728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

22 Şubat 2017 Çarşamba

AFRİKANIN EN ZENGİN 10 ÜLKESİ

                                   
   Bir önceki makalemizde Dünyanın en fakir 20 ülkesini işlemiştik. Dünyanın en fakir ülkeleri

    Yer altı kaynakları bakımından en zengin kıta olan afrikanın insanlık dışı sömürge zihniyetinden çok büyük yara aldığı açık. Günümüzün en zengin ve refah seviyesi yüksek ülkelerin bu toprakların nimetlerinden afrikalılardan çok daha fazla faydalandıkları aşikar. Sömürgeciliğin en vahşi halini yaşayan kıta Dünyanın en fakir 20 ülkesi makalesinde de oldukça karşımıza çıktı. Nitekim bu liste de yer alan 20 ülkenin 18'i Afrika kıtası ülkesiydi.     Hal böyle olunca kıtanın yer altı zenginliklerinden faydalanan ülke var mıdır acaba diye düşündük ve araştırmaya başladık. Doğruyu söylemek gerekirse liste deki ülkelere ilk bakınca verilen istatistikler içimize su serpse de her birinde gelişmemiş demokrası, otokrat yönetim nedeniyle sadece diktatörler ve yakın çevrelerinin bu ekonomik refahlandığını gördük.


10. TUNUS  971 $(AYLIK)

     Afrika'nın kuzeyin de bulunan 5 Sahra üstü Afrika ülkesinden biri olan Tunus listenin 10.sırasında yer alıyor. 11 milyona yakın nüfusu olan ülke Tarım, madencilik, petrol ve Turizme dayalı bir  ekonomisi yapısına sahip. Yakın geçmişte yaşanan Arap baharı olaylarından ötürü tarım ve turizm bakımından ekonomi biraz sekteye uğrasa da gelecek yıllarda Tunusun önü parlak görünüyor.

Nüfus : 11 Milyon 
Etnik Yapı: Berberi Arap

9. NAMİBYA 979 $ (AYLIK)


Sadece 2 milyon nüfusu olan ve bunun %7'si Alman kökenli Beyazlardan oluşan Namibya listenin 9.sırasında. Büyük bir elmas yatağı olan Namibya'nın ekonomisi madenciliğe dayalı. Ancak ülke deki gelir adaletsizliği, azınlığın yüksek gelir elde edip, genele yayılmaması, ilkel kabile hayatına devam eden çoğunluk nedeniyle Aids başta olmak üzere hastalıklar ülke de kol gezmekte. Afrikanın en zengin 9. ülkesi Namibyanın %37,2'si açlık sınırının altında yaşamakta.


Nüfus: 2.113.077
Etnik Yapı: %50 Ovambo, %9,2 Kavango, %8 Karışık, %7 Beyaz, %26,8 Diğer Kabileler


8. MISIR 1.011 $ (AYLIK)


  Diğer bir Sahra üstü Afrika ülkesi Mısır, son yıllarda ekonomisi büyük bir daralmaya girdi. 10 yıl önce listenin 3. sırasında bulunan ülke seçilmiş iktidarın indirilmesi, iktidar sorunu, siyasi problemler ve bunun etkisi olan iç çatışmalarla günden güne küçülmeye gidiyor. 
Ekonomisi başta Turizm ve enerji olmak üzere ticaret üzerinden dönmekte. Bulunduğu konum itibariyle deniz ticaretindeki önemi çok büyüktür.

Nüfus: 92.526.000
Etnik Yapı: %99,6 Mısırlı, %0,4 Diğer

7. GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ 1.098 $ (AYLIK)


  Afrikanın Güney ucunda bulunan fakirlik, zenginlik, lüks ve sefaletin birbiri içine geçtiği  Güney Afrika Cumhuriyeti, apartheid sisteminin yıkılmasından sonra şüphesiz ilerleme kaydetti. Şuanda ekonomik olarak Sahra altı Afrikasında önemli bir yere sahip olan Güney Afrika Cumhuriyetinde de diğer Afrika ülkeleri gibi gelir adaletsizliği sorunu görülmekte. Ekonomisi karma ekonominin bulunduğu, tüm sektörlerin yakın olarak dağıldığı bir ekonomidir. Ayrı Dünyanın en zengin 7. ülkesi olan Güney Afrika Nijerya dan sonra Afrikanın en büyük 2.ekonomisine sahiptir. 
Nüfus: 54.995.000
Etnik Yapı: %80 Siyah, %9 Karışık, %8,5 Beyaz, %2,5 Asyalı

6. CEZAYİR 1.246 $ (AYLIK)

Berberi Arapların ülkesi Cezayir yıllarca Fransız sömürgesi altında yaşamış bir ülke. Mimari ve yaşamlarında Fransız etkisi oldukça fazla görülen Cezayir, ticari anlaşmalarını Fransa ağırlıklı yapmaktadır. Önemli bir doğalgaz (dünya 5.) ve petrol (dünya 9.) üreticisi ve ihracatçısıdır. Bunların yanı sıra tarımın da ülke ekonomisi üzerinde etkisi vardır.

