728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

5 Mart 2017 Pazar

ASYALILARIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR


Güçlü olan güçsüz olanı yer bu bir doğa olayı. Canlı hayatı başladığından beri milyonlarca yıldır güçlü hayvanlar zayıf olanları yemiştir. Büyük dinazorlar küçükleri, aslanlar geyikleri, geyikler otları yer. Hayvanlarda beslenme zinciri devam ederken, canlı türü olan tek bir tür beslenme için bunu yapmaz. Bu tür olan insanlar, kendi zenginliklerinin devamı, kendi otoritelerinin devamı, ve bazende rahatsız oldukları kişileri / toplumlara karşı sistematik kıyımlar gerçekleştirir.


 Önceki yazılarımızda da görebileceğiniz üzere dünyadaki soykırım tarihçesini Batılılar yazmıştır. Ancak tek bu talihsiz olayları batılılar gerçekleştirmemiştir. İşte bu yazımızda Asya ve Avrasya medeniyetlerinin yapmış olduğu soykırımları incelemekteyiz. 


Asya ve Avrasya  Medeniyetlerinin Yaptığı Soykırımlar1. HOCALI SOYKIRIMI (ERMENİ)
26 ŞUBAT 1992
613 ÖLÜ

  

1992 yılında Karabağ savaşı sırasında Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocali kasabasında yaşayan Azerbaycan Türklerinin Ermeniler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Katliam sonucunda 106'sı kadın 83'ü çocuk toplam 613 sivil hayatını kaybetmiş, 487 sivil ağır yaralanmış, 1275 kişi rehin alınmış ve 150 sivil de kaybolmuştur. Toplam 2525 kişinin katliamdan etkilendiği olay sonrası yapılan incelemelerde ceterlerin yakıldığı ve birçoğunun gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. 


      Eski ASALA eylemcilerinden Monte Melkonyan, Ermeni askeri birliklerine komutanlık yapmış ve katliamdan bir gün sonra gördüklerini günlüğüne not almıştır. ABD'de yaşayan kardeşiyse Monte'nin ölümünden sonra çıkardığı kitapta şöyle paylaşmıştır  

   ''1 gece önce akşam 11 civarı, 2.000 Ermeni Savaşçısı Hocalı'nın ü. tarafındaki yüksekliklerden ilerleyerek, kasaba sakinlerini sıkıştırmışlar. 26 Şubat sabahına kadar mülteciler Dağlık Karabağ'ın doğu yüksekliklerine ulaşmış ve aşağıdaki Azeri kenti olan Ağdam'a inmişlerdir. Arabo'nun savaşçıları daha sonra uzun zaman kalçalarında taşıdıkları bıçakları kınlarından çıkartarak bıçaklamaya başlamışlar. Ceset kokusu daha uçmamıştı. Monte üzerinde kadınların ve çocukların kırılmış kuklalar gibi saçıldığı çimene eğilerek ''Disiplin Yok'' diye fısıldadı. Hocalı stratejik bir amaç olmasından başka aynı zamanda bir öç alma eylemiydi.''ULUSLARARASI TEPKİ 

İnsan Hakları İzleme Örgütü olayı katliam olarak nitelendirdi. Azerbaycen Parlamentosu 1994'te Hocalı'da yaşanan katliamı ''Soykırım'' olduğunu ilan etti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin 31 Üyesi (12 Türkiye, 8 Azerbaycan, 3 Birleşik Krallık, 2 Arnavutluk, 1 Bulgaristan, 1 Lüksemburg, 1 Yugoslavya, 1 Makedonya, 1, Norveç, 1 Polonya) tarafından imzalanan, Ermeniler tüm Hocalıları öldürdüler ve tüm şehri harap ettiler ifadesi bütün parlamento üyelere söylenen 325 nolu bildiriyle yayınlandı.

Soykırım Olarak Tanıyan Ülkeler;
1. Azerbaycan
2. Çek Cumhuriyeti
3. Bosna Hersek
4. Pakistan
5. Meksika
6. Kolombiya
7. Peru
8. Honduras
9.Sudan
10. İçerisinde Florida, Teksas gibi eyaletlerin bulunduğu 15 ABD eyaleti


2.  NANKİNG KATLİAMI (JAPON)
1937
300.000 ÖLÜ, 80.000 TECAVÜZ


   1937 yılında 6 hafta süren Dönemin Çin başkenti Nankingin Japon İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesi ve 300.000 sivil ve silahsız askerin ölümü, 20.000-80.000 kadının tecavüze uğradığı katliamdır.

