728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

7 Şubat 2017 Salı

İSLAM KARŞITLIĞI EN YÜKSEK ÜLKELER- 2017

         


           Dünya da İslam karşıtlığı gün ve gün artmaktadır. Batı'nın kendi yaratmış olduğu İslam  adı altındaki terör örgütlerinin  Müslüman nüfusu az olan ülkelerde İslamofobiye yol açmakta.

İslamofobi'nin yayılması ilk önce ABD'nin Afganistana girişi için bahane ettiği El-Kaide, İsrailin Filistin topraklarını işgal ederek kendini savunan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ( Dinden çok Milliyetçiliği benimser) Nijerya da Boko Haram, Lübnan da Hizbullah ve en son üretim İşid.

   Devlet başkanlarının bu terör örgütlerinin önüne ''İslami'' kelimesini sıfat olarak kullanması gün geçtikçe batı halkı tarafından İslam düşmanlığına neden olmaktadır.

   Hal böyle olunca dünyanın en çok mensubu olan 2. dini olan  İslama karşıtlığı olan ülkelerle şiddet olaylarını inceleyen bir liste hazırladık.Dünyanın en yaygın olan 10 Dini listesi için tıklayınız 

10. İNGİLTERE 

    Yapılan bir araştırmada İngiliz halkının %28'i Müslümanlar hakkında olumlu düşünmüyor. Yapılan başka bir araştırmadaysa Müslümanların %93'ü İngiltere'ye bağlı olduğunu kendini tam bir İngiliz olarak görüyor.


Ancak aynı denek grubunun %43'ü Müslüman olduğu için İngiltere de yaşamanın zor olduğunu söylüyor. 

9. FRANSA 

Batı Dünyasındaki en yüksek Müslüman nüfusuna sahip olan Fransa listenin 9. sırasında yer alıyor. 
Halkının %29'unun Müslümanlar hakkında kötü düşüncelere sahip olduğu görülmektedir. Ülkedeki en vahim verici durum ise 2015 yılının ilk 6 ayında Müslümanlara karşı şiddetin %500 artması. Polis tarafından 2015 yılında bazı camiler kapatıldı, bazıları ise kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. 

8. İSVEÇ 

   İsveç halkının %35'i Müslümanlar hakkında olumsuz düşünüyor. Yapılan bir araştırmada İsveçlilerin %64'üne göre Müslüman kadınlar baskı altında kaldığı için tesettür örtüyor. İsveç'in en yüksek oy alan 3. partisi SD Suriyeli mülteciler için 'Burada size iş yok, ekmek yok, yuva yok' yazan broşürler dağıttı. 

7. HOLLANDA 

     Halkın %35'i Müslümanlardan hoşnutsuz. 1 yıl içinde 19 camiye 27 saldırıda bulunuldu. Tüm bunlara rağmen diğer Batı ülkelerinin aksine Hollanda da birçok sivil toplum örgütü Müslümanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi için aktif durumda çalışmakta. 

6. KANADA 

  Halkın %43'ü Müslümanlardan hoşnutsuz. Son 1 yıl içerisinde 3 cami saldırısı olmuş ve 8 kişi hayatını kaybetmiştir.5.AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 

   Halkın %46'sı Müslümanlardan hoşlanmıyor. Son 1 yıl içerisinde Müslümanlara karşı 76 saldırı ve 3 kundaklama olayı gerçekleşmiştir. 

4.YUNANİSTAN 
     Halkın %65'i Müslümanlara karşı negatif duygular besliyor. Modern Yunanistan kurulduğundan itibaren camiler ibadete kapatıldı. 2015 yılında tekrar açılması ve yeni cami yapılması meclisten geçti. Aradan 2 yıl geçmesine rağmen ve Sağ iktidarın görevine sol iktidar gelmesine rağmen cami yapı mı halen devam etmemektedir. İnternet çerçevesinde birçok Yunan sitelerde örgütlenip İslam nefreti grupları açmaktadır. 

3.POLONYA 
    Halkın %66'sı Müslümanları sevmiyor. Müslüman sayısı oldukça az olduğundan dolayı Müslüman saldırıları gerçekleşmemekte. 2015 yılında 1 Kadın Varşova daki merkez cami ye tepki olarak domuz bırakmıştır. 

2.İTALYA
     Müslüman nüfusun bulunduğu İtalya da halkın %69'u Müslümanlar hakkında olumsuz düşünüyor. Özellikle Fransadaki saldırıdan sonra ön yargı da artış olduğu görüldü. 

1.MACARİSTAN 

    
    Müslüman nüfusun az bulunduğu Macaristan da halkın %72'sinde görülmekte. Başbakanın Suriyeli mülteci konusuyla ilgili 'Ülkemizde daha fazla Müslüman istemiyoruz' söylemi bulunmuştur.
                 Müslüman nüfusun az görüldüğü Batı ülkelerinde oranların daha fazla görülmesi, medya, terörist saldırıların İslama bağdaştırılması ve siyasilerin söylemleriyle orantılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Müslüman nüfusun daha fazla olduğu Almanya ve Belçika sıralamanın ilk 10'una girmezken Macaristan, İtalya, Polonya gibi Müslüman nüfusun halkın %1'inden az olduğu ülkelerde Müslümanlara ve İslama karşı olumsuz önyargı oldukça fazladır.  
İSLAM KARŞITLIĞI EN YÜKSEK ÜLKELER- 2017
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: İSLAM KARŞITLIĞI EN YÜKSEK ÜLKELER- 2017 Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top