728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

17 Şubat 2017 Cuma

Dünyanın En Fakir 20 Ülkesi 2017

     Dünyanın en zengin ülkelerini daha önceden incelemiştik. Dünyanın En Zengin Ülkeleri, bunun tam zıttı olan Dünyanın en fakir ülkelerini de incelemek istedik. Bilindiği üzere dünya zıtlıklar üzerine bir dengede gitmekte. Bu zıtlıklar en acısı da zenginin gereğinden fazla zengin fakirin iste yaşam koşullarının altında yaşamasıdır. Bir tarafta emperyalist eylemlerle zenginliklerine zenginlik katan devletlerin olduğu dünya da diğer tarafta da çok zengin yer altına sahip olan ancak fakirlikten kırılan devletler yer almaktadır. Bunun yanı sıra birkaç sosyalist düzende yaşayan kuzey ülkeleri ve yer altından oldukça fazla geliri olan Arap dünyası zenginliğini yaşamaktadır. Bu yazı da insani yaşam koşullarının altında, açlık, sefalet ve buna paralel olarak hastalıklarla debeleşen ülkelere bakacağız. Ve yine en zengin ülkeleri incelerken yaptığımız gibi en fakir ülkelerde de kişi başına düşen milli geliri esas alacağız.


Ancak listede unutulmamalıdır ki ortalama gelirden bahsedilmektedir. Türkiye için bu 1762 dolara denk gelmektedir. Günümüz kuruyla 6.610 tl'ye geldiği düşünülürse pekte ortalamaya geldiği söylenemez. Bu nedenle verilen aylık gelir değerine bu gözlede bakmanızı öneririm.

20. RUANDA (158$)

1994 yılında 20. yüzyılda görülen en büyük katliama şahit olan Ruanda listenin sondan 20. sırasında yer alıyor. 100 gün içerisinde 800.000 Tutsi'nin sistematik olarak kıyımdan geçtiği Ruanda toprakları halen bunun acısını yaşamakta. Batının, Birleşik Milletlerin görmezden geldiği dönemin Fransa Cumhurbaşkanı tarafından 'O tip ülkelerde katliam olması çok ta önemli değil' dediği Ruanda da aylık gelir sadece 158 $

19. KİRİBATİ (151 $)
Bu şirin ada ülkesinin başı son dönemlerde oldukça dertte. Küresel ısınmanın artması ve topraklarının yer altında kalacağı düşünülmekte. En yüksek tepesi denizden 15 metre yüksekte olan bu adalar ülkesi gelir bakımından da en düşük gelire sahip 19. ülke durumunda.


 Nüfusun az olması, sınır ülkelerin uzaklığı ve polinezya yaşam tarzı gelirin bu kadar düşük olmasının nedeleri arasında. 

18.BURKİNA FASO (149 $) 

Afrikanın batı bölgesinde Denize kıyısı olmayan bir Afrika ülkesi olan Burkina Faso, müslüman bir ülkedir. Deniz sınırı olmaması, Nijerya İslamik Terör örgütüne yakın olaması ve dış tehditlerle ülke günden güne daha da fakirleşmektedir. 
Halkın %61'i günlük 1 dolar kazanamamaktadır.

17.HAİTİ (148 $) 
Listede bulunan en acıklı ülkelerden biridir. Bu ülke hakkında daha detaylı bir yazımız olacaktır. Kölelikten ilk kurtulan ve Kölelerin kurduğu ilk bağımsız ülke olan Haiti, bunun acısını tabi ki onlarca yıldır ambargolarla yaşamaktadır. Yoğun ABD ve Fransa ambargosuyla birlikte dışa açılamayan ekonomisi ve ek olarak yaşadıkları doğal felaketler yüzünden uzun bir süre daha bu listede olacak gibi görünmekte. 

16. GÜNEY SUDAN (139 $)
Sudan dan kanlı bir savaş ile ayrılan, batının desteklediği Güney Sudan yeni bir ülke. Müslüman Sudanın aksine Hristiyan olan Güney Sudanın geleceği bir bakıma Batının elinde


. Ya diğer Afrika ülkelerinin olduğu gibi daha da fakirleşecekler ya da Batının Afrika politikasındaki yumuşama politikasından faydalanıp zenginleşecekler.

15.GAMBİYA (138 $)
Son dönemlerde adı haber bültenlerimizde sıklıkla anılan Gambiya, başkanlık sistemiyle yönetilen küçük bir afika ülkesi. Senegalin içerisinde gambiya ırmağının çevresine kurulmuş bu 1.5 milyonluk ülke Senegalin aksine gün geçtikçe daha da fakirleşmektedir. Muhalif güçlere karşılık ohalle başkanlık süresini uzatan Gambiya lideri koltuktan daha da uzun süre boyunca kalkacağa benzemiyor. Halkın durumu gün geçtikçe daha da kötüleşmekte. 
Halkın %59'u günlük 1 dolar kazanamamaktadır. 