 Japon ordusu Şangayı fethetmeye gider ve birkaç gün içerisinde fetheder. Bunun ardından İmparatorluğun başkenti  Nankin’i fethetmeye gidilir. Duyumu alan Çin general i 100.000 kişilik deneyimsiz bir ordu bırakarak kente geri çekilir. Böylece şehir tümüyle güçsüz bırakılmıştır. Japon ordusu hızla ilerler bu sürede askerlerin gittikleri yerde yağma ve tecavüzün serbest olacağı dedikodusudur. 
 
Şangay fethedildikten sonra General Tang Shengzhi daha çok asker kaybetmemek için, Çin'in iç kesimlerine kaçar. Böylece Japon ordusunu Çin'in iç bölgelerinde yıpratmayı deneyecektir. Böylece 100.000 kişilik deneyimsiz ordu Nanking'e bırakılır ve sivillerin şehirden çıkmaması için yollar kapatılır ve tekneler tahrip edilir. General'in gazetecilere yaptığı açıklama da şehrin teslim olmayacağı üzerinedir. Aralık ayında hükümetin taşınması ve belediye başkanının şehri terketmesi üzerine koca şehrin tüm kaderi John Rabe başkanlığındaki Uluslararası komiteye bırakılır. 
   
    Katliam haberleri gelirken, Siemens Nankin Şubesi genel müdür John Rabe Nankin Uluslararası Komitesi kurulur ve güvenlik alanında 250.000 kişi sığınır.

Tokyoda yayınlanan Nichi Nichi Shimbun ve Japan Advertiser gazelerine göre 2 Japon subayı kılıçla 100 kişi öldürme yarışması yapmıştır.

Katliam Sonucu Japonya: Iwane Matsui, Sumio Tani, Takeshi Noda, Gunkichi Tanakai Toshiaki Mukai isimli 5 komutan  katliam sorumluları olarak Uzakdoğu Uluslarası Ceza Mahkemesi, Nankin Askeri Mahkemesinde idam edildi.  3. HAZARA KATLİAMI (TALİBAN)
1993- GÜNÜMÜZ
10.000- 25.000 ÖLÜ


     Hazar halkına yönelik zulüm öncelikle Afganistan'daki Hazarajat'ın merkezi yayla bölgesinden gelen Şii Hazar halkının sistematik ayrımcılığını, etnik temizlik ve soykırımı ifade eder. Hazara insanlarının önemli kesimleri Hazar ve Afgan diasporasının bir parçası olarak Quetta, Pakistan ve İran Meşhed'de de bulunur. Hazar halkına yapılan zulüm, 16. yüzyıla, Kaburistan'lı Babur'a dayanıyor. Emir Abdur Rahman (1880-1901) döneminde binlerce Hazar öldürüldü, kovuldu ve kölüldü. Çağdaş bir Hazara yazarı olan Syed Askar Musavi, Hazaraların nüfusunun yarısının yerinden edildiğini ve İngiliz Hindistan'ın komşu Balucistan'ına ve Horasan'ın İran'a kaydırdığını iddia ediyor.
 Bu, Hazarajat'ın bir bölümünü işgal eden Peştunlar'a ve diğer gruplara yol açtı. Hazaralılar Taliban ve El-Kaide tarafından katliamın kurbanı oldu. Taliban hükümetini iktidardan uzaklaştırdıktan sonra bile Hazar'ın durumu Afganistan'da henüz gelişmemiş olsa da, son yıllarda binlerce Hazar komşusu Pakistan'da, güneş aşırı radikal gruplar tarafından zulüm gördü.

* Şubat 1993'te Afganistan İslam Devleti hükümeti ve Abdul Rasul Sayyaf liderliğindeki Suudi destekli Sünni Vahhim Ittihad-i İslami milis tarafından iki günlük bir askeri operasyon düzenlendi. Yaklaşık  70 kişinin öldüğünü ve 700 ila 750 kişinin kaçırıldığı bir operasyon düzenlendi. 

