728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

13 Şubat 2017 Pazartesi

Yurtdışına Açılan Türk Lezzet Zincirleri- 2017






     
    Son yıllarda ülkemizde ekonomik büyümenin etkisiyle yiyecek içecek sektörü oldukça hızlı bir şekilde gelişmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen ülkemizde içecek zinciri alanında liderliği Starbucks, yiyecek zinciri alanında ise Burger King almıştır. Burger King'in ise en yakın takipçileri Mcdonalds, Domino's Pizza ve Subway gibi Birleşik Devletler menşeili zincirlerdir. Türkiyedeki şube sayıları için tıklayınız. Son dönemlerde Türk firmalarının inovasyonda bulunması ile yiyecek - içecek alanında kendi paylarını arttırmış ve yurtdışına şube açma girişimlerinde bulunmuşlardır.





  10 yıl önce ye kadar Türk firmalarından sadece Mado yurtdışı macerasına atılmış ancak son dönemlerde bakanlığın verdiği hibeler ve teşviklerle firmalarımızdan birkaç tanesi kapılarını yurtdışına açmıştır.

   İşte bu firmalardan yiyecek- içecek sektöründe olanları bu yazımızda listelemekte ve dünyadaki rakipleriyle karşılaştırmada bulunuyoruz.



 1. FİRMALARIMIZIN YURTDIŞINDA AÇTIKLARI ŞUBELER



      Simit Dünyası ilk Yurtdışı şubesini 2012 yılında açmış ve hızlı bir şekilde sayısını arttırmıştır. 2017 yılı içerisinde 10 adet yeni şube sloganıyla ilerleyen Simit Sarayını önümüzdeki yıllarda 100 şube sınırını geçerken görmek isteriz.

Yurtdışı serüveni çok daha öncelere dayanan Mado ise 15 şube sayısıyla listede 2. sırada yer almakta. Mado'nun Simit Sarayına nazaran menülerinin daha çok aşçı kalitesine bağlı olduğu göz önünde bulunursa, işi Simit Sarayının standartizasyonuna nazaran daha zor olduğu görülmektedir, Madonun kalifiyeli eleman bulma zorunluluğu dezavantajından ötürü hızla yayılamadığı görülmektedir.

     Mado harici diğer Türk firmaların yakın tarihte yurt dışına açıldıkları görülmektedir. Bunlar içerisinde şüphesiz en hızlı yayılmayı sağlayan Kahve Dünyası 2016 yılı içerisinde 4 farklı ülke de 4 şube açmıştır.
Bununla birlikte  Bolulu Hasan Usta 2, Big Chefs, Nusret ve Köfteci Ramiz ilk şubelerini bu yıl içerisinde açmıştır.




2. FİRMALARIMIZIN YURTDIŞI PAZARLARI

 




   Şirketlerin Lokasyon Pazarlarına bakıldığında ise Ortadoğu ve Azerbaycan Pazarı baskın bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Şirketlerin 2. pazarı ise Avrupa olurken sadece 6 şube Avrupa ve Ortadoğu dışında açılmıştır.






 




    Pazar araştırmasında yiyecek-içecek sektöründeki firmalarımızın dağıldığı ülkeleri gösteren harita aşağıda yer almaktadır.

Kırmızı: 10 ve Üzeri Şube
Koyu Turuncu: 5 ve Üzeri Şube
Turuncu: 2 ve Üzeri Şube
Sarı: Tek Şube
Pembe: 2017-2018 yılları arasında açılması planlanan şubeler

Balkanlar, Slav ülkeleri ve Türk nüfusunun fazla olduğu Fransa ve İsviçre gibi ülkelerle birlikte Libya Türk lezzet zincirlerinin önümüzdeki 2 sene içerisindeki odak noktası olarak görülmektedir.


Starbucks'ın Türkiye Pazarındaki il il şube sayısı için tıklayınız.

