728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

31 Mart 2017 Cuma

Dünyanın en çok Turist Çeken 10 Ülkesi

   

   Turizm belki de bir ülke ekonomisi için en uygun, en az maliyetli ve en az riskli sektördür. Eskilerin bacasız sanayi dedikleri bu sektör gezginler için başka çalışanlar için başka ülkeler içinse çok daha farklı anlamlar ifade etmektedir.
    Gezginler açısından bakarsak yoğun çalışma hayatından nefes almak için kaçış yolu arayıp deniz kum güneş yapanlar kadar, 1 haftalık izin buldum biraz yurt dışı, biraz da farklı kültürler öğreneyim deyip uzak diyarlara kaçanlar var. Peki çalışanlar açısından? Yoğun iş temposu, birde sezonluk oteldeyse günde 14,15 saatlere varan çalışma süreleri....
 
  Ancak ülkeler için iş bu kadar basit olmakla kalmıyor. Özellikle ülkemizin bulunduğu konumda turizm oldukça önemli bir ekonomik birim halini alıyor. Çok kıymetli petrollerimiz, doğal gazlarımız olmayabilir ama köklü bir tarihimiz ve üzerinden yüzleri bulan uygarlık ve devletlerin geçtiği topraklar ve çok avantajlı bir iklimimiz var. Bu durumda turizm ülkemiz için çok kıymetli bir sektör halini alıyor. Ancak bu özelliklere sahip olan daha geniş perspektiften bakılırsa turist çekim merkezi olarak görülebilecek tek ülke biz olmuyoruz. Bu nedenle rekabet ülkeler açısından çok daha çetrefilli oluyor. Bugünkü listemizde Dünyanın en çok Turist çeken ülkelerini yazacağız.


10. RUSYA (31.346.000 TURİST)

Son 5 yıldaki artış %54,70
2009 senesinde listenin 10. sırasında yer alan Rusya, Rus Rublesinin büyük değer kaybı yaşamasının etkisiyle ucuz turist giderleri açısından 5 yıl içinde 2 basamak yukarı çıktı. Bir bakıma 190 ülkenin arasında son 5 yılda %54,70'lik artış sağlayarak en yüksek Turist artışını sağlayanda ülke oldu.  Ülkenin baslıca gezi destinasyonları Moskova ve St. Petersburg olarak görülürken, Transsibirya treni de gezginler açısından unutulmaz bir deneyim sağlıyor. Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülke, Türkiye gibi Avrasya ülkesi sayılmakta. Birçok etnik kökenin (en büyük yüzde Türki halklar %8) bulunduğu ülke de özellikle eski Sovyet ülkelerinden (Ukrayna, Kazakistan, Belarus) çok yüksek miktarda turist akımı gelmekte. Rusyadaki Türki halklara bakmak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.


9.MEKSİKA  (32.093.000 TURİST)

Son 5 yıldaki artış %37,79
Sıcak hava, deniz ve kültür turları amacıyla özellikle Ortadoğu coğrafyasına yönelen Kuzey Amerikalıların Ortadoğuda süren savaşlardan (daha doğrusu izleri) dolayı turistleri kendine çekebilmiş bir ülke olan Meksika 13. sıradan 10. sıraya yükselmiştir. Tabi burada Meksikanın son dönemlerde gerçekleştirdiği ekonomik atılımlar ve ülkenin refah seviyesinin artmasının oluşturduğu pozitif havanında etkisi vardır. En önemli gezi rotaları ise Acapulco ve Cancun bölgesiyken, başkent Mexico City'de çok yoğun bir turizm merkezi haline gelmiştir. 8. BİRLEŞMİŞ KRALLIK (34.436.000 TURİST)Son 5 yıldaki artış %21,69

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlandadan meydana gelen Birleşmiş Krallık listenin 8. sırasında yer alıyor. Başlıca çekim merkezi Londra, çok uluslu bir şehir olarak Big Ben, Tower of London, London Eye ve Londra Köprüsüyle simgeleniyor. Bu şehrin yanı sıra ünlü Cambridge ve Oxford üniversiteler merkezi olarak, Brighton dil okulları merkezi olarak, York, Edinburg ve Glasgow ortaçağ kentleri olarak turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. 

7. ALMANYA (34.972.000 TURİST)Son 5 yıldaki Artış %30,13
Son 5 yılda %30'un üzerinde turist artışı sağlayan ülke en yüksek turist artışı sağlayan 3. ülke oldu. Almanyanın bu denli turist artışını sağlayan noktalardan biri de British Airways, Iberia ve Air France'ın kendi ülkeleri üzerinden transit uçuşları azaltmaları sayılabilir. Böylelikle Londra, Paris ve Madrid üzerinden ABD uçuşlarının sayısı azalarak, Almanya üzerinden uçuşlarla turist sayısı artışı görülmüş olabilir. Almanyanın en çok rağbet gören Turistik destinasyonlarıysa; Berlin, Münih ve Romantik Yol bölgesidir. 