* 1997 Ağustos ayında ise Mazar-ı Şerif'de düzenlenen 3.000 Taliban tutsağı katliamının ardından, aynı şehirde bulunan diğer Taliban üyeleri tarafından yaklaşık 8000 Hazara erkeği, kadın ve çocuk katledildi. İnsan hakları örgütleri Taliban'ın pis koku ve salgın korkusu nedeniyle ölüme izin vermeden ölülerin hafta boyunca sokaklarda yatmakta olduğunu bildirdi. Özbek komutanı Abdul Malik Pahlawan tarafından verilen katliamlardan intikam almak için Hazara sivillerinin öldürüldüğü konu ise trajikomiktir. 

* Ocak 2001'de Taliban, Afganistan'daki Bamyan Eyaletinin Yakawlang Bölgesinde Hazara halkının toplu yürütmeyi taahhüt etti. Bu, 8 Ocak'ta başladı ve dört gün sürdü; 170 kişinin hayatını kaybetti. Taliban, yerel insani yardım kuruluşlarının çalışanları da dahil olmak üzere yaklaşık 300 kişiyi yakaladı. Topluluk önünde çeşitli toplama noktalarına bölündüler. Camide roket atan Taliban'ın yaklaşık 73 kadını, çocukları ve yaşlıları mahallede bir camiye sığınmıştı.
* Ocak 2013 Quetta bombaları, Ashura katliamı, Kudüs Günü bombası, Oyun Katliamı, Mastung Katliamı, Şubat 2013 Quetta bombası, Hazara Hacılar katliamı, Aktarabad Katliamı 2013 -2014 yıllarında gerçekleştirilen saldırılardır.4. DZUNGAR KATLİAMI (ÇİN)
1755-58 
480.000-600.000 ÖLÜ


   Günümüzde Kazakistan, Moğolistan ve Kırgızistan ile Güney Sibirya da bulunan Dzungarlara yönelik Çin'in Qing Hanedanının yaptığı soykırımdır. Katliam sonucunda Budist topluluk olan Dzungar nüfusunun %80'i imha edilmiştir. Uygur lideri Khoja Emin Uygurların Dzungar yönetimine karşı başlattıkları isyanla birlikte Uygurlar tarafından da  desteklendi.

Dzungar Hanlığı, Asya'nın son büyük göçebe imparatorluğuydu. Dzungaria'nın yerli nüfusunu sildikten sonra, Qing hükümeti bölgeyi yeniden doldurmak için Dzungaria'daki devlet çiftliklerinde Han Çinli, Hui, Uygur ve Xibe halklarını yerleştirdi.

5. ÇERKES SÜRGÜNÜ (SOYKIRIMI) 
1864-1867 
Tahmini 400.000-500.000 ÖLÜ    Tarih kitaplarında Çerkes sürgünü olarak geçen hadise hiçbir ülke tarafından soykırım olarak tanınmıyor. Sürgüne uğramış topraklardan ülkemize gelen Çerkesler olayın soykırım olduğuna dair iddialarını güçlendirmekte ve tanınmasını istemektedir.  

Rus- Çekres savaşının bitiminde Çerkesler, Vatanlarından etnik olarak temizlenmiştir.  Söz konusu halklar çoğunlukla Çekresler (Adıge), Ubıhlar, Çeçenler, Abhaz ve Abazalardır. 

. İmparatorluk Rus Ordusu, köylerden komşu Osmanlı İmparatorluğu tarafından sağlanan gemileri bekleyen Karadeniz'deki limanlara sürükleyerek insanları topladı. Açıkça Rus hedefi söz konusu grupları topraklarından atmaktı. Sadece küçük bir yüzdey Rus İmparatorluğunda yeniden yerleşimi kabul etti. Dolayısıyla Çerkes nüfusu çeşitli şekillerde dağılmış, yeniden yerleştirilmiş ya da bazı durumlarda topluca öldürülmüştür. 

   1.5 milyon Çerkes'in sürgün edildiği olayda, 400 ila 500 bin arasında insan hayatını kaybetti. Bazıları açık bir şekilde kıyıma uğradı, bazıları yol şartlarından , bazıları da salgın hastalıklardan ötürü, bir kısımda Osmanlıya göç ederken batan gemilerde hayatını kaybetti. Aynı dönemde, Kafkasyadaki diğer Müslüman etnik gruplarda Osmanlıya ve İran'a taşındı.

ASYALILARIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

1 yorum:

  1. Karabağ katliamının gündemimizde daha çok yer alması gerek.

    YanıtlaSil

Item Reviewed: ASYALILARIN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top