728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

13 Aralık 2013 Cuma

Türk Havayolu Firmalarıyla En Uzak Nereye Gidebilirsiniz?
    Evet. Benim gibi gezmeyi çok seven ve Yerli havayollarını tercih eden biriyseniz, hangi firmalarla nereye gidebileceğinizi aşağıdaki listeden görebilirsiniz. Malum ülkemiz son yıllarda oldukça vize uygulamalarını kaldırma atağına girişti. Bunun sonucunda İtalyanların başlatmış olduğu Seks turizmi için binlerce genç Taylanda, Rusyaya, Ukraynaya ve daha birçok doğu Avrupa ülkesine vizesiz olarak ulaşımını sağladı. Bazı gezginler için Güney Amerika kapısı açılırken, kimin işine yaradığını bilmediğimiz birçok Okyanusya ve Karayip ülkesine de vizesiz gidiş sağlandı. Söz konusu vize muafiyetleri sonuç olarak evrensel bir hak olan seyahat özgürlüğüne ulaşmadaki engelleri ortadan kaldıran bir olay fakat konumuz bu muafiyet değil girersek çıkamam. Ama biz bu muafiyetlerin yerli Hava taşımacılığına etkisinden biraz bahsedebiliriz. Zira Pegasus Balkanlara, Onur Air ve Atlasjet çokca doğu avrupa ülkelerine birçok sefer düzenlemeye başladı.   Tüm yıl boyunca çalıştınız, harıl harıl çalıştınız ve paranızı biriktirip bir yurt dışı gezisine çıkmaya hak kazandınız. Ben yabancı firmayla gitmeye çekinirim, yabancı firmalara paralarımı akıtmam ekonomimiz kazansın(?) dediniz ve Türk hava taşımacılığını kullanmak istediniz. Peki bunun için hangi firmalarla nerelere gidebilirsiniz. Bunun sorusuna cevap bulabileceğiniz liste aşağıda yer almakta.

Türk hava taşımacılığı açısından en çok seçeneği olan 15 ÜlkeFirma Sayısı  Kıta Vize Durumu
Kıbrıs 5 Avrupa Muaf
Ukrayna 4 Avrupa Muaf
Rusya 3 Avrupa Muaf
Almanya 3 Avrupa Schengen
Danimarka 3 Avrupa Schengen
Avusturya 3 Avrupa Schengen
Fransa 3 Avrupa Schengen
Hollanda 3 Avrupa Schengen
İsveç 3 Avrupa Schengen
Azerbaycan 3 Asya Var
BAE 3 Asya Var
Irak 3 Asya Var
İran 3 Asya Muaf
Lübnan 3 Asya Muaf
Gürcistan 3 Asya Muaf
1.Türk Hava Yolları (Turkish Airlines)

       Malum benim bu listeyi hazırlamam daki neden ilk olarak Türk hava taşımacılığı yapan firmaların arasındaki rekabeti ölçmek içindi. Hangi firma nereye daha çok ülkeye uçuyor hangi şehirlere vb. Fakat firmaları araştırmamla birlikte böyle bir rekabeti ölçmemin anlamsız olduğunu gördüm.
Nedeni ise Türk Hava Yolları sadece Türkiyenin değil Dünyanın en yaygın destinasyon ağına sahip havayolu olması. Evet sadece Dünyanın en çok farklı destinasyonuna uçan değil aynı zamanda en çok sayıda ülkeye uçan havayolu firması. Bu nedenle diğer Türk Havayolu firmalarının uçtuğu tüm ülkelere Türk Hava Yolları da uçmakta.


   Türk Havayollarıyla Gidebileceğiniz Ülkeler:

Avrupa: İzlanda, Slovakya ve sınırları içerisinde havaalanı bulunmayan Monako, San Marino, Vatikan ve Andorra dışında tüm Avrupa ülkelerine direkt ulaşabilirsiniz. Monakoya Nice üzerinden, San Marino ya Rimini, Vatikana Roma, Andorra yada Barselona hava limanınlarına uçup karayoluyla ilgili ülkelere gidebilirsiniz. Avrupa ülkeleri arasında merkezi olupta uçuşun direk yapılmadığı tek ülke olan Slovakyanın başkenti Bratislavaya ise Avustuyanın başkenti Viyanaya uçup 1 saatlik karayolu yolculuğu ile gerçekleşebilirsiniz.Asya: Ermenistan, Kuzey Kore, Bhutan, Myanmar, Kamboçya, Laos, Macau, Filipinler, Doğu Timor, Brunei Sultanlığı hariç tüm ülkelere THY aracılığıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Afrika:  Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Demokratik Kongo, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Gabon, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kenya, Libya, Mısır, Moritanya, Nijerya, Nijer, Ruanda, Senegal, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Uganda, Zambia ülkelerine aktarmasız uçuşu bulunmaktadır.


Amerika ve Okyanusya: THY Amerika kıtasında Birleşik Devletler, Kanada, Brezilya ve Arjantine uçarken, Okyanusya da sadece Avustralya ve Yeni Zelanda ya uçuyor.
2.Pegasus Havayolları (Pegasus Airlines)

            2013 yılı World Airline Awards'te Avrupanın en iyi 8. low cost (düşük ücret) havayolu firması seçilen  Pegasus Havayolları son yıllarda açtığı yeni havayolu destinasyonlarıyla Türk Gençlerini Avrupayla tanıştırdı diyebiliriz.

Low Cost firması olmasından mütevellit oldukça uygun fiyatlara (türkiye için) yurtdışına uçuşlar düzenlemekte ve her sene sefer sayısını arttırmakta, filosunu genişletmektedir. Gezmeyi çok sevmemden dolayı en uygun fiyatlı pegasus benimde çoğu zaman tercihim olmuştur. 100 euroya Avrupanın birçok yerine gidiş dönüş uçak biletinizi alabiliyorsunuz ne kadar hoş değil mi?


Pegasusla Aktarmasız Gidilebilecek Yerler:
Avrupa: Avusturya, Arnavutluk, Belçika, Bosna Hersek, Danimarka, Sırbistan, Yunanistan, Fransa, Hollanda, Büyük Britanya, İspanya, İsveç, Kosova, Kıbrıs, Makedonya, Romanya, Ukrayna, İtalya, Almanya ve İsviçre

Asya: Azerbaycan, BAE, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Katar, Lübnan ve Gürcistan


  

3.Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. (SunExpress)

   Çoğumuz tarafından SunExpress olarak bilinen Güneş Ekspres Havacılık Antalya merkezli,  Türk Havayolları ve Lutfansa ortaklığında kurulan bir havayolu firmasıdır. Alman ve Türk firmalarının ortaklığında olması sebebiyle Türkiye deki birçok havalimanına seferi bulunduğu gibi Almanyadaki birçok şehire de seferi bulunmaktadır. SunExpress ile Türkiyeden yurtdışına aktarmasız gidebileceğiniz yerler sadece Avrupa ile sınırlıdır. 
    SunExpress ile Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kıbrıs, Norveç ve Almanyaya uçabilirsiniz. 4.Diğer Havayolları (Atlas Jet, Onur Air, Bora Jet)

   Yurtiçi uçuşlarında vermiş oldukları ücretsiz hizmetler ve düşük fiyatla kaliteyi birleştirmelerinden dolayı favorim olan Atlas Jet bu grupta yer alan havayolları arasında en çok ülkeye (6) uçan havayolu firmamız. Kendileriyle Kıbrıs, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve İrana uçabilirsiniz.   Firmaları hakkında pek bilgi sahibi olmadığım Onur Air ise Kıbrıs, Ukrayna, Azerbaycana, daha çok charter seferleri düzenleyen Borajet ise Kıbrıs ve Lübnana sefer düzenlemektedir.

----------------------------------------------
Biraz yorgunluk biraz da buhran durumundan dolayı sözcüklerimde dil bilgisinde hatalarım olabilir. Kusura bakmayın zira insan şu manzaraya bakıyorken aklını vererek yazısını tamamlayamıyor, hepinize iyi tatiller diliyorum :)


Türk Havayolu Firmalarıyla En Uzak Nereye Gidebilirsiniz?
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 yorum:

Yorum Gönder

Item Reviewed: Türk Havayolu Firmalarıyla En Uzak Nereye Gidebilirsiniz? Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top