1. SİMİT SARAYI

2002 yılında açılan ilk Şubeyle İstanbulda hizmete başlayan Simit sarayı çok hızlı bir gelişme yaşayarak günümüzde 10.000'den fazla çalışanıyla 200'e yakın Yurtiçinde 43 adet Yurtdışında şubeyle müşterilerine hayat vermeye devam etmektedir. 



Simit Sarayı New York Şubesi


2. MADO 


Mado Kuala- Lumpur Şubesi

       Kahraman Maraş'ın ünlü pastanesi Yaşar Pastanesinden çıkıp Dünya çapında 250'den fazla şubesi olan MADO, listedeki en eski tarihçeye ait lezzet firması.


 Listedeki diğer firmalara nazaran daha erken yurtdışına atılan Mado'nun günümüzde 15 yurtdışı şubesi bulunmaktadır. 

Gelecek yıllarda açmayı planladıkları destinasyonlar ise;
1. Ortadoğu Pazarı Girilmemiş Ülkeler (Mısır, Ürdün vs.)
2. Balkan Ülkeleri
3. Türki Cumhuriyetler





3. KAHVE DÜNYASI VE DİĞERLERİ






Kahve Dünyası, lezzet zinciri alanında 3. sırada yer almaktadır. Tüm şubelerini 2016 yıl içerisinde açan Kahve Dünyasının Kuveyt, Suudi Arabistan, Almanya ve İngiltere de 1'er şubesi olmak üzere Yurtdışında 4 şubesi bulunmaktadır. 
Türkiye de ise açmış oldukları şubelerle, Türkiye kahve pazarı sektöründe 2. sırada yer alıyor.


Türkiye Kahve Zincirleri Piyasası İçin Tıklayınız

Kahve Dünyası Dubai Şubesi

Nusr-et Dubai

1. Sınıf Restoran sınıfına giren Günaydın Et, Nusr-et ve Big-Chefs firmalarının ortak noktası ise Dubai. 3 firmanında Dubai'de 1'er şubesi bulunmakta. Günaydın Et'in Dubai harici 2 adet Bakü'de, Big-Chefs 'in Riyad'da şubesi bulunurken, Nusr-et'in başka şubesi bulunmamaktadır.


Bolulu Hasan Usta ise Arap yarımadasına ilgi duyup 3 şube açarken, Bereket Döner ve Gönül Kahvesi Balkanlarda 1'er şube açmıştır. Köfteci Ramizse Almanyadaki ilk şubesini Şubat ayında açarak yurtdışı şubesi olan firmalara katılmıştır. 



4. TÜRK LEZZET ZİNCİRLERİ VE DÜNYA LEZZET ZİNCİRLERİ


Türk firmaları için Globalleşme daha yeni bir adım olduğu için bu karşılaştırmaya bakıp moral bozmamak gerek. Ancak en azından dünya ya ne kadar yayılabileceğimizi, kaç adet şube açabileceğimizi görebilmek ve Dünyanın en büyük lezzetleri karşısında aslında ne kadar az yurtdışı şubemiz olabileceğini görmek açısından bu bölüme bakabiliriz.




ABD'nin en geniş zincire sahip 5 Firmasıyla Türkiyenin 5 firmasının karşılaştırıldığı üst listeye bakılınca Amerikan en 5'inin Türk en 5'inin tam 149 kat fazla genişlemiş olduğunu görüyoruz.
Bu da demek oluyor ki önümüzdeki büyük pazardan faydalanarak en azından firmalarımızın 1.000 şubeli rakamları görmesi hiçten bile değil.

Umuyoruz ileriki senelerde Türk firmaları da adımızı yurtdışın da yaşatacak.

Eğer listelemeye doymadıysanız, Türkiyedeki Kahve Zincirleri Rekabeti sizi Bekler :)

Yurtdışına Açılan Türk Lezzet Zincirleri- 2017
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Yurtdışına Açılan Türk Lezzet Zincirleri- 2017 Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top