728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

4 Şubat 2016 Perşembe

2016 Türkiye Online Pazar Yerleri Sıralaması (C2C-B2C)


     
   İnternetin her eve girdiği bu günlerde girişimci ruhlu herkesin aklına gelen ilk şey internetten para kazanma olmaktadır. Derlenmiş bir bilginin internette bulunmamasından kaynaklı bu kişilere yardımda bulunması için E-ticaret pazar yerleri araştırmasını yapmış bulunmaktayız. İster ek bir iş, ister yerel dükkanını tüm Türkiyeye açmak isteyenlerin giriş yaptığı bu platformlar aşağıda populerlik, satış hacmi ve yönetimsel uygunluk adı altında listelenmiştir. Kavram kargaşasına sebep olmamak için internet üzerinde ticaret klonlarının en çok kullanılan üç grubunu sıralamamız sizin için daha sağlam bir başlangıç olacaktır.


1. B2B: İşletmeden işletmeye e-ticaret. Türkiye üzerinde bu ticaret kolu için kullanılan yaygın bir platform bulunmamaktadır. Dünyada Alibaba.com bu gruba en iyi örnektir.2. B2C: İşletmeden müşteriye e-ticaret. Bir firmanın internet üzerinden müşterilerine ulaşmasıdır. Firmalara ait satış işlemlerini gerçekleştirdikleri siteler buna örnek olurken, bu platformu sağlayan web siteleri de bulunmaktadır. Dünyanın en büyük 8. marka değerine sahip firmalarından biri olan Amazon.com global anlamda buna bir örnek olurken, Türkiye de ise n11.com ve epttavm.com bu platformu kullanıcılarına sunmaktadır.

3.C2C: Tüketiciden tüketiciye e-ticaret. Resmi bir tüzel kişiliği olmayan kişilerin, internet üzerinden satış gerçekleştirmelerine denir. Dev bir dünya markası olan ebay,com global pazardaki en üst konumdayken, Türkiyede sahibinden.com, gittigidiyor ve sanalpazar sıralamada yerlerini almaktadır.


-Görüldüğü üzere tüzel kişiliğe sahip bir firmaysanız Türkiyede bulunan E-ticaret aracı sitelerin tümünde dükkan açıp satışlarda bulunabilirsiniz. Ancak herhangi bir ticari kimliğiniz bulunmuyorsa n11.com ve epttavm.com sitelerinde satış gerçekleştiremiyorsunuz.


1. POPULERLİK KIYASLAMASI Bahse konu olan 5 e-ticaret sitesinin, gizlilik koşulları nedeniyle güncel üyelik sayısını net bir rakamla paylaşmadıkları ve taraflı satış hacmi duyurularından dolayı popülerlik araştırmasına bu segmentler katılmamıştır. Ancak 2.bölümümüzde bununla ilgili ufak bir bilgi edinebilirsiniz. Kendi bildirdikleri üye rakamları sahibinden.com 7 milyon ve gittigidiyor.com ve n11.com ise 4 milyon üye sayıları olduklarını belirtmiştir.Alexa ve Mobil Uygulama indirme sayısında sahibinden.com, sosyal ağlarda beğeni ve takipçi sıralamasındaysa gittigidiyor önde görülmektedir.

Populerlik kıyaslama tablosuna baktığımızda özetle sıralamanın aynı tablonun sıralamasıyla aynı  olduğunu söyleyebiliriz. 

1. Sahibinden.com
2.gittigidiyor.com
3.n11.com
4.sanalpazar.com
5.epttavm.com


2. SATIŞ HACMİ 

Firmaların net rakamları paylaşmaktan biraz çekinmesine rağmen yapılan araştırmalar sonucu görüntüleme / satın alınma oranının en yüksek 0.1 ile gittigidiyorda olduğu en düşük oranınsa 0.0093 ile sahibinden.com'da olduğu görülmektedir. Özetlemek gerekirse aynı ürün sahibinden.com'da konulan bir ürün yüklü miktarda kullanıcı tarafından görüntülense de satış alımı oldukça düşüktür. Alışverişin başarıyla tamamlanma oranı en yüksek bölüm ise gittigidiyor.com olarak görülmektedir.
Ardından n11.com ve sanalpazar.com gelmektedir.

