728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

28 Ocak 2016 Perşembe

Dünyanın En Zengin 20 Ülkesi

     Yaşadığımız dönem herşeyin para üzerine hüküm sürdüğü bir dönem. Hal böyle olunca insanlar kaçabileceği zengin ve gelişmiş ülkeleri arıyor. Her ne kadar listedeki bazı ülkeler insani gelişmiş endekslerine göre en üst noktalarda bulunmasa da bazılarının yeraltı zenginlikleriyle bazılarının da sanayisiyle dünyanın en zengin ülkeleri listesinde kendine yer bulmakta. (Listedeki ülkeler kişi başına milli geliri en yüksek olan ülkelerdir.)


DÜNYANIN EN ZENGİN ÜLKELERİ

20. KANADA


35 milyon nüfusu ve devasa toprağıyla her yıl ülkesine göçmen çağıran ve vatandaşlığa geçişin diğer gelişmiş ülkelere göre daha kolay olan Kanada listenin 20. sırasında bulunmakta. Kanada ayrıca insanı gelişim endekslerinde de en yüksek değerlere sahip ülkelerden biri.

19. TAYVANMao'nun Çin Krallığını dağıtmasıyla Anakara'dan Tayvan adını verdikleri küçük bir adaya kaçan Çin Kraliyet ailesinin torunlarının yaşadığı Tayvan, Geçtiğimiz yüzyılda Komunist Çinin batı dünyası tarafından tanınmamasını Koreyle birlikte iyi değerlendirip listenin 19. sırasında kendisine yer bulmakta. 

18. ALMANYA


81 milyon nüfusuyla Avrupa Kıtasının Rusyadan sonra en fazla nüfusa sahip olan ülkesi Almanya tarih boyunca olduğu gibi 2016'da da en güçlü devletler listesine girmiştir. Dünyanın en büyük 4. ekonomisine sahip bu ülke insani gelişme endeksine göre 5. sırada yer almaktadır. 

17. İSVEÇİskandinavyanın lokomotifi , sadece 10 milyon nüfusuyla dünyaya onlarca büyük firma kazandıran İsveç, belki de bu liste de Almanya ve Norveçle birlikte en büyük övgüyü hak eden ülkelerden biri. İnsanı Gelişme Endeks Sıralaması 8.

16. AVUSTRALYA1770 Yılında İngiliz James Cook adlı kaptanın ziyaret etmesiyle başlayan Aborjin katliamları sonucunda İngiliz Kolonisi haline gelen Avustralya sıralama da 16. sırada yer almaktadır. İnsani gelişme endeksinde ise yeri 2. sırada.


15. AVUSTURYADünyaya büyük klasik müzik bestecilerini ve Valsi armağan eden Avusturya listenin 15. sırasında yer almakta.

14. HOLLANDA
Bu kadar az nüfusla nasıl bu kadar büyük firma yaratılır sorusunun İsveçle birlikte sorulduğu 2.ülke Hollanda listenin 14. sırasında yer almaktadır. İnsani gelişme endeksinde 4. sıradadır.

13. BAHREYN
1 milyon nüfusa sahip küçük bir ada ülkesi olan Bahreyn. Zenginliğini; petrolden ve Turizmden almaktadır. Denizin ortasında çöllerle kaplı 50 derecelik bu yere neden turist gelir diye sormayın , Çünkü Bahreyn Arap yarımadasında gece klüplerine, alkole ve fuhuşa izin veren tek devlet.


 Böylece Katar, BAE, Kuveyt ve Suudilerden gelen zengin işadamları sayesinde Bahreyn gece hayatı ve ekonomileri kalkınmakta.

12. İRLANDAYağmurlarıyla ve siyah birasıyla ünlü İrlanda listenin 12. sırasında yer almakta. Milli benlikleri oldukça gelişmiş olan İrlandalılar futbol, basketbol oynamak yerine Ata sporları Gal Futbolu ve Hurling oynar, sarı bira yerine siyah bira içerler. Oldukça sıcakkanlı olan İrlanda halkı insani gelişme endeksindede 5. sırada yer almaktadır.

