728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

12 Kasım 2017 Pazar

Başarılı Türk Takımları Ne Kadar Türk?
Sinan Güler
            2016 Euroleague Finalisti Fenerbahçe, 2016 Eurocup Şampiyonu Galatasaray, Son 4 yılda Çeyrek finallere kalan Anadolu Efes ve Bayanlar basketbolunu domine eden Türk takımları... 2017 yılında teknik olarak kırılması imkansız bir rekor olan Eurocup dörtlü finallerine (final four) katılan 4 Türk takımı. Son yıllarda basketboldaki inanılmaz yükselişimiz devam etmekte. Bugün Avrupanın ve bilhassa NBA'de yer alamayan ancak üst düzey Amerikalı basketbolcuların tercih ettiği ligler arasında İspanya ile birlikte Türkiye gelmekte. Kadın basketbolunda ise NBA'in tatile girdiği dönem olan Yaz aylarında oynanan WNBA'inbasketbolcularınun ilk tercihi Türkiye olmakta.

          Tüm bunların yanı sıra basketbolun Avrupadaki en prestijli kupası olan Euroleague de bu sene tam tamına 4 Türk takımı yer aldı. Geçen senenin finalisti (Avrupa 2.si) Fenerbahçe Ülker ile birlikte çeyrek finallerin müdavimi Anadolu Efes, geçtiğimiz senenin Eurocup(En prestijli 2.kupa) şampiyonu Galatasaray ve bu senenin şapkadan çıkan tavşanı Daruşşafaka Doğuş. Gerçek anlamda en başarılı ligin Türk ligi olduğu söylenemez.
   
        Linkte de görebileceğiniz üzere sportif başarılara göre en başarılı lig olan İspanyol ligi ACB iken ardından Türk ve Rus ligleri hemen hemen aynı puanları paylaşmakta. Ancak bu sene NBA'den sonra en çok ilgi gösterilen lig olan Euroleague'e İspanyol ligi 3 takım gönderebilirken Türk ligi 4 takım gönderdi.


    Bunun için yıllardır Euroleague'in sponsoru olan THY ve onun açtığı yolda lobi oluşturan TBF'nin (Türkiye Basketbol Federasyonu) payı oldukça büyük.
   Yukarıdaki tabloya baktığımızda  9 ülkeden 16 takımın katıldığı bir lig görülüyor. Avrupa basketbolunun top noktası bir bakıma basketbolun şampiyonlar Ligi olan Euroleague de en fazla takım Türk Basketbol ligine ait. Peki yazımızın başlığında da dediğimiz gibi bu Türk takımları ne kadar Türk? Türk sporcuların bu başarılardaki payı ne?


1. FENERBAHÇE ÜLKER (TÜRK SPORCU ETKİSİ %3,23)


İlk inceleyeceğimiz takım Fenerbahçe Ülker olacak. Özellikle Sırp koç Obradoviç'in takımın başına geçmesiyle, DNA'sı değişen Fenerbahçe son 2 sene de Final Four'un müdavimi oldu. Bundan önceki senelerde hiçbir Türk takımın çıkamadğı Finallerde 2 kez üst üste yer alma başarısı gösteren Fenerbahçe büyük ihtimal 2017 Final - Four'un da da yer alacak. (Yazının yazıldığı dönemde Fenerbahçe - Panathianikos karşısında çeyrek final serisinde 2-0 öne geçmiştir.)


Peki Türk basketbolu için elde edilemeyen başarıları elde eden Fenerbahçe'nin uluslararası arenada Türk takımı olarak görülürken, Türk sporcularının takıma etkisi nedir? Bunun için aşağıdaki rakamlara bakmak yeterli olacaktır. Oyuna etki anlamında en sağlam bilgileri bize verebilecek olan Sayı, Asist ve Ribound açısından Türk sporcuların takıma etkisini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. 


 Euroleague sahalarında oynamak üzere kaydı tutulan 15 sporcunun 6'sı Türk, 9'u yabancı.

   

Soldaki tablo da yabancı sporcuların, sağdaki tabloda ise Türk sporcuların Sayı, Asist ve Ribound istatistikleri yazmakta. Türk sporcularının puntolarını ne kadar büyütmeye çalışsakta yabancı sporcuların tablosu altında pigme tablo olarak yer alıyor. Bir bakıma tabloyu özetlersek;

Türk /Takım Sayı: %4,64  (113/2437)
Türk /Takım Asist:%2,54  (14/552)
Türk/ Takım Ribound:%2,49 (23/922)
Ortalama :%3,23

Yukarıdaki orana baktığımızda Türk sporcuların atılan sayı, verilen asist, ve ribound alanında ortalama etkisi %3,23 bazında kalıyor. Bir bakıma tüm Türk sporcular toplandığında 1 tane yabancı sporcunun yapmış olduğu etkiyi gösteremiyor.