3. YÖNETİMSEL UYGUNLUK
Yukarıdaki tabloyu biraz daha açmak ve karşılaştırma analizini tamamladığımıza göre, firmaların avantaj ve dezavantajlarını aşağıdaki maddelerde belirtebiliriz.

4.1 SAHİBİNDEN


En yüksek tıklanma ve görüntülenme oranına sahip e-ticaret sitesidir. Bunun yanı sıra ürün listelenin ücretsiz olması avantajları arasındadır. Ancak görüntülenme oranına rağmen satış hacminin düşük olması, özellikle sıfır ürün satış yapanların tercih ettiği GET sisteminin %12 gibi yüksek komisyon oranlarına sahip olması, Kargo anlaşmalarının bulunmaması Sahibinden.com'un en büyük dezavantajları olarak görülmektedir.


4.2. GİTTİGİDİYOR


Görüntülenme oranının düşük olmasına rağmen, satın alımının yüksek olduğu gittigidiyor.com sektörün en kaliteli ve başarılı çalışan sitelerinden biri.


Tıklanma oranında sahibinden.com'dan hemen sonra gelmesi Sosyal medyadaki popülerliği sahibinden ve n11 ile birlikte zirveyi paylaşmasını sağlamaktadır. Ancak komisyon oranının %10 olması, dükkan açma ve listelemelerin ücretli olması yeni girişimcilerin işlerini zorlaştırmakta ve tercih edilmelerini engellemektedir.4.3. N11.COMLiderlik yarışında olduğu sahibinden ve gittigidiyora göre sektörde oldukça yeni olan n11.com tüketiciler açısından aynı gittigidiyor gibi güvenilir bulunduğundan ve sadece firmaları kabul etmesiyle oldukça tercih edilen bir firma olmaktadır. Ancak satıcılar için yüksek komisyon oranları kendilerini biraz n11.com'dan geri çekmek zorunda bırakabiliyor.


4.4. SANALPAZAR
Sektördeki yeni firmalardan biri olan sanalpazar.com satıcılar için en rahat ortamı sunan e-ticaret sitesi olarak göze çarpmakta. Düşük komisyon oranı, anlaşmalı kargo firmaları, ücretsiz dükkan açma ve listeleme. Ancak tüm bunlara rağmen alexa, facebook ve instagram verilerinin oldukça düşük olduğu görülmekte.

4.5. EPTT AVMPtt hesabında devletin kurmuş olduğu ve 3B avm ile bir ilki gerçekleştirdiği ePttAvm her ne kadar, Facebookta beğeni sayısı yüksek gözüksede alexa tıklanma oranı ve diğer sosyal mecralardaki az taleple hedeflerinin çok aşağısında kaldığı görülmekte. Çok az kişi tarafından bilinen bu e-ticaret sitesi, hem satıcı hem de alıcı için ortalama bir seviyede görülmekte. Bu 5 e-ticaret sitesinden sadece n11.com'un yaptığı gibi birtek ticari firmalarla iş yapmaktalar. 
2016 Türkiye Online Pazar Yerleri Sıralaması (C2C-B2C)
 • Blogger Comments
 • Facebook Comments

4 yorum:

 1. Çok teşekkür ederim ayrıca siteme buyrun http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  Güzel bir makale olmuş. Bizler bulut üzerinden XML entegrasyonu sunan bir şirketiz. Ürünlerinizi sistemimize kaydedip kolayca XML oluşturabilir pazar yerleri ile paylaşabilirsiniz. Avantajı ise tek noktadan fiyat/stok/ürün yönetimi yapabilmeniz.

  http://www.dopigo.com/

  YanıtlaSil
 3. Pazar yerlerinde ne satabiliriz diye düşünmeyin. Sizin için çalışan sitemiz www.sontoptanci.com internet sitemizi inceleyin. N11.com GittiGidiyor.com gibi sitelerden direk api entegrasyon sayesinde kolaylıkla stok güncelleyip satış yapabilirsiniz.
  İnternetten satış yapıyorsanız firmamızın değerli bayilerinin arasında sizlerde yer alın hizmet almanın keyfine varın.
  TIKLAYIN ÜYE OLUN!
  https://www.sontoptanci.com/register.aspx

  YanıtlaSil
 4. Türkiye’nin en büyük outlet hali sitesine sizleri bekliyoruz.

  https://www.exi5.com

  YanıtlaSil

Item Reviewed: 2016 Türkiye Online Pazar Yerleri Sıralaması (C2C-B2C) Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top