı ülkeleri içinde çevresini kapsayan ülkeler ve Fransa, Almanya, İngiltere gibi Batı dünyasının önde gelen ülkeleri tanıyor.
  Bu yazımızda Avrupada bu statüde bulunan 9 ülkeyi sizlerin beğenisine sunuyorum.


1. SEALAND ( EN ÜNLÜ MİKRO ULUS)

Mikrodevletlerin en ünlüsü, belkide başlığın içine dahi girmeyecek bir ülke olan Sealand bu aralar oldukça popüler.

Sealand Harita Üzerindeki Yeri
2. dünya savaşında Amatör radyocu Roy Bates tarafından bulunan ve üzerine yerleşip bağımsızlığını 1967'de ilan ettiği ülke. 1968'de İngilizler top atışı yaparlar üsse. Bunun üzerine karşılık veren Roy Bates mahkemeye çıkar ancak İngiliz karasularının dışında bir yer olmasından kaynaklı dava takipsizlikle sonuçlanır. 
Bu ülke hakkında bunun harici komik birkaç olay daha gerçekleşmiştir. Ziyarete gelen birkaç Alman ziyaret esnasında ülkeyi fetheder. Karşılığında Roy Bates'in cevabı sert olacaktır. Çocuklarını da yanına alıp silahlı bir saldırıyla  Almanları yakalar ve üssün içindeki bir dolabı cezaevi ilan edip içine atar. 

Ülkenin nüfusu 23 idi. Ancak wikileaks ajanı olduğu düşüncesiyle Roy Bates onları vatandaşlıktan çıkarıp sayıyı 4'e düşürdü. Şuanda 4 kişilik ülke Bates ve çocuklarından oluşuyor. Ülkenin bir futbol takımı vardı. Ancak ajanlar vatandaşlık dışında sayıldığı için şuanda takımı beklemede. 

Ayrıca ülkenin kendine ait dolaptan bozma bir cezaevi, bayrağı, sealand doları adında para birimi, ülke internet uzantısı ve pulları bulunmakta. Roy Bates sadece pul ve domain satışından yıllardır paraya vuruyor. Dilerseniz web sitesinden vatandaşlık isteyip size pasaportta gönderebiliyor. Ancak aldığınız pasaportun ülkeye gittiğinizde geçerli olup olamayacağı belli değil. 
Sealand Başkanının evi ve Ülkenin Yönetim Ofisi


2. UZUPİS CUMHURİYETİ (YOKSUL SANATÇILARIN MERKEZİ)


Litvanyanın başkentinde bulunun Uzupis Cumhuriyeti Sovyet dönemi sırasında ucuz olduğundan kaynaklı yoksulların yaşadığı bir yerdi. Ardından ekmeksiz kalan sanatçılarında doluştuğu bir yer oluyor.


1997 yılında kurulan devlet Litvanya tarafından resmi tanınmasa da kendi içinde yaşaması ve eylemlerine karşı gayet ılımlı bakıyor. 

Ülkenin kendine ait anayasası, 11 kişilik ordusu ve her mevsim değişen 4 adet bayrağı var. 


3. ELLEORE KRALLIĞI (GÜZEL KAMPÇILARIN KRALLIĞI)

Elleore Krallığının tek yerleşim yeri ve başkenti Magleille


1944 yılında bir grup Danimarklı öğretmen tarafından yaz kampı kullanılmak üzere alınan ada ardından bağımsızlığını ilan etti. Vatandaşlar çadır kent olan Magleille de dönemlik olarak yaşarlar. Günümüzdeki nüfusu 244 olan ülkenin kendine ait pulu ve parası vardır. Danca konuşulmaktadır ve  ülke toprağı sadece 15.000 metrekaredir. Bu krallığın tarihi Danimarka okul kitaplarında okutuluyor. 
Elleore Vatandaşları

Krallıkta ilginç olansa Robinson Cruise kitapları ve sardalya yemek yasak.


