728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

15 Şubat 2017 Çarşamba

Antarktikadaki 30 Ülke ve Kıtada Bulunmanın önemi

2013 yılı Türk Bilim Adamlarının Antarktika yolculuğu

      Antarktika dünyanın güney ucunda yerleşik insan nüfusunun ve herhangi bir ülkenin bulunmadığı tek kıtadır. İnsanlar için gerekli yaşam koşullarına sahip olmayan bu kıta da sadece 30 ülkenin araştırma istasyonları yer almaktadır. Kışları 1.000 yazları 4.000 bilim insanını ve görevlileri ağırlayan istasyonlar ile araştırmacılar ıssız kıta da bilimsel gözlemler yapılabilmektedir.
   
 KITA İLE İLGİLİ 3 İLGİNÇ BİLGİ


1. 2 milyon yıldır hiç yağış almamıştır. (Dünyanın en kurak yeri)

2. Yeryüzündeki buzların %92'sini kapsar.

3. Sıcaklık kış aylarında -70, yaz aylarında -20 dereceyi bulur.

4. Kıta üzerinde hiçbir devletin hak sahipliği yoktur. Bu özelliğiyle üzerinde devlet kurulmamış tek kıtadır.

Amundsen Scott İstasyonu

ANTARKTİKANIN ÖNEMİ

     Peki nedir bu ıssız kurak adada yer almanın önemi? Neden bu ülkeler bu kıta da büyük masraflarla araştırma istasyonları açmaktadır? Nedeniyse oldukça basit. Geçtiğimiz yüzyıllarda Fransanın Batı Afrika ya hücumu, İngilterenin Güney Afrikayı ele geçirmesi akabinden aparheind rejimi, ABD'nin  Güneydoğu Asya çıkarmasında olduğu gibi neden ekonomik kaygılardır. Antarktikanın kurak ve bitki örtüsü olmayan topraklarında maden yatakları gizlidir.
1948 Şili Araştırma İstasyonu, Antarktika daki ilk istasyonlardan biri


   Yapılan araştırmalar sonucu Antarktika da bakır, kobalt, kurşun, altın, manganez, titanyum, nikel, çinko, uranyum ve hidrokarbon yatakları tespit edilmiştir. Daha da önemlisi ülke de en önemli enerji kaynaklarından doğal gaz (210 trilyon kübik) ve petrol (107 milyar varil) rezerv tespit edilmiştir. Ama bunlar kıtanın tatlı su kaynağının yanında önemsiz kalmaktadır. Günümüzde dünyada 6 milyar insan yaşamakta ve sayısı gün geçtikçe hızlı bir şekilde artmaktadır.

Dünya Doğayı Koruma Vakfının (WWF) yaptığı bir araştırma raporunda  2050 yılında dünya nüfusunun %40'ının susuzluk çekeceği sonucuna varılmıştır. 1 yılda kıtadan kopan buz parçaları, 5 milyar dünya nüfusunun 1 yıllık su ihtiyacını karşılayabilmektedir.


ABD güney istasyonu, çevresinde yüksek oranda maden yatakları bulunan bölge

2048 Yılı: 1940'lı yıllarda Antarktika da 7 ülke toprak hakimiyeti iddiasında bulunmuştur. Dünya da tepkiyle karşılaşılan bu durum yıllarca tartışmalara neden olmuş ve 1959 yılında Antarktika'nın bağımsız statüde olduğu hem fikrine dayanan bir protokol imzalanmıştır ayrıca 1998 yılında imzalanan Madrid Protokölü ile  Antarktika daki madencilik yasaklanmıştır. Tüm bu Protokoller 2048 yılında sona ereceği için, tekrar toprak sahipliği ve madencilik çalışmaları bahse konu olacaktır. Bu nedenle Antarktika da bulunan bir Türk araştırma istasyonu; ileride sona eren protokoller sonucu kıta üzerinde madencilik, teknik araştırma üzerine hak sahipliğimizi doğuracaktır.KITA DA BULUNAN 30 ÜLKE 

Antarktika da İstasyonları Olan Ülkeler
     Kıtada bulunan 30 ülke sol taraftaki liste de görülebilmektedir. Antarktika ya coğrafi olarak en yakın devletler olan Arjantin ve Şili'nin hatırı sayılı istasyonu bulunurken, Rusya'nın Sovyetler döneminden kalan araştırma istasyonları halen kullanımdadır.


    16 Avrupa, 7 Amerika, 5 Asya, 2 Avustralya ve 1 Afrika ülkesi olmak üzere 30 ülkenin bulunduğu Antarktika kıtasına 31. ülke olarak Türkiye gelmektedir.


15.02.2017 tarihinde geçen Kararla Türkiye Devleti de Antarktika da araştırma üssü olan ülkeler arasına girebilecektir.
Ülkemizin Antartikadaki çalışmalarının TAKBAM üzerinden süreceği bildirilese de üssün kuruluşunun tarihi daha belirli olmamıştır.


SANAE V - Güney Afrika Araştırma İstasyonu


  


Antarktika zorlu hava koşulları
Antarktikadaki 30 Ülke ve Kıtada Bulunmanın önemi
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Antarktikadaki 30 Ülke ve Kıtada Bulunmanın önemi Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top