728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

19 Şubat 2017 Pazar

Dünyanın En Popüler Motor Sporları Listesi

     
     Dünyanın en popüler sporlarını inceledikten sonra en popüler Motor Sporlarını incelemekte şart oldu. Her geçen gün daha da popülerleşen Motor Sporları, geçmiş dönemlerde ABD ve Batı Avrupa da popülerken, günümüzde gelişen teknolojiyle dünyanın her yanından kendisine taraftardan öte fanatik toplamakta. Ülkemizde de gerçekleşen ancak diğer ülkelerdeki kadar taraftar toplayamayıp, Formula-1(2017'de tekrar geleceği söyleniyor), MotoGP, WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) listenin üst sıralarında yer alıyor.


Ancak ülkemizde televizyonlarda dahi yayınlanmayan bazı Motor Spor yarışları ülke bazında dünyanın farklı yerlerinde ilgiyle takip ediliyor. Bakalım bu listenin bilmediğimiz diğer spor organizasyonları nelermiş?

   
                        3 sene MotoGP,  6 Sene Formula-1'e ev sahipliği yapan İstanbul Park- 2017 Formula-1'i bekliyor.


9. DTM (Ortalama 22.469 Seyirci, Toplam 314.566)
Yarışların Düzenlendiği Yerler: 6 Almanya, 1 Hollanda, 1 Macaristan, 1 Rusya


 Kısa adıyla DTM'nın uzun adıyla Deutsche Tourenwagen Meisterschaft; sadece Alman markaların yer aldığı bir motor spor organizasyonu. Audi, Mercedes ve BMW'ye ait 3'er takımdan toplam 9 takımın yer aldığı organizasyonda İngiliz, Portekiz, Brezilyalı, İspanyol gibi birçok ülkeden sporcu yer almakta. 


8. SUPER GT (Ortalama 52.294 Seyirci, Yıllık 418.350)
Yarışların Düzenlendiği Yerler: 9 Japonya ve Tayland


Japonya'da çıkan ve 2 sınıfa ayrılan Super GT yarışları uzak doğu da oldukça ilgi çekmekte. Özellikle Japonya da Formula 1 ve Motogp'den daha çok izlenme oranları yaratan bu şampiyona GT 300 ve GT 500 olarak 2 farklı kategoriye ayrılmakta.


GT 300: Yarışları Tayland'da Uluslararası çapta Aston Martin, Bentley, BMW, Mercedes, Lamborghini, Ferrari gibi araç markalarıyla yapılırken. 
GT 500: Sadece 5 Japon araba markasıyla Japonya'nın 9 farklı kentinde yapılmaktadır.  Yarışmalara katılan spor araba markaları; Nissan, Lexus, Honda, Nissan ve Subaru 


7. MXGP (Ortalama 37.915 Seyirci, Toplam 606.640) 
Yarışların Düzenlendiği Yer: UluslararasıMotocross dünya şampiyonu her motosiklet için 30 dakikadan oluşan, MXGP, MX2, MXoN adlı 3 farklı dala ayrılan Motokross şampiyonası. Listedeki  diğer müsabakalardan (WRC hariç) farkı ise  pistte düzenlenmeyen, toprak ve engebeli arazi de yarışçıların birbirleriyle yarıştığı bir organizasyon. 5 kıta üzerinde düzenlenmekte. Geçmişte, İsveç ve Belçikalıların tekelinde olan şampiyona günümüzde tüm dünya ülkelerinden şampiyonlar çıkmaktadır.


6. Dünya Superbike Şampiyonası ( Ortalama 62.465 Seyirci, Toplam 1.124.370)
Yarışların Düzenlendiği Yer: Uluslararası


MotoGp'den sonraki en çok izlenen motosiklet şampiyonası Superbike 4 gruba ayrılmakta. Motogp kendine özel üretilen motosikletlerle dolu bir şampiyonayken, Superbike perakende satış motosikletlerle yapılır. Türkiye'nin başarılı sporcular çıkardığı tek motor spor organizasyonudur. Superbike kendi içerisinde 4'e ayrılır. 2017 senesi temsilcilerimiz ise aşağıdaki gibidir.

1. WorldSBK: Yok
2.WorldSSP: Kenan Sofuoğlu
3.STK10000: Toprak Razgatlıoğlu
4.EJC: Harun Çabuk, Rodi Pak, Furkan Eryılmaz

Toprak Razgatlıoğlu ve Kenan Sofuoğlu


5. Indy Car (Ortalama 91.516 Seyirci, 1.555.722 Toplam)
Yarışların Düzenlendiği Yer: ABD
        Bir nevi ABD'nin Formula-1'i olan IndyCar ismini ilk kurulduğu yer olan Indianapolis şehrinden alır. 14 takımdan oluşan şampiyona da yarışmacılar ABD'de bulunan 9 pistte ter dökmektedir. 14 takımın 8 takımı Chevrolet, 6 takımı ise Honda motoru kullanmakta, Takımlarda 17 Birleşik Devletlerden, 7 Amerika Kıtasından, 3 Okyanusya ülkelerinden, 9'da Avrupa ülkelerinden sporcu yer almaktadır.
IndyCar; her ne kadar takımları ve pistleri Amerikan malı olsa da katılımcılar açısından global bir organizasyondur.


