728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

28 Ocak 2016 Perşembe

Ekonomi Listelerini Anlamak İçin Bilmeniz Gereken 3 Kavram

           Herşeyin para olarak geçtiği günümüz dünyasında en zengin ve en fakir ülkeleri araştırmak üzerime farz oldu. İstesekte istemesekte sosyal hayatımıza, gündelik yaşantımıza yapışmış olan siyaset ve ekonomi birbirine geçmiş kavramlar olmakta. Hal böyle olunca Türkiye nin Dünyadaki en büyük 18. ekonomi olduğunu sağır sultan bile duymuştur. Fakat ülkelerin gelişmişliğini, halkın refahını gösteren değerler ekonomik büyüklükten çok daha farklıdır.


 Bunun için İngilizce GDP Per Capita Türkçe olarak Kişi Başına Düşen  Milli Gelir verilerine bakılabilir. Bir Başka deyişle:
1.GDP : GSYİH: (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) Ülke sınırları içerisinde üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin karşılığıdır. Kısaca Ülkenin ekonomik büyüklüğünü gösterir. Ülkenin refah ve gelişmişliğini bize hiçbir şekilde göstermez. Örneğin GDP listesinde 7. sırada bulunan 1 milyar 200 milyon nüfuslu Hindistanın gelişmişlik endekslerindeki yeri çok gerilerdedir.


Hindistanın En Büyük Kenti Mumbai 
2.GDP Per Capita: (Kişi Başına Düşen Milli Gelir) : Bir ülkenin Gayri safi yurtiçi hasılasının ülke nüfusuna bölündüğünde hesaplanan geliridir. Yanıltıcı olduğundan pek kabul görmez. Örneklemek gerekirse Türkiye için 2015 yılı kişi başına düşen milli gelir 19,968 $'dır. Yani orta gelirli bir Türkiye vatandaşının yıllık geliri 19,968 dolar, aylık geliri 1,664 $, (28.01.2016 tarihli dolar kuruna göre) 5.042 Türk lirasıdır. Tabi ki bu gösterge de oldukça yanıltıcıdır.


 Ancak kişinin Diğer ülke vatandaşlarıyla kendini karşılaştırması için başka herhangi bir data olmadığı için  bu listeler kabul görülebilir. Çünkü ülke içinde bulunan gelir adaletsizliği her ülkede bulunmaktadır. Bu gelir adaletsizliği içinde Gini Katsayısı hesaplaması yapılır.

Kişi Başına Düşen Milli Geliri En Yüksek Olan Ülkeler (En Zengin Ülkeler Listesi) için tıklayınız


2009 Yılı Gini Katsayı Oranları, Elmas yataklarına sahip yerlerin neden kırmızı olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım :)

3. Gini Katsayısı: bir ülkede milli gelirin dağılımının eşit olup olmadığını ölçmeye yarayan bir katsayıdır. 0 ile 1 arasında değişen gini katsayısında katsayı 0'a yaklaştıkça eşit dağılım, 1'e yaklaştıkça da yoğunluğun belirli bir çevrede toplandığı anlamına gelmektedir.

En iyi Gini Katsayısına sahip ülkeler:                                           İSVEÇ 0,25, NORVEÇ 0,26
Büyük Ekonomiler içerisinde en iyi gine katsayısına sahip ülke: ALMANYA 0,28
Türkiye ve ABD 'nin Gini Katsayıları ise aynıdır: 0,40Yukarıda görüldüğü üzere her hangi bir ülkenin sıradan vatandaşlarının ne kadar gelire sahip olduğu, ve dünyadaki sıralamasının ne denli bir yerlerde olduğunu görebileceğimiz bir ekonomik kavram ortada bulunmamaktadır. Bazı kişiler SAGP  (Satın Alma Gücü Paritesi ) ile bunun değerlendirmesini sağlanacağı düşünülse de gerek halkın yüzdesinin tamamının alınması gerekse içerisinde bulunan ürün miktarının değişkenliğiyle bu da tam rakamları vermemektedir. Ancak şunu görebiliriz ki; GSYİH , Kişi başı gelir, Satın Alma Gücü Paritesi ve Gini Katsayılarına bakınca dünyadaki liderlik ALMANYA da olabileceğini halkın eşit ve refah, ülkenin ekonomisinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Kuzey Avrupaya doğru yol aldıkça Almanya kadar büyük ekonomileri olmasa da bu ülkelerinde halklarının refahı en üst noktada olduğu görülmektedir.
Ekonomi Listelerini Anlamak İçin Bilmeniz Gereken 3 Kavram
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Ekonomi Listelerini Anlamak İçin Bilmeniz Gereken 3 Kavram Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top