728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

6 Şubat 2017 Pazartesi

Dünyadaki Türk Nüfusu 2.Bölüm ( Özerk Toplumlar)
İlk bölümde Bağımsızlğını kazanmış Türk devletlerindeki Türki halkları işlemiştik:Dünyadaki Türk Nüfusu - Bağımsız Devletler . Görüldüğü üzere bu devletlerin toplam nüfusunda %80'in üzerinde bir Türki halk söz konusuydu. Ancak her Türki halk bağımsızlığı elde edememiştir. Gelgelelim 1991'de Sovyetlerin dağılmasından önce sadece Osmanlının ardılı olan Gazi Paşa'nın kurduğu Türkiye Cumhuriyeti tek bağımsız Türk devleti olma özelliğini taşıyordu. Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan bağımsızlığını kazanan Türk devletleri olmuştu.
Sovyetlerin ardılı Rusya Federasyonunda ise yoğun bir şekilde Türk popülasyonunu barındırmaktadır. Bunun ardından yoğun bir Uygur nüfusunun yaşadığı Çin Halk Cumhuriyeti gelmektedir. De jure olarak Ukrayna ya bağlı de facto olarak Rusya da olan Kırım ve Moldova da da otonom ve özerk Türk halkları yaşamaktadır.

İlk olarak yoğun bir Rus nüfusunun yaşadığı Rusya ya bakarsak aşağıdaki sıralama çıkmaktadır.
1. RUSYA YA BAĞLI FEDERAL BÖLGELERDE EN ÇOK TÜRKLERİN YAŞADIĞI CUMHURİYETLER

1. BAŞKURDİSTAN2010 Rusya Federasyonu sayımlarına göre Rusyadaki en fazla Türki Halkı barındıran bölgedir. 2.289.032 Türk Halkı nüfusun %56,21'ini karşılamaktadır. İçinde Başkurt, Tatar ve Çuvaş Türki Halklar yaşamaktadır.
 Etnik yapı yan taraftaki tablodan daha net bir şekilde görülebilmektedir.2. TATARİSTAN 

Volga Nehri

Ülkemizde de yoğun bir şekilde bulunan Tatar popülasyonundan ötürü Türk halkının gözünde Tatarlar belki de en bilinen halktır. Kendi içerisinde Kırım Tatarları ve Tatarlar olarak ayrılan bu halk sadece Tataristan ve Rusya da değil, diğer Türk devletlerinde de yoğun bir şekilde yaşamaktadır.
Tabloda da görüldüğü üzere 2.128.769 nüfusla birlikte Tataristan nüfusunun %56,31'ini Türk halkları yer almaktadır.  


3. ÇUVAŞİSTAN 
Şupaşkar: Çuvaşistanın İdil nehri kıyısındaki başkenti Çuvaşistan da bulunan Çuvaş ve Tatar halklarıyla birlikte sayıları 848.964'e varan Türk nüfusu Çuvaşistan'ın  %67,83'ünü kapsamaktadır.

 Nüfus oranı olarak Türk nüfusu devletin baskın popülasyonunu oluşturmaktadır. 
Çuvaşların birçoğu başkent Şupaşkarda yaşamaktadır. 
4. TUVA CUMHURİYETİ
Tuva Cumhuriyetinde Yer Alan Bir Tapınak, Tuvalar Budist bir toplumdur.

Tuva bölgesinde 2010 sayımlarına göre 307.930 kişinin yaşadığı görülmüştür. Bunların 250.176'sı Tuva, 49.434'ü Rus, 8.320'si ise Diğer etnik kimliklere sahiptir. Bir bakıma Türk kimliği Tuva cumhuriyetinin %81,25'ini oluşturmaktadır. En yoğun Türk nüfusunun yaşadığı Rusya Federasyonu devletidir. 
Bu devletin asli unsuru olan Tuvaların en belirgin özelliği ise, genelde İslamiyet inancına bağlı Türklerden farklı olarak Budizm inancını benimsemeleridir. 

5. SAKA YAKUT CUMHURİYETİ

Amga NehriBizden bir o kadar uzak, Sibirya ya bir o kadar yakın, kışları -50 derecelere varan bu topraklarda yaşayan bir çok halk bulunmaktadır. Bu topluluklar arasında ise Türk toplumlarının nüfusa oranı %49,72 ile sınırlı kalmaktadır.
6. DİĞER RUS BÖLGELERİNDE DURUM 

Belirttiğimiz, Başkurdistan, Tataristan, Çuvaşistan, Tuva ve Saka Devletleri hariç Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı 5 devlet daha Rusya sınırları içerisinde yaşamaktadır. 

Bunların arasında Karaçay Çerkezya bölgesinde 194.434 Karaçay ve 15.654 Nogayla birlikte 209.978 Türk halk yaşamakta ve bu bölgenin %44'ünü oluşturmaktadır.


Altay Cumhuriyetinde ise 69.963 Altay ve 15.254 Kazak olmakla 82.487 toplam nüfusla Altayların %40'ına tekabül etmektedir.

