728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

13 Kasım 2014 Perşembe

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

 

 Malum ülkemizde, İngilizce artık herkes tarafından biliniyor. Durum böyle olunca öğrencilerden tutun, üst düzey yöneticilere kadar herkes 2.bir yabancı dil peşinde koşuyor. Bu da beni dünya da en çok konuşulan dillerin neler olduğunu öğrenmeme sevk etti. Aşağıdaki listede anadili olan sayılar verilmektedir.


1. MANDARİN
Merhaba'nın Hanyu(Çin alfabesi) ve
 Pinyin (Latin Alfabesine çevrimi)de çince yazılışı

     Bizim Çince olarak bildiğimiz dil aslen bir dil ailesidir. Mandarin ise Çincenin içerisinde en çok konuşanı bulunan dil olarak yer almaktadır. Temel olarak 14 dilden oluşan Çince dil ailesinin en meşhur üyesi Mandarinin anadil konuşur sayısı yaklaşık olarak 955 milyondur ve ülkemizde verilen Çince kursu olarak geçen kurslar aslen Mandarindir. Ülkedeki en yaygın ikinci dil ise ticaret merkezinin bulunduğu güney-doğu kıyılarındaki Kantoncadır. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde Çin ekonomisinin Amerikan ekonomisini geçerek ilk sıraya oturacağını söyleyen ekonomistler tarafından özellikle Mandarin Amerikan şirketlerince çalışanlarına kurs olarak verilmektedir.

En Çok Kullanılan Dil Çince Olan Ülkeler:: Çin, Tayvan, Singapur

2.İSPANYOLCA
    Adios Turcos amigos, bu kulağa hoş gelen sevimli dilin Türkler tarafından telafuzu çok kolaydır. Fakat dilin gramer yapısı ve fiillerin düzensizliği sadece Türkler için değil bu dili öğrenmeye çalışan tüm diğer insanlar için zor hale getirmektedir. Kolomb'un fethiyle sadece İberya yarımadasında faal olan bu dil adadan çıkarak yeni kıtaya Amerikaya ulaşmıştır. Yoğun asimilasyon ve katliamlar sonucunda Kıtaya yerleşen İspanya İmparatorluğu sayesinde bugün çoğu Amerikan ülkesi İspanyolcayı anadili olarak konuşmaktadır. Bunun yanısıra ABD'de en çok konuşulan 2.dil olarak nüfusun %17'sinin anadili, Fransa , İtalya ve Fas'ın da %10'unun anadili dir. Resmi dili çeşitli nedenlerle anadili farklı olan Belize ve Andora'nın 3'te 1'i ve Cebelitarığında %85'i anadil olarak ispanyolca konuşmaktadır. Birleşmiş Milletlerinde resmi 6 dilinden biridir.Birinci Dil olarak kullanan Ülkeler: Meksika, İspanya, Kolombiya, Arjantin, Peru, Ekvator, Venezuela, Şili, Guatemala, Küba, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Paraguay, El Salvador, Nikaragua, Kosta Rika, Porto Riko, Panama, Uruguay, Ekvatoral Gine, Batı Sahra, Filipinler3.İNGİLİZCE
   Dünya dili İngilizce, uluslararası alanda en önemli ve en çok kullanılan dil olmasına rağmen, anadil konuşuru olarak 3. sırada yerini bulmakta. 57 ülkede anadil olmasına rağmen 3. sırada olmasının nedeniyse daha çok az nüfuslu yerlerde ve Commenwealth diye adlandırılan Britanya krallığının birer üyesi olan ülkelerde anadil olarak geçer. İngiliz sömürgeci zihniyetiyle İngilizce Kuzey Amerikadan Okyanusyaya  kadar birçok ülkenin anadili olarak kullanılıyor. Fakat özellikle afrika ülkelerinde her ne kadar anadili olarak İngilizceyi alan Gana, Nijerya gibi ülkelerdeki yerel halkın yaklaşık %10'u dahi ingilizceyi bilmemektedir.


     Daha çok İngiliz menşeili şirketlerin deyim yerindeyse toprakları sömürmesiyle maden ticaretini daha gelişmemiş olan bu ülkelerde anadili İngilizce yaparak devlet işleri ve ticari işlerde kolaylık sağlanmıştır. Birleşmiş Milletlerin 6 resmi dilinden biridir.

Birleşik Krallıklara Bağlı Commonwealth Ülkeleri

En Çok Kullanılan Dil İngilizce Olan Ülkeler::ABD, Kanada, Büyük Britanya, İrlanda, Avustralya ve Yeni ZelandaResmi Dili İngilizce olan fakat Ana Dil Olarak Kullanılmayan Ülkeler: Guyana, Belize, Jamaica, Bahamalar, Barbados, St. Lucia, Grenada, Sierra Leone, Liberya, Gana, Nijerya, Kamerun, Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Uganda, Kenya, Tanzanya, Ruanda, Malavi, Zambiya, Zimbabve, Botsvana, Nambiya, Güney Afrika, Filipinler, Hindistan, Pakistan, Papua Yeni Gine4.HİNTÇE   Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Hindistanın en yaygın dilidir. 1 milyar 210 milyon nüfusa sahip hindistanın 300 milyonu aşkın kişisi hintçeyi konuşmaktadır. Hindistanda en çok kullanılan diller ise aşağıdaki gibidir:
1. Hintçe          310 milyon
2.Bengali          205 milyon
3. Punjabi         102 milyon
4. Telugu            76 milyon
5. Tamil              74 milyon
6.Marathi           73 milyon
7. Sindhi            54.3 milyon
8. Gujarati          49 milyon
9. Kannada         38 milyon
10. Malayam       38 milyon

 Hindistanda 400'de fazla dil olduğundan dolayı resmi olmasa da ortak dil olarak İngilizce kullanılmaktadır.