4. LİBERLAND (BAŞIBOŞ ADA DEVLETİ)

Ortadaki Ada, Liberland Toprakları

Liberland Başkanı Türk Bayrağı ile

Sırbistan ve Hırvatistan arasındaki 7 kilometrekarelik alanı sahiplenen Vit Jedlicka tarafından bağımsızlığını ilan eden ülke. Liberyan devlet anlayışına sahip ülkeye şimdiye kadar 75.000 üzerinde vatandaşlık başvurusu gelmiş, ve değerlendirmeye alınmıştır. 2016 yılında kendini liberland vatandaşı olarak tanımlayan kişilerin adaya gitmek istemesi üzerine Sloven polisi adaya ayak basarak kişileri çıkarmıştır.
Ülke Montevideo Konvansiyonu kriterlerine göre bağımsızlığını ilan etse de halen adaya yerleşme sağlanamamıştır.

5. KUGELMUGEL (TOPU DEVLET YAPAN YER)

Şanlı Kugelmegel Bayrağı ve Kugelmugel Cumhuriyetini Oluşturan Küre 


Viyanada yer alan Kugelmegel adındaki ülkenin pek bir tarihçesi yok. Şuanda içinde 1 kişi yaşamakta ancak dünya üzerinde vatandaşı 234 olarak geçiyor. Kugelmegele uğramamış 233 kişinin daha olduğu bir yer. Olayı sanatçı Edwin Lipburger adlı sanatçı Prater de bir top şeklinde ev yapmak ister. Avusturya yetkilileri ile arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda hapse atılır.  Evin bulunduğu yerin ismi ise Antifaşist Meydanı olarak geçer. 

6. CHRİSTİANİA (ÖZGÜR HİPPİ ŞEHİR)
Danimarkanın başkenti Kopenhagda bulunan Christiania bir ülke değil ancak özgür bir şehir. Hükümeti anarşist komün olarak yönetilen ve danca resmi dili olan 850 vatandaşı olan özgür şehir içerisinde ot içmek serbest. Kendi bayrağı, anayasası var. 46 yıl önce bir grup anarşist gencin yerleştiği yerde anarşist sloganlar atılıyordu.Hükümet tarafından esrar yuvası ve boşlukta olan çapulcuların yeri denilerek kapatılmak istense de zaman içerisinde hükümet bundan vazgeçti.

Anarşizmin sembolü yumruk, hippiliğin göstergesi marijuana ve 3 noktalı Christiana Bayrağı

Bayraklarında 3 nokta bulunuyor ve kendi milli futbol takımları var. Köpek sahiplenmenin yasak olduğu şehirde, esrar kullanımının yaygınlığından dolayı, fotoğraf çekmek ve koşmak yasak. Eğer koşar veya fotoğraf çekerseniz esrar kullanan halkın tribe girmesine neden olabilirsiniz.

7. SEBORGA PRENSLİĞİ (İTALYADAKİ KÖKLÜ PRENSLİK)

Seborga Askerleri 

Seborga Sınırları

Fransız topraklarına yakın İtalyan topraklarında bulunan Seborga prensliği gerçek bir tarihe dayanan tek mikroulustur. Tarih boyunca İtalyanın bir parçası olmayan bu ulus Giorgio Carbone liderliğinde 1963 yılından itibaren bağımsız olmuştur. Carbone 2009 yılına kadar yönetici olmuş ve halk 


tarafından 1.Giorgio adını almıştır. onun yerine geçen Mercello ise Seborganın 2.prensi olmuştur. 
Ülkenin Luigino adında bir para birimi, bayrağı ve 32 kişilik bir ordusu vardır.

Nüfusu 3422dir. 


8.AUSTENASİA (BANLİYÖ EVLERİN DEVLETİ)

Austenasia Prensi ve Paintle Yapılmış Ülke Bayrağı

Austenasia Birleşik krallıklarda yer alan kendi kendini ilan eden bir devlet. Anayasal monarşi altında faaliyet gösteren güney Londradaki bir evin önderliğinde hareket eden bir devlet. Toplam vatandaşı 82 olan devletin İskoçya ve İngiltere 18 evden üyesi bulunuyor.


KİMSENİN BİLMEDİĞİ AVRUPADAKİ 9 ÜLKE
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: KİMSENİN BİLMEDİĞİ AVRUPADAKİ 9 ÜLKE Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top