728x90 AdSpace

YENİ PİŞENLER

26 Kasım 2013 Salı

Dünyadaki En Popüler Sporlar Listesi            Futbol, futbol, futbol... Türkiye de en popüler sporlar hangisi diye sorsak ilk üçe girecek olan spor dalı sadece futbol olabilir. 4 e ve 5 e ise basketbol ve voleybolu ekleyebiliriz. Ülkemizde bireyselden daha çok takım sporlarına rağbet edilmekte. Peki dünya da bu nasıl bir ivme gösteriyor. Yani herkes bizim gibi Futbol - Basketbol - Voleybol üçlemesinde mi dolanmakta yoksa bizde adı bile bilinmeyen sporlar bazı ülkelerin en çok izleyici toplayan sporlarından biri mi ?             Öncelikle araştırmalarıma dayanarak şunu söyleyebilirim ki, dünya daki tüm soykırımlar, savaşlar, çıkar çatışmaları gibi toplumsal olayların mimari olan ( ki kişisel düşüncemdir) Birleşik krallık ve ABD dünyanın spor kültürüne ve sıralamasını da şekillendiren baş etken. Peki bu nasıl mı oluyor birazdan hangi ülkede hangi sporların popüler olduğunu yazarken, kendiniz gözlemleyeceksiniz. Ama öncelikle en popüler sporlar hangileriymiş bir görelim.


dünya spor haritası
Popüler Olan Spor Dallarına Göre Renklendirilmiş Ülkeler Haritası


     Spor Dalı                             Çıkış Yeri
     1. Futbol                               Britanya
  2.Basketbol                            ABD
      3. Kriket                                Britanya
      4. Hokey                               Britanya
5. Dövüş Sporları                       -
   6. Beyzbol                              ABD
   7. Voleybol                             ABD
       8. Tenis                                 Britanya
    9. Buz Hokeyi                         ABD
      10.Boks                                Britanya
            11.Atletizm                           Antik Yunan
      12. Rugby                             Britanya
 13. Bisiklet                                 -
         14. Hentbol                         Danimarka

Futbol  Çıkarıldığında En Popüler Spor Dallarına Göre Renklendirilmiş Ülkeler Haritası
1. FUTBOL


    Türkiye de olduğu gibi tüm dünya da en çok rağbet gören spor dalı futboldur. Okyanusya ve Kuzey Amerika kıtası haricinde her kıta da en çok izlenen spor olmakla birlikte adı geçen kıtalarda da bu spor bilinmekte ve oynanmaktadır. Popüler olmasının nedenlerinden biri ise diğer sporlar gibi oynamak için fazla bir materyale sahip olmaması. Sadece bir topla veya ona benzer birşeyle (çocukluğunuzda pet şişelerde oynadığınızı hatırlarsanız) rahat bir şekilde birkaç insan futbol oynayabilir. Kazanılan paralar, oyuncuların bir star olması ve tüm dünya tarafından bilinmesi hem futbolla ilgili bir çok pazar (bahis, okullar vb. ) açmakta hem de yayılmasını sağlamakta.


2. BASKETBOL

       Dünya da en çok rağbet gören ikinci spor dalı olan basketbol ise ABD çıkışlı bir spor. Bu kadar rağbet görmesi ve basketbolun gelişmesi NBA'e bağlı diyebiliriz. Sovyetlerin son dönemlerinde gerilemesiyle tek kutuplu bir güce dönüşen ABD fikirlerini, yaşayış biçimlerini ve kültürlerini global dünyaya çok rahat tanıtabildi. Dünyaca izlenen popüler 4 spor ligi olan Amerikan futbol ligi Kanadalılara, Buz hokeyi Kuzey ülkelerine, Beyzbol ise Karayip ülkelerine ve Japonya ve Koreye ilgi çekici gelirken, Basketbol ise tüm dünyada çok yoğun olmasa da benimsendi.