Fenerbahçe başarı olarak yüzümüzü güldürse de ne yazık ki, içerisinde etkili Türk sporcu barındırmaması, koçunun yabancı olmasıyla neredeyse Türk takımından daha çok Abd veya Sırbistan takımına benziyor. Dileriz ki Fenerbahçe önümüzdeki senelerde büyük başarılarını tekrarlarken %97'si yabancı etkili takım yerine Mirsad Türkcanlı Ömer Önanlı türk sporcularınında başarılara etki edebildiği eski dönemlerdeki gibi bir yapı ile sahalara çıkar. En azından sevinirken bir Türk basketbolcunun ismini söyleyebiliriz.

2. ANADOLU EFES (TÜRK SPORCU ETKİSİ %11,80)    Fenerbahçeden sonra en başarılı 2. basketbol kulübümüz olan Anadolu Efes bir bakıma ülkedeki basketbol lokomotifi. Koraç kupasını getiren Saporta kupalarında ülkemizi temsil eden, 2000 öncesi Türk basketbolu için çok büyük anlamlar taşıyan kulüp günümüzde Fenerbahçenin bir hayli gerisinde kalmakta. Yinede 1990 öncesi doğanlar için çok büyük anlamlar ifade eden takım başarılı bir takım sayılmakta. Belki de her sene çeyrek finallere kalması ve vites arttıramaması basketbolseverler üzerinde başarısız bir takım etkisi göstermiş olabilir.

Tartışmasız olarak tarihsel olarak Türkiyenin en başarılı spor kulübü olan Anadolu Efes'in sporcularının istatistikleri ise aşağıdaki gibi.


 

Anadolu Efes'in Türk sporcularının etkisi iyi sayılmasa da en azından Fenerbahçeden bir gömlek üstte olduğu söylenebilir. Tabiki bunda Cedi Osman'ın tek başına 223 sayı, 84 ribundluk performansı çok büyük etki gösteriyor.

Türk / Takım Sayı: %11,82 (291 / 2461)
Türk / Takım Asist: %9,54 (52 / 545)
Türk / Takım Ribaund: % 14,06 (134 / 953)
Ortalama : %11,80
3. GALATASARAY ODEABANK (TÜRK SPORCU ETKİSİ %31,67)
Geçtiğimiz senenin Eurocup bu sene Euroleague de tekrar yer almayı başardı. Yazımızdaki 4 takımdan başında Türk antranör bulunduran tek Türk takımı olma özelliğinde. Ancak aynı zamanda ne yazık ki  bu 4 takımdan çeyrek finale çıkamayan tek Türk takımı da. Maçlarını Abdi İpekçide oynayan Galatasaray bu takımlar içerisinde takıma katkı sağlayan Türk oranının en fazla olduğu takım.

Takım 8 Türk, 7 yabancıdan oluşuyor.

 

Türk / Takım Sayı: %26,41 (291 / 2461)
Türk / Takım Asist: %46,80 (271 / 579)
Türk / Takım Ribaund: %21,85 (175 / 801)
Ortalama: %31,67

 Galatasaray basket diğer Türk takımlarının aksine Türk sporcuların geneline etki yapabildiği bir takım. Başka bir deyişle Türk takımı olarak gerçekten adının hakkını verebiliyor. Sporcularının yanı sıra koçu da Türk olan Euroleague'deki tek Türk takımı.

4. DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ (TÜRK SPORCU ETKİSİ %11)   2000'li yılların ilk 5 yılında en başarılı Türk takımlarından biri olan Darüşşafaka 2008 yılından itibaren büyük bir düşüşe uğradı. Ancak 2016 yılında Doğuş grubunun yapmış olduğu yatırımlarla takım kendine gelmeye başladı. Yeni bir ekip için başarılı sonuçlar alan takım 2016-17 Euroleague sezonuna Wild-Card ile katılarak kendi çapında bir başarı elde etti. Kulübün bütçesi Fenerbahçe ve Efes'ten sonraki en büyük bütçeyi sağlarken son maçta aldıkları galibiyet ile çeyrek finale kalma başarısı elde etti. 

  

Türk / Takım Sayı: %8,21 (201 / 2448)
Türk / Takım Asist: %7,29 (170 / 972)
Türk / Takım Ribaund: %17,49 (170 / 972)
Ortalama: %11

    Darüşşafaka'da Fenerbahçe Ülker ve Anadolu Efes ile aynı özelliği taşimakta. Türk sporcuların takıma etkisi oldukça az. Sporcular ve etkileri göze alındığında Türk takımından daha çok ABD'nin Euroleague'de oynayan bir takımı gibi. 


Başarılı Türk Takımları Ne Kadar Türk?
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Başarılı Türk Takımları Ne Kadar Türk? Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top