728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

15 Şubat 2016 Pazartesi

En Değerli Türk Markaları 2016

   
     

    Bir önceki yazımda ,Dünyanın en değerli markalarını yazınca Türkiyenin en değerli markalarını merak etmemem içten bile değildi. 500 markanın içerisinde Malezya, Kolombiya hatta ve hatta Lüksemburgu görünce kendi pazarımız merak konusu oldu ve hemen Türkiyenin en değerli firmalarını araştırmaya koyuldum. Araştırma sonucu çıkan en büyük 50 markayı aşağıdan görebilirsiniz.

En Değerli Türk Markalarının Sektörlere Göre Dağılımı
          En değerli Türk markalarını sektörlere göre ayırdığımızda yukarıdaki tablodaki sonuç çıkmaktadır. Yazının başında bahsetmiş olduğum Dünyanın en değerli firmalarına bakıldığında, listenin en üst sıralarında daima online sağlayıcılar, e-ticaret ve son model üretim firmaları bulunmaktaydı.


 Ancak Türkiyeye bakıldığında ar-ge, geliştirme, teknoloji üretimi ve yayımının diğer sektörlere nazaran daha düşük olduğu bankacılık sektörü en üst sırada yer almaktadır. Kaldı ki 50 firma arasında gelişmiş teknolojiler sektörüne giren ve üretim sağlayan firma sayısı sadece 3 ile sınırlı kalmaktadır. Başka bir deyişle gelişmiş teknoloji firma değeri/ toplam marka değeri oranı sadece %6'dır. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran %26' nın altına düşmemektedir. Basit bir örnek vermek gerekirse ABD'nin en değerli 10 markasından sadece 3'ü gelişmiş teknoloji firması harici sektörlere aittir. (Wallmart, Wells Fargo, Coca- Cola)


   Liste deki en hızlı yükseliş ve düşüşü yaşayan firmalara baktığımızda isen 1 yıl içinde en hızlı yükselişi gerçekleştiren firma 11 sıra yükselerek 37. sırayı alan Albaraka Türk olurken, en büyük düşüşü yaşayan firma yine bankacılık sektöründe bulunan Bank Asya olmuştur. (Eski sırası 34. yeni sırası 48.)

TÜRKİYE'NİN EN DEĞERLİ 10 MARKASI10. ANADOLU EFES (1,01 Milyar $ )


Listenin 10. sırasında yer alan Anadolu Efes Tuborg ile birlikte ülke marka listesinde bulunan 2 içki firmasından biridir. Alkol tüketim oranlarının düşük olduğu bir ülkede bu kadar değeri yüksek bir firma olmasının ana nedeni ise cironun  %74'ünü ihracattan kazanmasıdır. Anadolu Efes büyük firmalar arasında en yüksek ihracat oranına sahip firma olarak ta yerini korumaktadır.Bir başka deyişle hükümetin en katı karşıtı olduğu alkol sektörü hükümetin en büyük derdi olan cari açığı kapamasında en büyük destekçisi olmaktadır. Anadolu Efesin (Efes Pilsen) en yüksek satışı gerçekleştirdiği ülke ise Rusyadır ki, Moskovada bir Burger Kinge giderseniz satılan biraların Efes Pilsen amblemli olduklarını görebilirsiniz.9.BİM (1,39 Milyon $)Birleşik Mağazalar A.Ş. 1995 yılında kurulan yeni bir firma olmasına rağmen, düşük fiyatlı iyi kalitede ürünleriyle piyasayı sirküle etmiştir. Sadece 5 yıl içerisinde en yüksek değerli 50 firma listesine giren BİM, her yıl liderlik basamaklarını yavaş yavaş tırmanmaktadır. Türkiyede hali hazırda 5145 BİM şubesi bulunmaktadır.8. YAPI KREDİ (1,39 Milyon $)


1944 yılında konut kredi adıyla kurulan Türkiyenin ilk özel bankası Yapı kredi 20.000'i aşkın personeliyle bankacılık sektöründe yıllardır yerini korumaktadır. POS cihazındaki liderliğiyle ve %51 hissesinin KOÇ grubuna bağlılığıyla dikkat çeken Yapı Kredi listenin 8. sırasında yer almaktadır.7. TURKCELL (1,70 Milyar $)


Türkiye Telefon pazarının %47,6 lık payını elinde bulunduran Turkcell. 
Uluslararası piyasalarda ise  Doğu Bloğu ülkelerde Fintur ile birlikte, Ukraynada Astelit ile birlikte 20 milyondan fazla üyeye sahiptir. 


6. ARÇELİK (1,85 Milyar $)


 Koç ailesinin bir üyesi olan ve 1955'te Vehbi Koç tarafından kurulan Arçelik Türkiye beyaz eşya pazarını yıllardır domine etmektedir. 


Alman, Kore ve Japon ürünlerine karşı Vestel ile birlikte iç pazarda yerini korumaya çalışan Arçelik kalite bazındaki ürünleriyle Türkiyenin en iyi elektronik üretim ve geliştirme firması olarak yer almaktadır.

5.GARANTİ (1,95 Milyar $)


1944'te kurulan Garanti Bankası, Bankacılık sektöründe en değerli 3. firmadır. Geçtiğimiz sene 7. sırada yer alan garanti %43'lük büyüme gerçekleştirmiştir. Firmanın %24'ü Doğuş Holding, %25'i İspanyol bankacılık sektörünün lideri BBVA'da, %50,7'si diğer ortaklarda bulunmaktadır.4.TURKISH AIRLINES (2,21 Milyar $)Ülkemizin adını belkide yurt dışında en çok duyuran Turkish Airlines, dünyadaki en geniş destinasyon ağına sahip havayolu firmasıdır. Yıllar içerisinde planlı olarak büyüyen, yenilikçi reklam anlaşmalarıyla marka bilinirliğini arttıran Turkish Airlines 2016 yılında 4. sırada yerini korumaktadır.


3.ISBANK (2,44 Milyar $)1924 yılında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan 24.000'i aşkın personeliyle yıllardır olduğu gibi Türkiyenin en değerli firmaları sıralamasında en üst sıralarda yerini almıştır.2. TÜRK TELEKOM (2,45 Milyar $)PTT'nin 1995 yılında telekomünikasyon ve posta olarak iki sektöre ayrılmasıyla yeni bir firma olan Türk Telekom devletin en önemli istihbarat kayıtlarına sahip firması olarak bilinmektedir. 


Her türlü kayıt, dinleme ve iletişim haklarını elde bulunduran Türk Telekom, bu kadar büyük öneme sahip olmasına rağmen 2005 yılında şirketin %55'i Suudi şirket Oger Telecoma satılmış ve üst kurumlarına Suudi yetkililer yerleştirilmiştir. 


1. AKBANK (2,51 Milyar $)


   1948 yılında kurulan Adanadaki Kayserililer Bankası Sabancı ailesinin bir üyesidir. %100 yerli olan bu banka %20'lik büyümeyle geçtiğimiz yılın lideri Türk telekomu geçmiş ve 1. sırada yerini almıştır.

En Değerli Türk Markaları 2016
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: En Değerli Türk Markaları 2016 Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top