Lig bazında ise NBA bugün dünyada en çok rating alan ligi. Bu da gösteriyor ki La liga, Bundesliga ve Premier Lig gibi popüler futbol liglerinden daha çok ilgi çekiyor. NBA'in uluslararası oyuncuları almasılya ve Michael Jordan etkisiyle popüleritesi daha da arttı. Örneğin Yao Ming'in NBA gelmesiyle Çinde en çok izlenen spor etkinliği NBA oldu. Fakat Jordan sonrası onun gibi harikalar yaratan ve karizmatik bir NBA oyuncusu çıkmadığından popülerliği son yıllarda biraz daha azaldı. NBA ve uluslararası oyuncular dışında basketbolun gelişmesi, boyun uzamasına yardımcı olduğu düşüncesinin yaygın olması gelişmesine pozitif etki yapsa da potaya sahip bir alan bulma zorunluluğu ise yayılmasını engelleyen en büyük etken.

En popüler spor dalı basketbol olan ülkeler: Litvanya, Sırbistan, Estonya, Filipinler, Çin, Singapur ve ABD3.-4. KRİKET VE ÇİM HOKEYİ

kriket türkiye

    Dünya da en yaygın olan 3. ve 4. sporları olmakla birlikte, en çok oynanan 2. ve 3. sporlardır. Zira eski İngiliz kolonileri olan Yakın Doğu Asya ülkelerinde Hindistan, Pakistan, Afganistan, Sri Lanka ve Bangladeş vatandaşları yoğun bir şekilde; Avrupalıların ve Güney Amerikalıların futbola taptıkları gibi Krikete tapmaktadırlar. Özellikle Hindistan da bulunan Kriket liginde bulunan bazı oyuncular günümüz futbol ve basketbol liglerindeki oyunculardan daha çok kazanmaktadır.Öyle ki bir gün Sri Lanka ya giderseniz, sokaklarda in cin top oynuyorsa şaşırmayın, şehrin insanlarını görmek için Kriket maçına gidin (tabi yer bulabilirseniz). Fakat Kriket Asya Kıtasında bu kadar popülerken kıta dışında ise de diğer sporların çok gerisinde kalıyor.Bunun nedenini ise bilemiyorum, bilen varsa yorumda bulunursa sevinirim.

     Çim Hokeyi ise Kriketten de farklı olmak üzere sadece Asya kıtasında oynanan bir spordur. Avrupa ve Kuzey Amerika da onun buz versiyonu olan Buz hokeyi rağbet görmektedir.

En popüler spor dalı Kriket olan ülkeler: Afganistan, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, St Vincent ve Grenadinler, St Kitts ve Nevis, Grenada,Dominika, Guyana, Trininand Tobago

En popüler spor dalı Çim Hokeyi olan ülkeler: Yok

5.DÖVÜŞ SANATLARI


     Dövüş sanatları tarih öncesi çağlardan beri günümüze gelen çeşitli reformlarla dallarına ayrılan bir spor olmuştur. Özellikle Uzak Doğu ve Güney Asya ülkelerinde çok popüler olmakla birlikte diğer ülkeler de de oldukça popüler bir durumda. Günümüzde Kore çıkışlı Taek-Wondo ve Japonya kaynaklı Judo en çok lisanslı kulüp ve sporcuya sahip olan dövüş dallarıdır. Tabi ki bunda Olimpiyatlarda bu iki dalında yarışıyor olmasının etkisi vardır.

En popüler spor dalı dövüş sanatları olan ülkeler: Tayland, Vietnam

6. BEYZBOL 


Kriketin  daha hızlı olan Amerikan versiyonu Beyzbol; başta ABD olmak üzere Karayip ülkeleri, Venezuela, Kore, Japonya ve Tayvan da ülkelerin en popüler sporu. Amerikan Beyzbol ligi MLB'de çok sayı da Dominik, Küba, Venezuela ve Orta Amerikalı oyuncular bulunmaktadır.

En popüler spor dalı beyzbol olan ülkeler: ABD, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua, Panama, Venezuela, Tayvan, Japonya

7.VOLEYBOL

   Ülkemizde en popüler 3. spor olan Voleybol dünya da yerini ancak 7. sırada yer bulabiliyor. Aynı Basketbol gibi çok az ülke de en popüler spor olma özelliğini taşıyan voleybol dünyaya yayılma bakımından ise önünde bulunan Kriket,Hokey ve Beyzboldan daha çok yayılmıştır. Nitekim Britanya hışmına uğramamış ülkeler de Kriket ve Hokey pek görünmemektedir.

