728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

30 Nisan 2017 Pazar

Dünyanın Havası En Kirli Şehirleri

   Hepimiz yaşadığımız şehirden şikayet ederiz. Bu ne biçim trafik, bu kargaşa ne, çekilsem doğaya ölene kadar orada yaşasam. Bir de yaşadığınız şehir İstanbul, Ankara gibi büyük şehirse tüm bunların üzerine hava kirliliğinden, egzoz dumanından şikayet ederiz. Hemen bilgisayara geçip dünyanın en doğal, muhtemelen Avrupanın çayır çimenlerine bakabiliriz.
 
   Hava kirliliği oranlarına baktığımız zaman şüphesiz ki en temiz şehirler Avrupada bulunmakta. Kanadanın Montreal şehri hariç 10 puan alan 21 en temiz şehrin hepsi Avrupa kıtasında yer alıyor. Peki en kirli şehirler nerede ? Bunun için aşağıdaki harita ve tabloyu hazırladım. Not: Veriler 2014 ve 2016 yılı WHO (Dünya Sağlık Organizasyonu)'nun çıkardığı hava kirliliği veritabanından alınarak hesaplanmıştır.

Türkiyenin Havası En Kirli Şehirleri İçin Tıklayınız
Türkiyenin Havası En Temiz Şehirleri İçin Tıklayınız
EN KİRLİ 100 ŞEHRİN ÜLKELERİEn kirli şehirlere baktığımızda Amerika ve Avustralya Kıtasından hiçbir ülke bulunmuyor. Avrupadan sadece Makedonya'da 1 şehir varken, Afrika da Nijerya, Kamerundan 1 şehir , Mısırdan ise 2 şehir bulunuyor.

 5 Şehir haricinde diğer tüm şehirler Asya kıtasında yer alıyor. Havası en kirli olan Ülkeler ise şüphesiz ki 34 Şehir ile Hindistan ve 33 Şehir ile Çin geliyor. Bunların arkasından ise 6'şar şehirle Suudi Arabistan ve Bangladeş, 4 şehir ile Myanmar geliyor.

Oldukça küçük bir toprak sahasına sahip Kuveyt ve Katar ise 3 ve 2 şehir ile (Katar 2 şehirden oluşuyor) dünyanın havası en kirli 100 şehrine giriyor.)


HAVASI EN KİRLİ 10 ŞEHİR LİSTESİ 

10. LUDHİANA 


Pakistan sınırına yakın Ludhiana gün geçtikçe daha çok kirlenen bir yapıda. Pencap eyaletinde bulunan şehir son dönemde kanalizasyon hattının çökmesiyle birlikte hava kirliliği de eklenenince, belki de dünyanın en kirli şehri oldu. Kirlilik Puanu: 1269. XİNGTAİ 


Sanayileşmenin acı tarafını yaşayan Xingtai halkı, 2016 yılının 125 gününde ağızlarında maskelerle sokağa çıktı. Kirlilik Puanı: 1288. BAMENDA  


Kamerunun başkenti Bamenda Afrika kıtasının en kirli şehri. Şehrin en büyük sorunu  uluslararası firmaların ucuz işgücü nedeniyle çalıştırdığı fabrikalardaki hava filtrelerinin olmaması. Kamerun yönetiminin bu konuda herhangi bir yaptırımı olmamasından kaynaklı her geçen gün daha da kirlilik artmakta. Kirlilik Puanı: 1327. RAİPUR 144Raipur halkınını başı yıllardır Sünger demiriyle dertte. Sünger demiri üretme işleminin hammade kalitesinini düşüklüğünden kaynaklı hava özellikle kirlenmektedir. 
Kirlilik Puanı: 144

6.PATNA Hindistanda yer alan Patna içerisinde bulunan geniş sanayisi ile hava kirliliğiyle başı dertte. Fabrikalarda hava filtrelerinin olmaması ve yoğun fırtınalar nedeniyle kirlilik gün ve gün artmakta.
Kirlilik Puanu: 1495. AL JUBAİL 


Dünyanın en büyük aliminyum üretim fabrikalarından birinin bulunduğu Al Jubail , artan alimunyum üretimiyle ilerleyen yıllarda kirlilik oranında zirveyi zorlayacağı düşünülüyor. Kirlilik puanı:152 4. RİYAD Şehirde çıkan araç emisyonları ve fabrika gazlarının havaya karışmasıyla ve sürekli kum fırtınasıyla yüzyüze gelmesi sonucu Riyad hava kirliliğinde çok ciddi bir noktada. Kirlilik puanı:156 


3.ALLAHABAD Şehrin çevresinde birçok kömürle çalışan enerji santralleri bulunmakta. Ağaçsız kalan şehrin sürekli fırtına almasıyla enerji santrallerinin dumanı, araç emisyonları tüm şehre yayılmakta. 
Kirlilik Puanı: 166


2. GWALİOR Çöp ve fosillerle yakıt üretiminin olduğu Gwalior Hindistanın en kirli şehri 
Kirlilik Puanı: 176
1. ZABOL 217Toz fırtınalarının arasına kurulmuş Zabol için kirlilik artık olağan birşey. Meteorolojik olarak en yüksek toz bulutuna ve fırtınalara şahit olan şehir dünyanın havası en kirli şehri olmakta. 
Kirlilik Puanı :217
Dünyanın Havası En Kirli Şehirleri
 • Blogger Comments
 • Facebook Comments

2 yorum:

 1. Zavol'un durumu bayağı kötüymüş. Dünyanın durumu da bunun beterine yakın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ne yazık ki Zabol bu kötü duruma alışmış durumda . İşin kötü tarafı 2025'te ilk 100'e girmesi düşünülen 3 şehrimiz bulunmakta. Hakkari, Batman ve Gaziantep bu tehlikenin içindeler...

   Sil

Item Reviewed: Dünyanın Havası En Kirli Şehirleri Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top