728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

16 Şubat 2016 Salı

En Değerli Otomobil Markaları 2016

İlk Ferrari Arabası 1947 - 145 S Model
Ferrarinin Geçmişi ve Türkiyedeki Satış Rakamları
   

    Dünyanın En değerli markaları listesine bakıldığında liderliği Amerikan markalarının yer aldığı internet sektörü almaktaydı. İnternet, teknoloji üretim ve bankalardan sonra en değerli sektörler listesinde kozmetikle birlikte 4.lük yarışının olduğu Araba sektöründe peki hangi markalar daha değerli. Aşağıdaki listeden ülkelerin Araba marka değerlerine bakabilirsiniz.

En Değerli 25 Araç Markası
    Türkiye sektöründe en fazla satışı gerçekleştiren Opel'in olmadığı en değerli araçlar listesinin ilk 10'u aşağıdaki gibidir.10. CHEVROLET 14,16 Milyar $


Chevrolet İmpala 1967


Avrupadaki zorlayıcı iş modelleri ve ekonomik krizi delil göstererek 2014 yılında Avrupa piyasasından çekilen Chevrolet, uygun fiyat, üst performans politikasıyla en değerli 10. araba markası olarak 2016 yılında yerini aldı. Özellikle Türkiye piyasasında 2013 yılında Aveo serisiyle satış rekoru kıran Chevrolet'in pazardan çekilmesi dedikoduları da beraberinde getirmişti.


Amblemi: Papyon
Üretim:    Otomobil, Kamyon, Kamyonet

9.AUDİ 15,23 Milyar $

AUDI R8 2015


Türkiye pazarında olduğu gibi lüks Alman araç markalarında BMW ve Mercedesin arkasında yer alan Audi, Son yıllardaki atılımıyla kendini ilk 10'un içerisine almayı başarabilmiştir. 2004 yılında revizyona giren Audi, son 10 yıllık periyot içerisinde satış rakamlarını 3'e, marka değerini 2,5 kat arttırmıştır.
Amblemi: 4 Halka. Audi 4 Bağımsız üreticinin birleşmesiyle oluşmuştur.1969 yılında 5. üreticinin girmesine rağmen 4 Halka amblem olarak kalmıştır. 

Üretim: Otomobil8. NİSSAN 17,78 Milyar $

Nissan Gripz 2016

Çok uluslu bir şirket haline gelen Nissan Japonya merkezli ve hisselerin %63'ünün Japon ortaklara sahip olduğu bir firmadır. 1989 yılında İnfiniti ile Amerikan Lüks Araç piyasasına giriş yapmış, 1992 yılında yine Amerikan pazarında Ford ile Nissan Quest, 1999 yılında ise Avrupa Krizinde Avrupadaki satışlar üzerine Renault ile birlikte bir anlaşma imzalamışlardır. 3 kıtada 6 ülkede üretim üssü bulunmaktadır.
Amblemi: Daire içinde Nissan yazısı.
Daire Güneşi, Nissan yazısı, güneş içinde yazı yazan dürüstlüğü işaret ediyor.

Üretim: Otomobil
7. VOLKSWAGEN 18,92 Milyar $

Volkswagen İlk Aracı, Halkın ArabasıGeçtiğimiz sene 3. sırada yer alan Volkswagen 2015 yılında yaşadığı emisyon skandalıyla marka değerini eksilere çekmiştir. 1 yıl içerisinde %60 marka değeri düşen Volkswagen 1937 yılında NAZİ tarafından kurulmuş bir markadır. Volkswagen tek bir modelle ortaya çıkmış ve model ismi marka ismini belirten halk arabasıdır. (Volkswagen Türkçe Halk arabası )


Günümüzde Alman Otomotiv Birliğinin sahip olduğu Volkswagen Golf ise Avrupada gelmiş geçmiş en çok satan araç modeli olma özelliğini korumaktadır.


Amblemi: VW, Volkswagen ve ana üretim üssünün olduğu Wolfsburg şehrini belirtir.
Üretim: Otomobil, Kamyon, Otobüs

6. HONDA 19,33 Milyar $

HONDA NSX 2014 

1948 yılında ilk olarak motosiklet motoru üreterek sektöre giriş yapan Honda, zaman içerisinde motosiklet, deniz motorları, otomobil, güç motorları ve uçak üreten bir firma olmuştur. Günümüzde bir numaralı motor üreticisi olan Honda, Japon otomotiv sanayisinin gelişimini sağlayan başlıca firmalardan biri olmuştur. Kanada ve ABD'de 2 numaralı satış markası olan Honda, ilk airbag üreten firma özelliğini de taşımaktadır.