11. SUUDİ ARABİSTAN


Belki de Petrolün en çok kaymağını yiyen ülke olan Suudi Arabistan, bunun verdiği güçle 11. sırada yer alıyor. Haç Turizminden ise yılda 17 Milyar dolar gelir sağlamaktalar.


10. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİDünyanın en büyük ekonomisine sahip Amerika Birleşik Devletleri, İnsanı gelişme  endeksinde 4. sırada yer alıyor. Nüfusunun 320 milyon olması kendisini biraz arka sıralara atmış gibi görünüyor. Ayrıca ABD'de yoğun bir ekonomik boyut olsa da gine sayısı Türkiye ile eşit olmakla birlikte aynı gelir adaletsizliğini çeken ülkelerden biridir.


9. İSVİÇRE
Kanton bölgelerden oluşan ve tarafsızlığıyla dikkat çeken , AB üyesi olmayıp her türlü özelliğinden faydalanan İsviçre İnsanı Gelişme Endeksindede 13. sırada yer almaktadır.


8. SAN MARİNO30.000 nüfuslu kasaba boyutlarındaki San Marino tarihinde Batılı Komunistler tarafından yönetilen ilk ülke olarak tarihe adını kazımıştır.


7. BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ


Arap Yarımadasında bulunan Dubai ve Abu Dhabi ile son yıllarda ünlenen Birleşik Arap Emirlikleri 7 emirlikten oluşmaktadır. Petrol ve dış yatırım fonlarıyla üst sıralarda yer alan BAE, uzun yıllar listenin üst basamaklarından düşeceğe de benzemiyor.6. NORVEÇ
İnsani Gelişme Endekslerine göre her sene 1. olan Norveç, sosyalist devlet düzeniyle gelir eşitsizliğinin minimum seviyede tutulduğu en refah ülke olma özelliğini yıllardır kimseye kaptırmıyor. Kişi başına gelirde ise 5. sırada yer almaktadır.  Mikro devletlerin dahil edilmediği bir listedeyse ilk sırada yerini almaktadır.

5. KUVEYTTekrar karşımızda bir petrol devi yer almakta.  Kuveytte en zengin halklar sıralamasında 5. sırada yer almakta.


4. BRUNEİ SULTANLIĞI
Sadece 400.000 nüfusu bulunan ve mikro devlet denecek kadar sınırlara sahip olan  Brunei Sultanlığı 2014 yılı itibariyle şeriat ile yönetilmeye başlanmıştır. Küçük topraklarına rağmen her yerinden petrol çıkması sayesinde halk oldukça zengin ve ülke güvenlik sorunları da oldukça azdır.

3.SİNGAPUREski İngiliz Kolonisi Mikro Ülke Singapur, yüksek geliri ve yüksek endeksiyle birlikte En zengin halklar sıralamasında da 3. sırada yerini almaktadır. 2015 yılında yapılan bir araştırmada Dünya üzerinde sokaklarında en rahat kadın başına gezilebilecek ülke olarakta çıkmışlığı vardır.


2. LÜKSEMBURG
İlk İsviçre bankalarıyla başlayan özel bankacılık sisteminin, İsviçrenin banka bilgilerini sızdırmasıyla birlikte yatırımcıların bankalarını istila ettiği Lüksemburg halkı en zengin 2. halk konumundadır. Nüfusu ise sadece 500.000'dir.

1.KATAR
Zenginliğin sınırlarını görebileceğiniz 2 Milyonluk Katar listenin ilk sırasında!TÜRKİYE BU İŞİN NERESİNDE

Türkiye Ne yazık ki kendisine 61. sırada yer buluyor.

 


Dünyanın En Zengin 20 Ülkesi
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyanın En Zengin 20 Ülkesi Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top