728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

23 Haziran 2015 Salı

Türkiye Fast Food Sayısı


   

Fast Food Zincirlerinin Doğum Yerleri
      Fast Food denildiği zaman her ne kadar aklımıza Burger King ve Mcdonaldstan oluşan hamburger dünyası gelse de, asıl fast food alemi Hindistanda hazırlanan tawa vegailerden tutun Manhattanın her köşe başında rastlayabileceğiniz Shawarmayı (bizde döner olarak geçer ) içeren  uçsuz bucaksız bir deryadır. Listeye girmeyen Kahve Zinciri Starbucks'ın Türkiyedeki Şube Sayısını Öğrenmek İçin Tıklayınız      Nerede yaşadığınıza bağlı olarak fast food kültürünüz o denli farklılaşır. Örneğin Türkiye de yediğiniz bir tavuk dürüm, tantuni bu sektörün bir parçasıyken, Japonya da yaşayan bir insanın yediği Suşi ise tam bu sektör için oluşturulmuş bir yiyecektir.


Fazla uzatmamak gerekirse, bu yazımızda sizlerle Türkiye de bulunan hepsi ABD doğumlu olan (Pizza markaları hariç) fast food firmalarının Türkiye de bulunan şube veya başka bir deyişle restaurant sayısını şehirleriyle birlikte vereceğim. Listenin sadece ABD firmalarından oluşmasının nedeni ise, henüz hiç bir Türk firmasının (Pizza firmaları hariç) franchise ile sektöre yeterince yayılamamasıdır. Neden ABD derseniz de hepinizin bildiği gibi tüm sektörler de olduğu gibi globalleşen dünyaya yayılan ve fast food kültürünü oluşturan ülke olmasından kaynaklanmaktadır.

Broadway'ın Ünlü Shawarmacısı Freddy


    Ülkemiz her durumda olduğu gibi fast food tercihinde de diğer ülkelerden oldukça farklı bir tutum sergiliyor. En başta şunu söyleyebilirim ki, Türkiye de hamburger sektöründe sadece 2 Amerikan firması yer almakta ve bunlardan Burger King şube sayısı bakımından Mcdonaldsın oldukça önünde yer alıyor. Bunda tabi ki Mcdonalds'ın etleri alttan ısıtma bir bakıma bain marie mantığıyla pişirmesi, Burger King'in ise ızgaranın üzerinde pişirmesi. Mangal kültürümüzün gelişmiş olması ve et yemeklerimizin ateş üzerinde pişirdiğimizden dolayı Burger King'i diğer ülkelerin aksine Mcdonaldsa tercih etmemizin nedeni olarak gösterebiliriz.


     Beyaz et yani tavukta ise yine dünyada daha az tercih edilen Popeyes bizde KFC den daha çok tercih edilmekte. Bunun yanı sıra aşağıdaki listede de görebileceğiniz üzere; dünyanın her yerinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz soğuk sandviç firması Subway ise Türkiye de kendine pek yer bulamamakta. Muhtemelen halkımız benim de tercih ettiğim gibi Sandviç yiyeceğime, poğaça ve simit yerim mantığına olmasından kaynaklanmaktadır. Ne de olsa dünyanın hiçbir yerinde (biliyorsanız belirtin) 'simit sarayı' gibi bir yiyecek kültürü bulunmamaktadır.

Meksika Tacoları

DÜNYA GENELİNDE

ÜRÜN FİRMA           ŞUBE       SAYISI                              ÇIKIŞ YERİ
1 Sandviç        Subway 40.735              Bridgeport, Connecticut, ABD
2 Hamburger        Mcdonalds 34.000           San Bernardin, California , ABD
3 Beyaz Et         KFC 18.000              North,Corbin, Kentucky, ABD
4 Hamburger         Burger King 13.000                    Jacksonville, Florida, ABD
5 Pizza         Pizza Hut 11.250                           Wichita, Kansas, ABD
6 Pizza         Domino's  10.700                     Ypsilanti, Michigan, ABD
7 Hamburger         Wendy's 6.515                           Columbus, Ohio, ABD
8 Mexican         Taco Bell 6.500                       Irvine, California, ABD
9 Hamburger         Dairy Queen 4.850                               Joliet, İllionis, ABD
   10 Pizza        Papa John's                   Pizza 4.600             Jeffersontown, Kentucky, ABD   


    Yukarıdaki liste de görüldüğü üzere, Dünya Fast Food listesinde, Şube sayısı en fazla olan firma; sandviç firması Subway, Mcdonalds'ın şube sayısı, Burger King şube sayısının 3 katına yakın ve KFC Popeyes'ın 10 kat fazla şubeye sahip bir firma. Peki Türk halkının fast food seçimi nasıl, onu da aşağıdaki listeden görebiliriz.

TÜRKİYE'DE


Dünyadan ülkemize gelen zincirlerin sayıları iştah kabartmakta, peki Türkiyeden dünyaya giden zincirlerin sayıları nasıl? Öğrenmek istiyorsanız tıklayınız.
   Görüldüğü üzere dünya tercihlerinin tam tersi olarak, Burger King Mc donalds'ı 3 e katlamakta ve rakibinden 10 kat daha fazla franchisinge sahip KFC, Popeyestan daha az şubeye sahip. Arby's ise Türkiye de TAB GIDA'ın çerçevesinde 9. sırada yer bulurken, ABD'de ilk 20'ye girememektedir.

Listedeki Tek Türk Fast Food Zinciri

BONUS1990 yılında Serbest Piyasa Ekonomisine adım atan, Rusyanın Kapitalizme Hoşgeldin Videosu

Eğer Listelemeye doymadıysanız, Türkiyedeki Kahve Zinciri Rekabeti Sizi Bekler :)Türkiye Fast Food Sayısı
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

2 yorum:

Item Reviewed: Türkiye Fast Food Sayısı Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top