728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

28 Ocak 2016 Perşembe

Dünyanın En Gelişmiş 20 Ekonomi ve En Zayıf 20 Ekonomi 2016

En Büyük Ekonomiye Sahip ABD'nin New York Şehrinde bulunan Özel Amerikan Borsası NASDAQ
     Her yıl Dünya Bankası, IMF, Birleşmiş Milletler ve CIA World Factbook tarafından yayınlanan ekonomik değerler 2016'ya girdiğimiz bu günlerde yavaş yavaş yayınlanmaya başlanmıştır. IMF ve Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan 2015 yılına ait GDP (Gross Domestic Products) Türkçe deyişle Gayri Safi milli hasılaya göre değerler aşağıdaki gibidir.EN BÜYÜK EKONOMİYE SAHİP 20 ÜLKE      Ekonomisi en gelişmiş ülkeler sıralamasını gördüğümüzde karşımıza çıkan tablo yukarıdaki gibidir. Görüldüğü üzere ABD ve ÇİN'in listeyi alt üst ettiği açıkca ortadadır. Sadece bu 2 ülke Dünya ekonomisinin %39,93'lük kısmını elinde bulunduruyor. Eğer biraz daha geniş açıdan bakarsak listedeki 20 ülke 188 ülkenin paylaştığı bu dünyanın ekonomisinin %79,93'lük bir kısmını elinde bulunduruyor.

Dünya Ekonomisinde %80'lik Pastaya sahip 20 ülkenin başkanlarının bulunduğu 2014 G20 Zirvesi

Fakat sakın yanlış anlaşılmasın En büyük ekonomiye sahip ülkelerden biri olmak en yüksek refaha ve gelişmişlik göstergesi değildir. Bunun için Kişi Başına Düşen GSMH'ya(GDP Per Capita) ve insani gelişmişlik endeksine bakılır. Kafanız karıştıysa sizi şuraya alalım. Ekonomi Listelerini Anlamak İçin Gerekli Kavramlar


Kişi Başına Düşen Milli Gelire Göre En Zengin Ülkeler Listesine Bakmak İçin Tıklayınız


En büyük ekonomiye sahip İlk 20 ülkenin içerisinde;

*8 Avrupa
* 7 Asya
* 4 Amerika
*1 Okyanusya ülkesi bulunmaktadır.


Ayrıca bu 20 ülkenin Dinlerine baktığımızda (Nüfusunun %50'si ve üzerinin inandığı dine göre)
*13 Hristiyan
* 3 Müslüman
* 3 Din İnancı olmayan veya Folklorik Dinlere İnanan
*1 Hindu inancına sahip ülkeler bulunmaktadır. Japonya da halkın %40'ı dini bir inancı yokken, inanan %60 nüfusun başlıca inançları Şintoizm ve Budizmdir.
     
EN KÜÇÜK EKONOMİYE SAHİP 20 ÜLKEEn küçük ekonomiye sahip olan ülkeler sıralamasında Amerikan ve Okyanusya ülkeleri öne çıkmaktadır. Bunun nedeni ise bu ülkelerin hepsinin ada devleti ve nüfuslarının çok az olması olarak gösterilebilir. Listede bulunan 20 ülkeden sadece 2 Afrika ülkesi Gambiya ve Gine Bissau anakara üzerinde bulunmaktadır. Listede Afrika ülkesi olarak sadece 5 ülkenin bulunmasının nedeni daha öncede dediğimiz gibi, bu listenin sadece ülkelerin ekonomilerinin büyüklüğünden bahsettiği, alım gücü ve kişi başına düşen gelirlerin tabloya yansımamasından kaynaklanmaktadır.


TUVALU, Polinezya Halkı

Dünyanın En Küçük Ekonomisine Sahip Ülkesi Tuvalunun Başkenti Funafuti
Tuvalu sadece 10.400 nüfusa ve 26 km2 toprağa sahip bir ada ülkesidir.
Dünyanın En Gelişmiş 20 Ekonomi ve En Zayıf 20 Ekonomi 2016
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyanın En Gelişmiş 20 Ekonomi ve En Zayıf 20 Ekonomi 2016 Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top