4. WRC(Dünya Ralli Şampiyonası) (Ortalama 51.342, Toplam 667.446 Seyirci)
Düzenlendiği Yerler: Uluslararası


12 Takım 18 sporcudan oluşan Dünya Ralli Şampiyonası geçmişte Türkiye de de gerçekleşmişti. 6 yıl boyunca sırasıyla İstanbul, İzmir ve Antalya da gerçekleşmiş ve 2010 yılından sonra Türkiye etabı programdan kaldırılmıştır. Son 13 yılda Şampiyonlukların tümü Fransız sporculara gitmiştir. (2004-2012 Sebastien Loeb, 2012-2016 Sebastien Ogier)3. NASCAR (Ortalama 99.853 Seyirci, Toplam 3.594.708)
Yarışların Düzenlendiği Yer: ABD


Amerikan televizyon programlarının arasında en çok izlenen yayınlardan biri olan Nascar, genelde daha kırsal bölgelerde yaygındır. Her yarış başına 100.000 seyircinin tribünleri doldurduğu  müsabakalar, eliptik ve içe basık pistlerde gerçekleşir. 
Oval bir pistte, sürekli dönen arabaların nesi zevk derir diye sorarsanız. Tabi ki kazalardır. Bir yarışma içerisinde en çok kaza oranının gerçekleştiği Nascarda, her hangi bir kazadan sonra araçlar tur atar ve safety car (güvenli araç) arkasından tekrar yarışa girerler, böylece yarışın birincisini takip etmek zordur ve sürekli takipte kalınması gerekir. 
Nascarda Yer Alan Takımlar: Chevrolet, Ford, Toyota


2.-FORMULA 1 (Ortalama 100.482 Seyirci)
Yarışların Düzenlendiği Yer: Uluslararası


Günümüzde Motor sporları dünyasında çok tartışılan bir konu olan Motogp - Formula 1 rekabeti listemizde de tartışma konusu. Ülkemizde ve Kuzey Avrupa da  Formula-1 ile MotoGP popülerlik kıyaslaması yapılmayacak bir şekilde F1 tarafında.ancak Güney Avrupa ve Uzakdoğu ya gidildiğinde ibre tam tersi yönü işaret ediyor . Amerika Kıtasından ve Kuzey Avrupa dan çıkan dominant sürücüler ve sponsorlar bize bu şekilde bir bilgi verebilir. (67 Şampiyonluğun 40'ı Kuzey Avrupa ve Kuzey Batı Avrupa Ülkeleri)

Soldaki grafiğe bakıldığında Moto-Gp'nin Ortalama Seyirci ve Facebook Beğeni sayısı farkı bulunmakta. Ancak net bir ayrım yapabilmemiz mümkün değil. Bunda;
1. Müsabakaların ülke ülke reyting seviyelerini bilemememiz
2. Beğeni sayılarının ülkesel bazda oranını bilememiz etken oluyor. Ancak liste sıralaması gerçekleşmesi için F1'i 2. sıraya koyuyoruz.
  Not: F1 yönetimi tarafından yayınlanan rapora bakıldığında Michael Schumaer'li dönem den sonra  reklam ve sponsor gelirlerinde büyük bir düşüş olduğu görülebilmektedir.

F1'in efsane ismi Michael Schumacher


1. MOTOGP (Ortalama 137.424 Seyirci) 
Yarışların Düzenlendiği Yer: Uluslararası MotoGP Formula 1 ile birlikte dünyadaki en popüler Motor spor organizasyonudur. 2010 yılına kadar 500cc, 250cc,125cc olarak sınıflara ayrılan MotoGp, 2010 yılında MotoGP, Moto2,125 cc olarak kategorize edilmiş, 2012 yılında ise 125 cc Moto3 adını alarak MotoGP, Moto2, Moto 3 olarak adı değişmiştir.


MotoGP kategorisi de aynı yıl 1000CC'ye çıkarılmıştır. Son yıllarda şampiyonların  İtalyan ve İspanyol sürücülerden çıkan organizasyon da en başarılı ve en çok tanınan sürücüsü Valentino Rossidir.

7 kez 1. kategori olmak üzere 9 kez MotoGP Şampiyonu Olan Valentino Rossi
Dünyanın En Popüler Motor Sporları Listesi
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyanın En Popüler Motor Sporları Listesi Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top