14. SİERRA LEONE (137 $)
Afrikanın batı deniz kıyısında bulunan Sierra Leone elmas madenleriyle ünlü bir ülke. Ünlü film Kanlı Elmas ta da görüldüğü üzere batılı güçlerin silah yardımı yaptığı terör örgütleri kendi karınlarını doyururken batının güvenliğini sağlayıp batıyı daa da zenginleştirmekte ve halkı daha da fakir kalmasına neden olmaktalar. 
Halkın %57'si günde 1 dolar kazanamamaktadır. 

13. GİNE BİSSAU (130 $)
Diğer bir Afrika ülkesi Gine Bissau, Ginenin kenarında küçük bir devlet. Diktatörlükle yönetilen Gine Bissau diğer Afrika ülkeleriyle aynı talihi yaşamakta.

12. TOGO (128$) 
Benin le Gana arasında bulunan ince uzun bu küçük ülke, komşularının aksine daha da fakirleşiyor. 

11.KOMORLAR (127 $)
Sömürge döneminde Fransanın hışmına uğrayan ülkelerden biri olan Komorlar, Fransanın sömürdüğü ve fakirliğinden dolayı kendisine bağımlı hale getirdiği Komorlar siyasetiyle daha da ilerleyemeyeceği görülüyor.

 Komorların İslami bir ülke olarak yayılması halkın fakirliği Fransa güdümünde İslamiyetin farklı boyutlarda algılanması sonucu Komorlar günden güne daha da fakirleşmektedir. 

10.MADAGASKAR (125 $)
Dünya üzerinde birçok hayvanın yaşadığı Madagaskar, yine Fransanın işgaline uğramış bir ülkedir. Fransız işgalinin arkasından bıraktığı izle Korsanlar diyarı olan doğal güzelliklere sahip bu ülke listenin 10. sırasında yer almaktadır.
Halkın %49'u günde 1 dolar kazanamamaktadır. 


9.ERİTRE (110 $)
6 milyon nüfuslu bu küçük ülke dış güçlerin gizli desteğiyle 1991 yılında Sömürge Afrikasında tek sömürge olmayan ülke olan Ethiyopya dan koparılmıştır. 

8.GİNE (105$)
Eski Fransız sömürgesi olan başka bir ülke Gine, listenin 8. sırasında yer almaktadır. Zengin yer altı madenlerine sahip olması şaşırtmamıştır sizi. 

7. MOZAMBİK (102 $)
Yüklü doğalgaz rezervlerine sahip olmasına rağmen siyasi istikrarsızlık, iç tehditler gibi nedenlerle fakir olan Mozambik halkı 7. sırada yer almaktadır. 
Halkın %38'i günde 1 dolar kazanamamaktadır. 

6.MALAVİ (94 $)
Aylık kişi başı gelir 100 doların altına düşen 6 dünya ülkesinden ilki Malavi. Ancak Aylık 100 dolar dediğime bakmayın, aylık 100 dolar kazanabilen kişi bu ülke de gerçekten de zenginden pek farkı olmaz. Kurak Afrikanın tersine çok büyük bir gölü ve verimli topraklara sahip olan Malavinin, verimli toprakları Avrupanın ve Hintlilerin elinde. 


5. NİJER (93 $)
İsmi çok bilinmeyen bu Müslüman Afrika ülkesi Nijeryanın kuzeyinde kalmaktadır. Dünyanın en büyük 3. uranyum üreticisi olan Nijer uranyumlarını Fransızlara satmaktadır. 
1992 yılında seçilen çok partili yönetim 2010 yılında askeri darbe ile indirilmiştir. 

4. LİBERYA (73 $)
Kıtanın batısında bulunan zengin yer altı ülkesi, Sierra Leone ile birlikte 14 yıldır süren iç savaş içerisindedir. Liberyanın talihide diğer afrika ülkeleriyle aynıdır. 


3.BURUNDİ (68 $)
Ruandanın güneyindeki küçük Afrika ülkesi Burundi Almanların sömürgesi olmuştur. Sürekli iç savaş tehtidi alan ülkenin gelişmesi çok kolay görünmemekte.

2. DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ (65 $)
Diğer Afrika ülkelerinden çok bir farkı olmayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti yine yer altı kaynakları oldukça zengin ve yine batılı bir ülke tarafından (Belçika) sömürüye uğramış bir ülke. 

1. ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ (54 $) 
Eski Fransız sömürgesi, ülkesinde tek bir fabrika olan diktatörlükle yönetilen ve 10 yıla yakındır iç savaşla debelenen Orta Afrika Cumhuriyeti aylık ortalama 54 dolar kazanç ile ( gerçek aylık ortalama kazanç 9 dolar) listenin 1. sırasında yer alıyor. Halkın %67'si günde 1 doların altına çalışmakta


   

ORTA AFRİKA DAKİ VAHŞETİN BOYUTLARIHER GEÇEN GÜN ARTAN ŞİDDET VE İÇ SAVAŞ


AFRİKA BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM DÜNYA DA SAVAŞLARIN, AÇLIKLARIN BİTMESİ DİLEĞİYLE

Dünyanın En Fakir 20 Ülkesi 2017
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyanın En Fakir 20 Ülkesi 2017 Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top