Nüfus: 40.400.000
Etnik Yapı: %99 Berberi Arap, %1 Avrupalı (2008 sayımlarında 600.000 ila 2.000.000 arasında bir Cezayir Türkünün yaşadığı düşünülüyor) 

5. BOTSVANA 1.412 $ (AYLIK)


   Güney Afrika Cumhuriyetinin kuzeyinde bulunan 2 milyon nüfusa sahip Botsvana insanlarının durumu diğer Afrika ülkelerine nazaran daha iyidir.  Son dönemlerde siyasi ve toplumsal istikrar sağlanmış görünen ülkenin Ekonomisi yer altına bağlıdır. Ekonominin %72'sini Elmas ihracatı oluşturur. Bakır, Nikel , Tuz, Gümüş ve Kömür ihracatları da bulunmaktadır.

Nüfus: 2.155.784
Etnik Yapı: %79 Tswana %11 Kalanga %3 Beyaz, %7 Diğer


4. GABON 1.604 $ (AYLIK)


   Oldukça çeşitli bir etnik yapıya sahip Gabon, belki de Sahra Altı Afrikasında en dengeli dağılıma sahip olan ülkelerden biri. Tabi ki en dengeli dağılım denildiğinde bunun çok üst düzey olduğu düşünülmemeli. Halen nüfusun %30,u yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. İhracatının %82'si petrol oluştururken Kereste ve Mangan ihracatı da önemli bir düzeydedir.

Nüfus: 1.475.000
Etnik Yapı: %29 Fang, %10 Punu, %9 Nzebi, %6,7 Fransız, %45 Diğer

3.MAURİTİUS 1.710 $ (AYLIK)


    Etnik çeşitlilikten bir ulus yaratmış olan Mauritius Afrikanın doğusunda bir ada ülkesi. Ada ülkesinin çoğunluğunu Hint kökenliler oluşturuyor. Avrupalılar adaya uğramadan önce her hangi bir yaşam izi olmadığı için adanın yani ülkenin yerli nüfusu bulunmamakta. Başta şeker olmak üzere, tekstil ürünleri ve çiçek ihracatı bulunmaktadır. Ticaretin yanı sıra Turizm ülke ekonomisinde payı oldukça büyüktür. 

Nüfus: 1.345.000
Etnik Yapı: Mauritiuslu (Çoğunluğu Hint olmak üzere Afrika, Fransız ve Çin kökenli bir toplum)

2. SEYŞELLER 2.345 $ (AYLIK)


   Madagaskar kökenli Kroeller'in yaşadığı bir ülke olan Seyşellerde %6  ya yakın bir Avrupalı nüfusu bulunmaktadır. Düşük nüfuslu bir ülke olan Seyşellerin ekonomisi Turizm ve tarıma dayalıdır. 

Nüfus: 92.000
Etnik Yapı: %93 Kroeller, %3 İngiliz, %2 Fransız, %2 Diğer

1.EKVATOR GİNESİ 3.225 $ (AYLIK)


Afrikanın en zengin ülkesi olan Ekvatoral Gine kişi başı gelir de Japonya ile gelire sahipken, Türkiyenin kişi başı gelirinin 2 katına sahiptir. Rakamlar bu kadar göz doldurucuyken  halkın %60'ı açlık sınırında yaşamaktadır. Bunun 1 numaralı nedeni olarak ta diktatörya rejimine sahip olmalarını gösterebiliriz. Görünen o ki askeri darbeyle ülke yönetimini alan Mbasogo ; sömürgecilik anlayışını yabancılara bırakmadan kendi yapıyor.


Ülkenin ekonomik kaynaklarına gelirsek; Sahra altı Afrikanın en büyük 3. petrol üreticisi olduğu görülüyor. Ülkenin 2. ihracat ürünü ise kakao. Ülke ticarette İspanyollarla işbirliği içerisindedir.

Nüfus: 1.222.442
Etnik Yapı: %82 Fang, %6,5 Bubi, %3,6 Ndowe, %7,9 Diğer


En Zengin Ülkelerin Kıta üzerindeki yerleri 
Afrika yetmediyse dünyanın en zengin ülkelerini de öğrenmek için Tıklayınız

AFRİKANIN EN ZENGİN 10 ÜLKESİ
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: AFRİKANIN EN ZENGİN 10 ÜLKESİ Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top