728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

28 Şubat 2017 Salı

İngilizlerin Soykırım Seceresi


      Bir nevi bermuda şeytan üçlemesi diyebileceğimiz İngiltere, Fransa, Almanya üçlüsü dünyadaki büyük soykırımların çoğunu gerçekleştirmektedir. İngilizlerin yapmış olduğu soykırımlar ise Afrika ile sınırlı kalmayıp, Hindistan ve Avustralya kıtasına da sarkmıştır. Tüm dünyanın gözleri önünde 1800 ile 1960 yılları arasında yapmış olduğu katliamlarla 2 ile 5 milyon arasında insanın ölümüne neden olmuşlardır.


Listedeki katliamlar, uluslararası çerçevede İngiltere'nin sözü geçen bir ülke olduğundan kaynaklı katliam olarak yer almamaktadır. Ancak devletler tarafından kabul edilmese de bağımsız tarihçiler tarafından kabul edilmekte, katliamların gerçekleştiği bölgelerdeki halk ve devlet tarafından katliam olarak anılmaktadır. 


    1. ABORJİN VE TASMANYA KATLİAMI İngilizlerin tarihteki ilk soykırımı olan Aborjin katliamı 1804-1890 arasında 255.000 ile 670.000 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Bu soykırım ilk modern soykırım olarak ta tarihte yerini almaktadır. 
   Avustralya ana karasındaki ve Tasmanya adasındaki  çatışmalarda taraflar 3 kolda toplanır.

1. Yerleşimciler, askerler, memurlar
2. Kır haydutları
3. Yerliler    Yüzyıla yakın bir süre de yerliler tüfeklerle vurulmuş, kadınlara tecavüz edilmiş, işkence ve zehirli un verilerek öldürülmüş , çocuklar ise çalıştırılmak üzere kaçırılmıştır. 
    Tüm bunlara rağmen Abojin haydutlarının  yaptığı katliam 1 adet olarak kaydedilmiştir. Limon ve Kahverengi adı verilen 2 kır haydutu 2'si erkek 3'ü kadın olmak üzere 5 kişiyi öldürmüştür.


1804 Risdom Cove Katliamında sağ kalan bir çocuk beyazlar tarafından kaçırılmış ve bu tarihteki ilk çocuk kaçırma olayı olarak kayda geçmiştir.
Katliamda;
*Batıdan gelen çiçek, suçiçeği, grip, kızamık gibi hastalıkların bilerek toplum içine sokulması 
*Abojinlere ait arazilerin ele geçirilerek yiyecek ve su kaynaklarının ellerinden alınması da önemli rol oynamıştır. 

Ayrıca,
1910 ile 1970 arasında uygulanan devlet politikalarıyla yerli çocukların 3'te 1'i ailelerinden zorla alınmıştır. 1997 Avustralya İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan soruşturma sonucunda Aborjinlere karşı bir soykırım uygulandığı açıklandı. 


2. AMRİTSAR KATLİAMI


Amritsar katliamını anma töreni 2015, Pencaplılar Hindistanın geneline nazaran daha asi ve dik başlı olarak bilinirler.

1919 yılında İngilizlerin, sömürgeleri altındaki Hintlere karşı yürüttükleri sistematik katliamda, Pencap eyaleti başkenti Amritsar da 13 Nisan tarihinde 5 ingiliz vatandaşı isyan karşıtı tedbir olarak hazırlanan Rowlatt tasarısını protesto eden Hintler tarafından öldürüldükten sonra 14 Nisan'da tahmini 10.000'den fazla Hint, tasarıyı tekrar protesto eder. Dağılmayı reddeden Pencaplılar, Tuğgeneral tarafından verilen emirle Gurkhan birlikleri tarafından ateş açıldı. Resmi rakamlara göre 379 , bağımsız tarihçilere göre 3.000 den fazla Hint öldürüldü. Bu katliamdan sonra Tuğgeneral sıkı yönetim ilan eder ve sorumluların bulunmasını ister. Sözde sorumlular bulunduktan sonra olay kapatılır. 


3. BENGAL KITLIĞI KATLİAMI 


Büyük Bengal KıtlığıGerçekte İngilizler tarafından sistematik bir katliam veya soykırım amacıyla yapılmamıştır. Ancak Bengaldeki kıtlığın Hintlilere vurması ve 1.5 ila 4.5 milyon Hintlinin açlıktan dolayı ölmesine neden olacak politikalar izlediğinden dolayı ölümlerden İngiliz yöneticiler sorumlu tutulmaktadır. Pirinç tarlalarında oluşan kıtlık sonucu elde kalan hasatların sömürgeci kuvvetlere ait Doğu Hindistan şirketi tarafından uluslararası piyasa da artan pirinç piyasasında kullanması kıtlığı katliama dönüştürmüştür. 
Kıtlık zamanı tarım vergisi olarak hasatın %50'sini Britanya ya vermek zorunda kalan Bengalliler

Kıtlık öncesi 60 milyon insanın yaşadığı Bengal bölgesinde kıtlık sonrası 55 milyona bir düşüş olmuş, bunun tersine bölgedeki Doğu Hindistan şirketinin değeri ise 2.5 kat artmıştı. Bengaldeki çiftçiler tarım vergisi olarak ürettiklerinin %50'sini Britanya Krallığına veriyordu.


4. MAU MAU İSYANI 


Katliamlardan en çok çeken kıta olan Afrika kıtasına İngiliz eli değmemesi bir sürpriz olurdu. Kenyalılar 1952-1960 arasında topraklarına gelen Britanyalı işgalcilere karşı ayaklanmıştır. İki taraf arasındaki savaşı İngilizler kazanmıştır. İngilizlerden sadece 700 kişi ölürken, Kenyalı yerlilerden 25.000 üzeri kişi hayatını kaybetmiştir. İngiliz hükümeti tarafından açıklanan bilgide 3.000 yerli ölürken bağımsız tarihçiler tarafından açıklanan bilgi de 20.000'den fazla sivil hayatını İngiliz güçler tarafından yapılan kıyımlarla kaybetmiştir. İsyan her ne kadar başarısızlıkla sonuçlansa da Kenya bağımsızlık savaşı için hazırlık oluşturmuştur.

Tarihteki Diğer Sömürgeci Güçlerin yaptığı katliamlara bakmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz;
1. Fransızların yaptığı katliamlar
2. Almanların yaptığı katliamlar
3. Avrupalıların Yapmış Olduğu Soykırımlar
4.Asyalıların Yapmış Olduğu Soykırımlarİngilizlerin Soykırım Seceresi
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: İngilizlerin Soykırım Seceresi Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top