En Çok Kullanılan Dil Hintçe Olan Ülkeler: Hindistan, Nepal5.ARAPÇA    Kuran'ı Kerimin indirildiği dil olan Arapça, Arap yarım adası ve Kuzey Afrika ülkelerinde kullanılan bir dildir. Ayrıca BM de 6 resmi dil içinde yerini bulmuştur.


Ana dili Arapça Olan Ülkeler: Suriye, Irak, Lübnan, Filistin, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, BAE, Umman, Yemen, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir, Fas, Batı Sahra, Moritanya, Kuzey Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Çad
6. PORTEKİZCE
   İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Romenceyle birlikte Roman dil ailesi üyelerinden biri olan Portekizce Portekizli kaşiflerin brezilyayı sömürgeye almasından kaynaklı güney amerikaya, Bartolomeu Dias'ın ümit burnu keşfiyle birlikte de Afrikayı sömürü altına almış ve buradan tüm dünyaya yayılmıştır.


Resmi Dili Portekizce Olan Ülkeler:
Angola,
 Brezilya,
Cape Verde Adaları,
Doğu Timor,
Gine- Bissau,
Mozambik,
Portekiz,
Sao Tome ve Principe,

7. BENGALİ   400 den fazla dile sahip Hindistanın en çok konuşulan 2. dilidir.

En Çok Kullanılan Dil Bengalce Olan Ülkeler: Hindistan(Bengal Havzası), Bangladeş8. RUSÇA  Soğuk savaşın sol kanadı Sovyetlerin biricik gururu Rusça listede 8. sırada yer almakta. Eğer bir gün Rusyaya yolunuz düşerse kimseyle İngilizce konuşamazsanız şaşırmayın. Çünkü onlara göre Rusça en güzel dil ve diğer dilleri kullanmanın gereği yok. Aslına bakarsanız biraz da haklılar.
Günümüzde Rusya tüm sanayii, tarım, endüstriyel ve ticari işlemlerini eski sovyet ülkeleriyle yapmakta. Bu nedenle Rusyayla ilgili bir iş yapmak aklınızda varsa ilk yapmanız gereken iyi derecede bir Rusça öğrenmektir.


Resmi Dili Rusça Olan Ülkeler: Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan.( Ukraynada resmi dil Ukraynaca olmasına rağmen en çok konuşulan dil Rusçadır.)


9. JAPONCA
    Erdemin ve saygının yurdu Japoncadan konnichiwa. Yükselen ekonomisi ve sanayisiyle Japonya dolayısıyla Japonca günümüz Avrupa devletleri ve ABD için önem arzetmektedir.

 Çinin aksine Japonyanın para değerinin yüksek olması nedeniyle yurtdışında çalışan Japon sayısı az olduğundan, bu ülkelerde Japonca bilen kalifiyeli elemanlar bulmakta sıkıntı çekilir.

Resmi Dili Japonca Olan Ülkeler: Japonya

10. ALMANCA
    Ülkemizde 2. yabancı dil olarak okutulan ve ülkemiz için çok gerekli olan Almanca dünyada 10. sırada yer almaktadır. Almanya ve Eski Alman bölgelerinde kurulan devletlerde konuşulan Almancaya ülkemizin aksine diğer ülkelerde çok fazla önem verilmemektedir. Ülkemizdeki bu denli Almancanın yoğurulması eski almanya müttefiğimizden kaynaklı silah, otomotiv, ilaç, tıp sektörlerindeki iş anlaşmalarımız ve Turizmin etkisi olabilir.

Resmi Dili Almanca Olan Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Liçeştayn, Lüksemburg, İsviçre, NamibyaYukarıdaki diller en çok yerel konuşulan diller olarak geçmektedir. Uluslararası diller kapsamında sıralamaya bakılacak olursa şüphesiz Fransızcanın da listede olacağı kanaatindeyim. Ama elimde resmi bir rakam bulunmadığından yanlış bilgi verilmemesi için bir not eklemedim :) Okuduğum artikeller ve tartışmalara bakarakta kendi düşüncelerim olarak en önemli 10 dil aşağıdaki gibidir:

1. İngilizce
2. İspanyolca
3. Mandarin
4. Fransızca
5. Rusça
6. Arapça
7. Almanca
8. Hintçe
9. Portekizce
10. Japonca
Son olarak 16 yaşında 20 dil bilen genç :)


Dünyada En Çok Konuşulan Diller
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Dünyada En Çok Konuşulan Diller Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top