Diğer 3 bölgeden Kabardino Balkarya da 108.577 Balkar Türkü nüfusun %12'sine tekabül etmekte, 63.643 Kakaz, Kakazyanın %12'sine tekabül etmektedir.
Ukrayna ya de jure olarak bağlı de facto olarak Rusya ya bağlı Kırım bölgesinde ise 229.526 Kırım Tatarı ve 42.254 Tatar sayısıyla Kırım bölgesinin %14,9 'unu oluşturmaktadır. 7. SİNCAN BÖLGESİ 
Rabia Kadir
Türklerin kanayan yarası Sincan; Çin Halk Cumhuriyetinin batı sınırlarında bulunan bir bölgedir.
 Çoğunluğun Uygur Türklerinden oluşan bu bölge yıllardır Çin Komünist parti yönetiminin asimile politikalarına uğramaktadır.

 1960'larda %70 lere yakın Uygur nüfusunun olduğu bölge günümüzde Han göçüyle %45,9'luk bir dilime indirgenmiştir.
 Uygurlardan başka 1.5 milyon Kazak ve diğer Türki halklarında bulunmasıyla %53,85 Sincan bölgesinde çoğunluğu oluşturmaktadır.


8. SALAR BÖLGESİ - GAGAVUZYA VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Çin'in bir başka bölgesi olan Salar Otonom Bölgesi sadece 160.700 nüfusa sahiptir. Bu bölgede ise Salar Türkleri yaşamaktadır. Sayıları 63.859'u bulan Salarlar bölge nüfusunun %37,84 oranına tekabül etmektedir.
Gagavuzya ise Moldova da bulunan Otonom bir bölgedir. Hristiyan Türkler olarak ta bilinen Gagavuzlar 160.700 nüfuslu Gagavuzyanın 127.835 nüfusuyla %79,55'ine sahiptir. Ayrıca Gagavuzlar 150.000'lik nüfusuyla Moldovanın toplam nüfusunun %4,4'ünü kapsamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de de 1983 sayımında %67,54 Kıbrıs Türkü ve %32,45'i Türk olarak ayrılmış günümüzde 313.000 Türk nüfusuna sahiptir.

SONUÇ OLARAK

Rusya, Çin ve Moldova da yaşayan Türklerle ilgili toplam sonuç aşağıdaki gibi olmaktadır. İlk önce Rusya Federasyonundaki Türklere bakmak gerekirse:Araştırma sonucuna göre Rusya Devlet İstatistik kurumu tarafından yayınlanan belgelerde  toplam 11 milyona yakın Türk Rusya sınırlarında yaşamakta bu da %7,57'lik bir toplam nüfusa orana tekabül etmektedir.


Şüphesiz ki bu topluluğun içerisindeki en yüksek oran 5 milyon nüfusa sahip Tatarlardır.


2. ÇİN, UKRAYNA VE MOLDOVA DAKİ TÜRKLERTablo da da görüldüğü gibi Ülke ve bölge bazlı ayrımlarda Türk halkları nüfusları  görülmektedir.

Daha da özetlemek gerekirse Dünya daki Devlete sahip olmayan Türk halklarının nüfusları aşağıdaki gibi olacaktır:

1. RUSYA FEDERASYONU 10.922.051
2. ÇİN HALK CUMHURİYETİ: 11.813.054
3. DİĞER ÜLKELER (Moldova, Ukrayna, Kıbrıs): 688.527
TOPLAM :23.423.632

* Ancak burada bir parantez açmak gerekirse KKTC bağımsız bir ülke olarak yer almaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti hariç başka bir ülke tarafından tanınmadığı için, global anlamda Kıbrıs Cumhuriyetinin  otonom bölge olarak görünmektedir. KKTC nüfusu Türkiye'ye dahil edilmediği için ancak bu şekilde bir gösterim yaparak yazımızda gösterilmiştir. 
Bu notla birlikte yazımızı güzel bir Nogay Türküsüyle bitirmek hoş olacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti dışında yaşayan Türkler hakkındaki bilgileri merak ediyorsanız ..... , Bağımsız Türk devletleri içerisindeki Türkleri merak ediyorsanız Dünyadaki Türk Nüfusu - Bağımsız Devletler, ve tüm bilgileri öğrenmeyip özet olarak dünyadaki Türk nüfusunu öğrenmek istiyorsanız ... tıklayınız.

Şimdi sizi Nogay Türküsüyle başbaşa bırakıyorum :)Dünyadaki Türk Nüfusu 2.Bölüm ( Özerk Toplumlar)
 • Blogger Comments
 • Facebook Comments

5 yorum:

 1. Ciddi sayilan kaynaklardan oran ve sayisal dogruluk payi yuksek ciddi bilgiler. emeginiz icin tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz, elimizden geldiğince doğru bilgileri toparlayıp yayınlamaya çalışıyoruz.

   Sil
 2. Çok tsk ederim çalışmalarınız harika çok sevindim. Mutluluk verici bir çalışma hocam

  YanıtlaSil
 3. Hocam bağımsız ve özerk bölgeler için yapmışsınız emeğinize sağlık acaba 3. Bölüm yapsaniz ve genel olarak dünyadaki Türk nüfusunu inceleseniz misal İran'da 20 ila 40 milyon Türk var Avrupa da 5 ila 8 milyon Türk var bunları da analiz etseniz güzel olur teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. sağolun elinize kolunuza sağlık

  YanıtlaSil

Item Reviewed: Dünyadaki Türk Nüfusu 2.Bölüm ( Özerk Toplumlar) Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top