728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

11 Nisan 2017 Salı

EN İLGİNÇ DİNİ İNANÇLAR

 

  İnsanlığın ilk var olduğu yıllardan itibaren ademoğlu farklı inançlara sahip olmuşlar. Yunanlı dalgaların oluşmasını deniz tanrısı Poseidon'u kızdırdıklarına bağlarken, İskandinavya da yaşayan Vikingler savaşçı özelliklerini Ragnarökle bağdaştırmıştır. İnsanoğlu var oldukça sığınacak bir liman, hayatını anlamlandıracak ulu bir varlık aramıştır. Ancak bunu ararken bazen sapkın düşüncelere, anlamsız kaynaklara yönelebiliyor. Daha da ilginç olanıysa İbrahimi dinler çıktıktan sonra bile bu inanışların sürmesi, hatta bazılarının İbrahimi dinlerden sonra çıkması. Günümüzün modern dünyasında (kime göre, neye göre) bu inanışlar oldukça çağ dışı gözükse de inananlar için oldukça mantıklı geliyor. Yazıdaki bazı dinler bizim adını anmak istemediğiniz Şeytanı baştanrıları kabul ederken, bazıları ise elin İngiliz Prensini yaratıcıları var saymakta. Hatta bir tanesi var ki Uzaylılar tarafından yaratıldığımızı aramızda uzaylıların yaşadığını düşünmekte.
10. ASATRU Lapland ve İzlandada başlayıp İskandinav ülkelerine yayılan İskandinav tipi Pagan dini Asatru'nun 9 soylu prensibi bulunmaktaydı. Cesaret, doğruluk, onur, bağlılık, misafirperverlik, çalışkanlık, disiplin ve azim. Günümüzde 5.000 müridi olduğu düşünülen Asatru 1972'de İzlanda da 2003 yılında Danimarkada 'resmi tanınan din' sayılmıştır. 

Asatru kanı taşımayan birinin bu dinin mensubu olamadığı inançta savaşta cesaret, ulusa bağlılık oldukça önem taşımaktadır. İskandinav ırkçıları arasında en yaygın olan dinlerden biridir. 

9. RASTAFARYANİZMEtiyopya da çıkan bu din, Etiyopyanın son kralı olan Haile Selassie'yi tanrının dünyadaki bir yansıması olarak görür. Jamaikalı Marcus Garvey ise bu dinin peygamberi sayılır. Dinin en ilginç noktası ise 1930'lu yıllarda çıkmasıyla en yeni dinlerden biri olmasına rağmen eski din inanışlarına oldukça benzemesi. 

Bob Marley'in de mensubu olduğu inanç, alkolü zararlı görürken, marijuana kulanımını faydalı bir bitki olarak görüp sıklıkla tüketilmesini önerir. Rastalar saçlarını kesmez, ve Jahın uzun tırnaklarıyla saçlarından tutarak kendilerini Zion'a götürceklerine inanırlar. Günümüzde Etiyopya ve Jamaika da oldukça popüler bir inançtır.

8. BAHAİİLİK
Bahaii öğretilerinin temelini 3 ilke oluşturur. 
1. Tanrının birliği (tüm yaratılışın kaynağı Tek tanrıdır)
2. Dinin Birliği (Tüm büyük dinler aynı Tanrıdan gelir)
3. İnsanların Birliği (Hepimiz eşit yaratılmışız ve ırk kültür arasındaki farklar kabul ve takdir edilir)

İran'da 1863 yılında Bahaullah tarafından kurulmuştur. İnancın temel fikri birliktir. Dünyanın tek bir dinden meydana gelmesini dilerler. Ayrıca bu din en çok mensubu olan 10 dinden biridir.
Dünyanın En Yaygın 10 Dini
7. KAODAİZM 1926'da Vietnam da kurulan dinin 5 milyondan fazla muridi bulunmaktadır. Dinin sembolü ise bir üçgen içinde sol göz. Dinde İsa , Tanrı tarafından dökülmüş olup Tanrının gerçek oğlu ve bir buda olarak kabul edilir. Dinde 70 kadar kutsal ruh bulunmakta. Bunların arasında aziz olarak nitelendirdikleri Victor Hugo, Buddha, İsa, Muhammed, Shakespeare, Tolstoy, Descartes, Leninde vardır. Her açıdan oldukça ilginç olan dinde şiddetsizlik, vejeteryanlık ve ölülerle iletişim önemli bir yer edinir.