6.TÜRKİYE (39.478.000 TURİST)Son 5 yıldaki Artış %25,87
 Türkiye, çözüm süreci itibariyle  terör olaylarının sonlanması üzerine atağa geçip 6 yıl içinde 6. sıraya yerleşti. Ancak son 9 yıldır sırasını korumakta olan ülkemiz için artışın daha hızlı olması için Turizm bakanlığının daha etkili ve efektif çalışması gerek. Son 5 yılda %25'lik artış sağlayan Türkiye, 2015 yılında 500.000 civarı turist kaybı yaşamıştır. Tahminlerimize göre 2016 yılında gerçekleşen Rus turist kaybıyla birlikte ülkede patlayan terör olayları sonucu 2016 rakamları pek iyi gelmeyecek ve etkisi birkaç sene daha sürecektir. 

En çok rağbet çeken destinasyonlar ise: İstanbul, Kapadokya, Antalya ve Efes Antik kenti 

5.İTALYA (50.732.000 TURİST)Son 5 yıldaki Artış %16,28
1990'lı yıllarda çok daha parlak Turizm dönemi olan İtalya listenin 5. sırasında. Halen Türklerin en çok gittiği destinasyonlardan biri olan ülke tarihi olarak çok dolu bir geçmişe sahip. Tarihi dokusu bozulmamış şehirleriyle, Chanti şaraplarıyla, Vatikanı ve günah şehir Pompeii ile heryıl 50 milyondan fazla turisti konuk etmekte. 

En çok ziyaret edilen yerleri: Roma, Venedik, Milano, Toscana, Lazio ve Campania bölgesi


4.ÇİN (56.886.000 TURİST)
Son 5 yıldaki Artış %2,19Dış dünyaya açılmış Komünist manifestoyla yönetilen ülke, özellikle Şi Cinping döneminde turizmde baya bir gelişme sağlamıştır. Öncesinde daha içe kapanık olan ülke, Şangay, Pekin ile ziyaretçileri çağırırken, güneyde dünyanın sanayi merkezi Guangzou ile bir çok iş seyahatine denk gelmekte. 

En Çok Ziyaret Edilen Yerleri: Pekin, Şangay, Hong Kong, Guangzhou3. İSPANYA (68.215.000 TURİST)
Son 5 yıldaki Artış %29,49Kuzey ve Batı Avrupalılarla birlikte Amerikalı turistlerin deniz kum güneş için tercih ettikleri ülkelerin başında gelen İspanya, tarihi dokusu ile birleşince en çok turist çeken 3. ülke oluyor. Her kesime hitap eden ülke de tarihi doku ve şehir gezisi yapmak isteyenler için Barcelona, Sevilla, Granada bulunurken deniz kum güneş üçlüsü için, Almeira, Barcelona, İbiza, Mallorca Adaları ve Kanarya Adaları bulunmakta.

2. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ (77.510.000 TURİST)
Son 5 yıldaki Artış %29,16 Günümüz dünyasının yöneten merkezi olan Amerika birleşik devletleri en çok turist çeken 2. ülke olarak yerini alıyor. Özellikle tüm Amerika kıtasından gelen göçler sonucu bu ülkelerden çok fazla akraba ziyareti amacıyla turist gelmektedir ülkeye.  Meksikalıların çoğunluğunu oluşturduğu Latin Amerikalıların bulunduğu güney bölgeler en çok turist (akraba ziyareti) aldığı bölgelerin başında gelir. Bununla birlikte Califronia ve New York gezginlerin en çok tercih ettiği yerlerdir. Amerikanın turist çektiği bir diğer alan ise lise ve üniversite çağındaki gençler için açtıkları ,staj, work and travel ve dil okulları. 

En Çok Turist Çeken Yerleri: New York, Miami, Los Angeles, San Francisco, San Diego, Las Vegas

1.FRANSA (84.452.000 TURİST)
Son 5 Yıldaki Artış %8,76Listenin tepesine demir atan Fransa liderliği bırakacağa benzemiyor. Ülke Avrupa kıtası dışından gelenler için ilk ziyaret edilen ülke olurken, deniz, sanat, şehir, iş ,akraba gibi tüm turizm çeşitleri için büyük potansiyel taşımakta. İngilizce bilen ama Fransızca konuşmakta ısrar eden insanların bulunduğu ülke bu tavırlarına rağmen her sene %5 ila %10 arası turist sayısını arttırıyor. 

En Çok Ziyaret Edilen Yerleri: Paris, Cote D'azur Bölgesi, Normandiya Bölgesi, Lyon


Dünyanın en çok Turist Çeken 10 Ülkesi
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyanın en çok Turist Çeken 10 Ülkesi Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top