728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

4 Nisan 2017 Salı

Avrupada Araba Fiyatları
      Artan nüfusla birlikte genişleyen şehirler ve bunun sonucu arabaya olan ihtiyaç ülkemizde oldukça arttı. Son dönemde yapılan Ötv zammıyla birlikte dolar ve eurodaki kur artışı araba piyasasının üzerine tuz biber ekti. En düşük araba fiyatlarının 50.000 tl yi bulan ülkemizde sıradan bir vatandaşın araba alması oldukça lüks bir kavrama dönüştü. Ekonomimizin şaha geçtiği belirtilen bu son 10 yılda nedense 10 yıl önce 20.000 tl'ye alınan araçlar günümüzde 50.000 tl gibi fiyatlar gördü. Daha da acısı biraz daha lüks olarak tabir ettiğimiz araçlar 2006 yılında 50.000tl -90.000 tl skalasında fiyatlara sahipken , 2017 senesinde kampanyalı evet yanlış duymadınız kampanyalı fiyatları 200.000-500.000 arasında dolaşıyor. Hal böyle olunca 2.el araçların bize layık görüldüğü ülkemize kıyasla dünya da neler olduğunu merak ettim ve araştırdım. Bir de ne görelim, bizim insanımız asgari ücretle en düşük fiyatlı 1.el aracı başka hiçbir şeye para harcamazsa 3 yılda (50.000/1.400) alırken aynı aracı Bayverada oturan Hans 7 ayda, Lyonda tarımla uğraşan Pierre'i 8 ayda alıyor. O zaman bize de araştırmanın detaylarını size göstermek kalıyor.


Araştırmada Almanyanın dünya da en çok satan otomobil markası olan Volkswagen, premium segment markası olan Mercedes-Benz, Fransız arabası Peugeot ve İtalyan araba markası Fiat ve Rumen marka Dacia üzerine yaptık. Her bir markanın 2 modelini alarak 2 ülke de 5 araba markası ve 8 model fiyatlarıyla Türkiyedeki fiyatlarıda karşılaştırdık. Her bir markanın diğer ülke deki fiyatlarını göstererek,  o marka kendi ülkesinde çıkıyor ondan ucuza alıyor gibi savları da çürütebildik.

Kaynaklar (İstediğiniz Linke tıklayarak resmi sitedeki fiyatları görebilirsiniz)
3. Peugeot Almanya Fiyat Listesi

VOLKSWAGEN Alman Markası Volkswagen Polo 2017 1.2 motor fiyatları ülkemizde 58.000 tl'den başlayarak satışa sunulurken, Almanya da 10.090 €, Fransa da 15.400 €'dan satışa sunulmakta. 
Almanca da Halkın arabası anlamına gelen Volkswagen otomobiller Avrupa için adeta isminin anlamını vermekte. Ülkemizde artık üst segmente kaçan bir marka olarak bilinen Volkswagen Almanya da asgari ücretli biri için 7 ayda alınabilecek Polo, 13 Ayda alınabilecek Golf modellerini üretirken, Fransa da aynı modeller asgari ücretli biri için 2-3 ay gecikmeli olarak alınabiliyor.

Ancak ülkemizde aynı modellere sahip olabilmek için sırasıyla 4 ila 5 yıl hiçbir yere masraf yapmadan bu araçları alabiliyoruz. Eğer Passat almak isterseniz 6,5 yıl hiçbiryere harcama yapmamanız lazım. Peki elin Hansı ne yapıyor? 1.5 yıl fabrika çalışmasından sonra makam araçlarının yanına Passat çekebiliyor.


MERCEDES- BENZ


E63 Matic tabiri caiz yer uçağı Almanyada 69 Asgari ücrete, Fransa da 74 Asgari ücerete denk gelirken ülkemizde 689 Asgari ücrete denk düşmektedir.


Alman Premium Markası Mercedes- Benz dünyada ve ülkemizde en çok satan Premium markası olarak öne çıkan bir marka. Bu nedenle eşleştirme için 3 modelini ele aldık. A-C-E segmentlerindeki araçlara her baktığımızda alım gücüne göre araçların piyasası daha da artmakta.  En üst segment E63'e baktığımızda 102.200 € * 3,83 (04.04.2017 kur)=391.000 TL olurken ülkemizdeki %160'lık ÖTV ile 967.000 TL'yi buluyor.

PEUGEOT


Fransız markası Peugeot'un en çok satan modeli 208. Fransa için 7,5 Asgari ücret, Almanya için 9 Asgari ücret, Türkiye içinse 41 Asgari ücrete bedel. 
TOPLU LİSTE 


  Toplu liste incelendiğinde Lüks segment bir araç olan E63 alınmadıkça orta segmentteki bir araca Alman ve Fransızların maksimum 20 Ay da bir araç sahibi olabildiği görülüyor. Peki Türkiye de? Türkiye de  asgari ücretli biri 0 bir araç almak istiyorsa minimum bir 40 ay maaşına dokunmadan biriktirmeyi göze alması gerekir. Bir de diğer sorularımıza geçelim.

1. Almanya da Asgari Ücretli Hans 7 Aylık maaşıyla Polo alırken Türkiyede ne alır? Evet. bizim emekçi Hans kendi ülkesinde 1.2 2017 Model Poloya sahipken , aynı şartlarda ülkemizde yaşasaydı etiket olmak istemese de ancak 1992 model bir şahin alabiliyor.

2. 2017 Model Polo Sahibi Asgari Ücretli Mehmet, Almanyada olsaydı ne alırdı?            


 
      Bu gelir durumuna göre 4 tane polo ve 1 tane A180'i alırdı

3. Peki ya Passat mı Çekeyim Yanlarına sözünün sahibi sayın belediye başkanımız? 
    Almanya da yaşasa bu gafına hiç gerek kalmayacaktı. Malum bizim için lüks sayılabilecek Passat, başkanımıza kofti gelebilir. Ama Avrupada yaşasa o parayla zaten çok rahat bir şekilde dilediği araçtan alıp çekebilecekti.

Bonus 


Fiat linea, Fiat ile Tofaş'ın ortak otomobili Bursada üretilen Linea montajlanması Hindistan, Türkiye ve Rusya da yapılıyor. Üretim Bursa da olsa bizde 50.000 TL, Hindistanda 40.000 TL satış fiyatına sahip. 
Avrupada Araba Fiyatları
 • Blogger Comments
 • Facebook Comments

3 yorum:

 1. Arabaları çok anlamasam,da avrupada ucuz olduğunu biliyorum buda başarı benim için :))) Araştırmaya gerek yok aslında Bize her şey müstahak Daha çok kalkınırız kazık yiye yiye :( Teşekkürler anlatım için....

  YanıtlaSil
 2. Ama ben size hep yorum atıyorum görmüyorsunuz :)))

  YanıtlaSil
 3. çok güzel söylemişsiniz kazık yiye yiye çok kalkınırız :)) belki de kalkındık haberimiz yok malum Almanya yılda 500.000 otomobili bizim ülkemizde satan Almanlar bizi kıskanıyor bilemiyorum :)

  YanıtlaSil

Item Reviewed: Avrupada Araba Fiyatları Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top