728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

13 Mart 2017 Pazartesi

OLİMPİYAT TARİHİNE DAMGA VURAN 10 OLAY


10. 1900 Olimpiyatlar İlk Kadın Sporcular
1900 Paris Yaz Olimpiyatlarında ilk kez kadınlar oyunlara katılabildi. 1900 yılına kadar kadınların olimpiyatlarda yarışabilmesine izin verilmiyordu. İlk kadın olimpiyat sporcuları golf ve tenis dalında kendilerini gösterdiler. 

9. JESSE OWENS 1936 Başarısı ve Hitler
1936 yılında oynanan olimpiyat oyunları Berlinde geçti. Nazi Almanyasının olduğu dönemde dünya da ve özellikle Almanya da milliyetçiliğin ötesinde ırkçılık ve faşizm rüzgarı esiyordu. Nazi selamıyla tribünleri selamlayan Alman sporcuların arasından siyahi sporcu Jesse Owens tam 4 altın madalya kazanarak Aryan takıntılı  Almanya da adeta şov yaptı.


Öyle ki Jesse Owens'ın ilk altınından sonra Hitler stadyumu terketmiştir. Jesse Owens 1936 Berlin Olimpiyatlarında 100 metre, 200 metre, 4x100 metre ve uzun atlamada 4 altın madalya almış ve uzun atlamada kırdığı rekor 25 yıl boyunca kırılamamıştır. 

8. 1960 ROMA Olimpiyatları (Skandallar ve Olaylar Olimpiyatları)
1960 Roma olimpiyatları ilk kez atletlerin reklam alarak oynayacağı olimpiyattı. Bunun paralelinde izlenme oranlarının artmasına rağmen reklamlı yıldız sporcuların dopinglere başvurduğu da ortaya çıktı. Sponsorlu sporcuya izin veren ilk oyun olan Roma oyunları aynı zamanda dopingli sporculara da  şahit olan ilk oyun oldu.
Ayrıca Etiyopyalı Ababe Bikila kendi ülkesi adına altın madalya alan ilk Afrikalı oldu. Oyunların oynandığı dönemde İtalya Etiyopya işgalindeydi. 

7. SİYAH ELDİVENLİ OLİMPİYAT KÜRSÜSÜ
1968 Meksika Yaz Olimpiyatlarında 200 metre yarışında kürsü de olan ilk üçün (Tommie Smith, Peter Norman, John Carlos ) kürsü de yaptıkları eylem. 1965 ve 1968'de Siyahilerin haklarının koruyucusu olan Malcom X ve Martin Luther King ABD'de öldürülür. Bunun üzerine ABD'de ırk ayrımcılığı, siyahlara reva görülen fakirlik ve ikinci sınıf vatandaşlığı protesto etmek için üçlü kürsüye çıkar.1. olan Tommie Smith ve 3. olan John Carlos biri sol biri de sağ elini havaya kaldırarak selam dururlar. Bu sırada fakirliği belirtmek için ayakkabılarını çıkarır, 2. sınıf vatandaşlığı göstermek için ellerine siyah eldiven giyerler. 2. sırada bulunan beyaz adamsa aslında bu kurguyu planlayan kişidir. Onun göğsünde ise 'İnsan Hakları İçin Olimpiyat Komitesi' kokartı vardır.


6.  KANLI MÜNİH 
1972 yılında oyunlar bir kez daha Almanya da oynanıyordu. Kendilerine ''Kanlı Eylül'' adını veren bir Filistinli grup İsrailin tutsak ettiği 200 Filistinin serbest kalması çağrısında bulunarak İsrailli sporcuların kaldığı binayı bastı. Bu olayın ardından Alman polisinin düzenlediği operasyon sonucu 11 İsrail sporcu, 5 gerilla, 1 Alman ölü bulundu. 