Amblemi: Honda firmasının kurucusu Sohicironun soyismi
Üretim: Otomobil, Motosiklet, Scooter, Elektrik Jeneratörler, Pompalar, su ve jet motorları, jet

5. FORD 19,77 Milyar $


Ford Mustang 19671903 yılında Henry Ford tarafından kurulan Ford günümüzde 210.000 çalışanıyla dev bir firma olarak görülmektedir. ABD'de en çok araç satışını elinde tutan Ford araç üretiminin yanı sıra klasik ve spor arabalarında üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir.
Amblemi: Kurucu Henry Fordun soyismi. 
Üretim: Otomobil

4. HYUNDAI 23,75 Milyar $

Hyundai PassoCorto 2014
1947 yılında inşaat firması olarak kurulan Hyundai, Korenin savaş sonrası yeniden yapılanmasında kilit rol oynamış bir firmadır. Bu firmanın büyüklüğü daha hassas üretim kollarının doğmasını sağlmaış ve Korenin toparlanma sürecini hızlandırmıştır. 1998 yılında KİA'nın alımıyla da Hyundai firması Kore Araç satışlarıın %71'ini ele geçirmiştir. 

Amblemi: Hyundai kelimesinin baş harfi
Üretim: Otomotiv, yan sanayi, inşaat, finans ve sigorta, havacılık, savunma, demir çelik
3. MERCEDES BENZ 32,049 Milyar $


1883 yılında Benz&Cie tarafından çıkarılan ilk Motorlu taşıt


   


1883 yılında kurulan Benz&Cie, 1890 yılında kurulan Daimler- Motoren ile birleşmesiyle 1926 yılında Stuttgart şehrinde kurulan Mercedes Benz, Dünya araç listesinde 3. lüks araç sınıfında 2. sırada yer almaktadır. Otomobilin yanı sıra otobüs, kamyon üretimi de gerçekleştiren Mercedes- Benz BMW ile en yüksek kredi notuna sahip araç markasıdır. 
Amblemi: Yuvarlak içinde yıldız. Kurucu Karl Benz eşine yazdığı mektupta fabrikasının üzerinde Yıldız konduğu ve bu yıldızın başarı güç getireceğini bildirmiştir.


Üretim: Otomobil, Otobüs, Hafif Ticari Araçlar, İçten Yanmalı Motorlar
2. BMW 34,97 Milyar $

BMW i8 - Elektrikli Spor Model


1916 yılında kurulan BMW ilk zamanlarda uçak motoru üretiyorken, 1928 yılından itibaren araba üretimine giriş yapmıştır. 1. dünya savaşından sonraysa motosiklet ve bisiklet üretimine de başlanmıştır. 


110. 000'i aşkın çalışanının bulunduğu şirketin %47'si 3 Alman ortağın, %53'ü de Borsa da işlem görmektedir. Amblemi: 2 beyaz, 2 mavi renk. Beyaz bölümler uçak pervanesini, mavi bölümler gökyüzünü temsil etmektedir. 

Üretim: Otomobil, Motosiklet, Bisiklet
1. TOYOTA 43,06 Milyar $

49 Milyon satış adediyle, Dünyada gelmiş geçmiş en çok satılan araç modeli

2008 yılı itibariyle tüm rakiplerini geri de bırakan Toyota, en yakın rakibinden %23 daha fazla marka değerine sahiptir.Toyota Corolla modeli 1966 yılından beri 49 milyon satışla gelmiş geçmiş en çok satışı yapılan otomobil olma özelliğini taşımaktadır. 

Bunun harici Toyota Land Cruiser, en çok satışı yapılan 6. arazi aracı, Toyota Prius (ilk hibrit araç) en çok satış yapılan Hibrit modeli olarak tarihte yerini almıştır. 
Firmanın 522 adet yan kuruluşu bulunmaktadır. Otomotiv, Robotik, Biyoteknik gibi alanlarla kendi piyasasını her daim güçlendirmektedir.


Amblemi: 3 elipsten meydana gelir. 1.elips Toyotanın sahibi, 2.elips Toyotayı çevreleyen yenilik 3.elips ise teknolojiyi belirtir.

Üretim: Otomobil, Ticari Araç, Motosiklet, Elektrik Motorları, Robot


En Değerli Otomobil Markaları 2016
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: En Değerli Otomobil Markaları 2016 Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top