En popüler spor dalı Voleybol olan ülkeler: Yok


8.TENİS: 


Kişisel sporlar içinde dövüş sporlarından sonra en çok oynanan - izlenen spor olan tenis, Afrika kıtası haricinde tüm dünya da çok yaygın bir durumdadır.

En popüler spor dalı Tenis olan ülkeler: Yok


9. BUZ HOKEYİ     NHL'in etkisiyle dünya da popülerliği arttıkça artan Buz hokeyi buzlu bir zemine sahip sahaya sahip olması gerektiğinden ve materyallerinin heryer de bulunmamasından dolayı olarak gelişmesi sınırlı olan bir spor olmasına rağmen en popüler ilk 10 spor arasında yerini almıştır.

 NHL e paralel olarak KHL (Kontinental Lig) ve diğer Avrupa ligleri bölgesel anlamda çok yoğun seyirci çekmektedir.

En popüler spor dalı Buz Hokeyi olan ülkeler: Kanada, Norveç, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya

12. RUGBY

   İngiltereden çıkan bu spor Britanya ve Fransayla birlikte en çok Okyanusya da oynanmakta. En küçük Polinezya ülkelerinin bile Rugby milli takımları dünya şampiyonlarında kendilerine yer almakta. Okyanusya da yer alan diğer en önemli spor ise Netbol. Tüm Okyanusya halklarının kadınları bu sporu oynamakta.


14. HENTBOL


 Ülkemizde en popüler 4. takım sporu olan Hentbol, çağdaş dönemde oluşturulmuş listedeki tek Britanya ve ABD kökenli olmayan spordur. Anavatanı Danimarka olan bu spor Avrupa dışında Kuzey Afrika ve Orta Doğu da da varlığını sürdüren bir spordur.

KITALARA GÖRE EN POPÜLER LİGLER

Avrupa:
Futbol: La Liga, Premier Lig, Bundesliga, Seri A                          
Basketbol: Euroleague
Buz Hokeyi: KHL

Asya
Futbol: J-League( Japan), K-League( Korea)
Basketbol: PBA (Phillipines), CBA (Chinese)
Kriket: ICL (Indıa, Pakistan, Bangladesh)
Beyzbol: NPB( Japan)

Kuzey Amerika:        
Basketbol: NBA
Ice Hockey: NHL
Amerikan Futbolu: NFL
Beyzbol: MLB

Güney Amerika:
Football: Brazil Serie A, Argentina Primera Division     

Okyanusya:
Ragbi: NRL (Avustralya, Yeni Zelanda)

    


  YAZAR

           Neden böyle bir araştırma yaptığıma gelirse, işsiz olduğum bir günde canım sıkılırken İnternette bir netbol maçına denk geldim. Vaktimin bolluğundan internette biraz araştırma yapıyım dedim. Fakat bulduğum sıralamalar daha çok sıralamayı yapan insanların bağlı oldukları ülkelerine göre yaptıklarını gördüğümden tatmin olmadım ve wikipedia ile www.africareview.com dan popüler ülkelere göre sıralama yaptım. (Evet bende böyle bir insanım) çıktı. Her ülkenin en popüler sporlarını 1 den 5 e kadar sıralayıp ülke nüfusuyla çarpınca ortaya çıkan sonuç yukarıdaki gibi oldu.
           Tam bir akademisyen havasında makalenin kaynaklarını ve güvenilirliğini sizinle paylaştığıma göre :) eğlenceli bir video koyarak yazımı sonlandırabilirim.

Dünyadaki En Popüler Sporlar Listesi
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

2 yorum:

  1. İngiltere de yazın 1 ay bulundum ve kimsenin basketbol oynamaması garip gelmişti. Yazınız sayesinde İngilizlerin kendi sporları hariç başka sporları oynamadığını gördüm. İlginç adamlar

    YanıtlaSil
  2. Evet İngilizler biraz tutucu insanlar, spor konusunda olduğu gibi film, dizi, marka kullanımı ve diğer tüm alanlarda bu tarz bir yaşam tarzını belirlemişler :)

    YanıtlaSil

Item Reviewed: Dünyadaki En Popüler Sporlar Listesi Rating: 5 Reviewed By: imza imza
Top