5. AFRİKA BOYKOTU

Rodezya krizinin olduğu yıl 1976'da Montreal şehrinde oyunlar oynanıyordu. Ancak Yeni Zelanda Ragbi takımının Rodezya ragbi takımıyla oynayacağı maç üzerine 20 Afrika ülkesi Yeni Zelandanın oyunlardan çıkarılmasını talep etti. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi bunu kabul etmedi ve 20 Afrika ülkesi oyunları boykot ederek oyunlara çıkmadı. 

4. MOSKOVA DA ABD BOYKOTU 


1980 Yaz Olimpiyatı Moskova da oynanacaktı. Ancak Sovyetler Birliğinin Afganistana girmesini bahane eden Amerika Birleşik Devletleri Moskovayı boykot etme kararı aldı. Sporcularını Moskova'ya göndermeyen ABD diğer yörünge devletleri de sporlara katılmaması hakkında beyanlarda bulunarak oyunlara katılmalarını engelledi.
147 ülkeden sadece 83'ü geldi. Türkiye'nin de ABD müttefiki olmasından kaynaklı katılmadığı oyunlarda ülkemizi temsilen 4 sporcu Moskovaya gönderildi. 

3. HEİDİ KRİEGERKomunist Doğu Almanya olimpiyat oyunlarında sporculara daha güçlü ve atik olması için hormon vermeye başladı. Erkeklik hormonu alan kadın sporcular gün geçtikçe daha da erkeksi görüntüye kavuştu. Özellikle güç gerektiren gülle atma, çekiç atma, cirit ve disk atma gibi sporlarda yer alan kadın sporculara verilen erkeklik hormonu yüzdesi oldukça fazlaydı.
    Gülle Atma sporcusu Heidi Kreiger en çok hormon alan sporculardan biriydi. Gün geçtikçe yüzünde çıkan kılların artması, kol ve bacak kaslarının oldukça sert bir şekle girmesi sonucu sporcu cinsiyet ve kimlik değiştirdi. Şimdiki adıyla Andreas Krieger Alman ilaç firmasına dava açtı.Alman atlet 'Sesimin kalınlaşması, yüzümde tüylerin çoğalması umrumda değildi. Kapitalist dünyaya karşı Komünizmi yüceltmekle görevliydik. Doğu Alman Gizli Servisi Stasi'nin kimyagerleri de doping kontrollerinde yakalanmayalım diye Komplex 08 adlı bir projeyi devreye sokmuştu.'' şeklinde bir itirafta bulunmuştur.

2. 1992 BARCELONA OYUNLARI 1992 Barcelona Olimpiyat Oyunlarının açılışında atılan ok tarihe geçti. Ve bu dönemde NBA yıldızlarından oluşan Amerikan Milli Basketbol takımı ''Dream Team'' (Rüya takım) olarak anılmıştır. Final maçı (117-85) hariç oynadığı tüm maçlarda en az 40 sayı farkla maçı kazanmıştır.


C David Robinson
C Patrick Ewing
PF Christian Laettner
PF Karl Malone
PF Charles Barkley
SF Larry Bird
SF Scottie Pippen
SF Chris Mullin
SG Michael Jordan
SG Clyde Drexler
PG John Stockton
PG Magic Johnson

1. OSCAR PİSTORİUS


 


Namı değer  Blade Runner - Ayaksız en hızlı adam- Oscar Pistorius uzun dönem olimpiyatlarda oynamak istemiştir. Ancak kendisinin protez bacaklarının diğer yarışmacılar karşısında fazladan avantaj sağlandığı iddialarıyla 2012 yılına kadar sadece paralimpik oyunlarda koşabilmiştir. Daha sonra yapılan testler sonucu engelin kaldırılmasına karar verilir ve 2012 yılında Olimpiyatlarda 400 metre de koşu yaparak Olimpiyatlarda ilk kez koşan amputeli kişi olmuştur.

OLİMPİYAT TARİHİNE DAMGA VURAN 10 OLAY
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: OLİMPİYAT TARİHİNE DAMGA VURAN 10 OLAY Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top