Bu dinde dünyanın en çok inanılan 9. dinidir.

6. YEZİDİLİK
'İlahi dinlerde anlatılan Düşmüş Melek'in yaratıcının buyruğuna rağmen insan karşısında eğilmeyip saygı göstermemesi, onun aslında ne kadar asil olduğunun tüm evrene ispatıdır' olarak İlahi dinlerde İblis olarak geçen kara meleke büyük bir saygı gösterip tapmaktadırlar. Yezidilikte tanrı sadece Dünyanın yaratıcısı, sürdürücü ise Düşmüş Melek olan Melek Tavus(Şeytan)'dır. Melek Tavus bir tavus kuşuyla simgelenir ve yılan kutsal hayvan olarak geçer. 
 -Yezidiler ayrıca Mukaddes ağaçlara tapar, kadınları saçlarını kesmez, reerkarnasyona inanır ve oldukça sert bir kast sistemleri vardır. En üst kasttaki kişi çok eşle evlenebilir. 

5. MANDEİZMAydınlanma, kurtuluş ve tanrı görüşünü benimseyen dinin temeli İslam dini öncesine dayanır. Herhangi bir kitapları bulunmamaktadır, Yahya, İbrahim ve İsa peygamberin sahte olduklarına inanırlar. İnançları ise anne, baba, karanlık ve ışıktır. Çoğunlukla Irak ve İran da yaşarlar. 


4. AUM ŞİNRİKYO 
Shoko Asahara;  Hint Buzmi ile Tibet Budizmi'ni birleştirip ana fikir olarak  Vahiy Hristiyan kitabı nda birleştirerek üzerine yoga kavramını ekler. İnancın asıl ilginç olan durumu ise ana hatları değildir. Kurucularının kendilerinde dünyanın günahlarını kendi gözlemleriyle çözebilecekleri ve takipçilerinin günahlarını temizleyebilecek olmalarını söylemeleridir.
 Örgüt 1965 yılında Tokyo metrosuna yaptıkları sarin gazı saldırısıyla 12 kişinin ölümüne neden olmuş ve terörist ilan edilmiştir. Dünya üzerinde 40.000 den fazla mensubu vardır.


3. ZERDÜŞTLÜK
Tek tanrılı bir din olan Zerdüştlük, kökeni İrana dayanır. Zerdüştçüler günde 5 vakit namaz kılarlar fakat kıbleleri güneştir. Güneş yoksa ateşe yönelirler. Horoz ise sabahları insanları uyandırdığı için kutsaldır. Su, ateş ve toprak kutsaldır.2 YAOHNANEN Güney Pasifikteki küçük bir ada olan Tanna adasındaki yerliler, 2. Elizabetin kocası Prens Phillip'i kendilerinin tanrısı sanmaktalar. 1974 yılındaki bir gezi sonucunda Prensin yerlilerin elini sıkması sonucu, halk sabah ve akşam 4'er kez Prense tapınmaya başlamışlar. 

1. REALYANLAR1974 yılında Claude Vorilhon tarafından kurulan UFO dini. Dünya üzerindeki yaşamın dünya dışı Elohim adında dünya dışı bir varlıkla bilimsel olarak yaratıldığına inanır. İnanca göre bu türün üyeleri yarattıkları insan soyundan kişilerle kişisel temaslarda bulunulduğunda insanlara benzerler. Realyanlar Elohimin Buda, İsa ve Muhammed ile insanları bilgilendirmek üzere iletişime geçtiğine inanırlar. Bu inancın 90.000'den fazla inananı bulunmakta.

Dünya üzerindeki En Çok İnanılan 10 Dine Bakmak İsterseniz, Tıklayın

EN İLGİNÇ DİNİ İNANÇLAR
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: EN İLGİNÇ DİNİ İNANÇLAR Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top